Kako je Čehoslovačka u jednom danu ostala bez dva miliona stanovnika 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Glavna vest 22. septembra 1938. godine u listovima Vreme i Pravda jeste“ rešenje“ nemačko-čehoslovačkog sukoba.

Kako je Čehoslovačka u jednom danu ostala bez dva miliona stanovnika 2„Prag je prihvatio predlog“, piše Vreme na naslovnoj strani i objašnjava kako je „pod pritiskom Engleske i Francuke, Čehoslovačka odlučila da bez plebiscita ustupi sve krajeve u kojima živi preko 50 odsto Nemaca“. Tu odluku svoje vlade narod Čehoslovačke nije dobro primio.

„Narod je slušao ova saopštenja sa suzama u očima a bilo je slučajeva glasnog plača i ridanja. Odmah iza toga nastale su ponovo demonstracije na praškim ulicama, koje se nastavljaju“, piše Vreme u opširnom izveštaju na trećoj strani. Narod je klicao, piše ovaj list, protiv Beneša, Engleske i Francuske, tražeći uvođenje vojne diktature.

„Na ovaj način nemačko-čehoslovački problem, izgleda bi se mogao smatrati kao rešen. Praktično on znači da Čehoslovačka gubi dva miliona svojih stanovnika, od kojih je pola miliona Čehoslovaka, koji bi se docnije imali da razmene“, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Glavni naslov u Pravdi toga dana bio je kako „Praška vlada smatra da će se spor sa Madžarskom rešiti povoljno“, ali ovaj list za razliku od Vremena najvažnijoj evropskoj temi ne posvećuje previše pažnje.

Pravda piše o pogibiji 600 ljudi prilikom bombardovanja u Kini, ali i borbi Velikog pokreta Jevreja za svoja prava u Palestini.

Kako je Čehoslovačka u jednom danu ostala bez dva miliona stanovnika 3Među domaćim vestima ovaj dnevni list u izdanju za 22. septembar jednu posebno ističe – pripreme za predstojeće decembarske izbore. Na celoj jednoj strani Pravda objavljuje imena kandidata, ali i prilično opširno prenosi reči predsednika Vlade Stojadinovića koji je dan pre toga govorio pred novinarima u Propagandnoj sekciji J. R. Z (Jugoslovenska radikalna zajednica – partija formirana tri godine ranije).

Pravda u izdanju za četvrtak najavljuje i premijeru Molijera Mihaila Bulgakova, ali i donosi veliki tekst o tome kako je na Avali konačno završen monumentalni spomenik Neznanom junaku.

„Na vrhu Avale u slavu palih boraca večno će goreti kandilo“, ističe Pravda u naslovu ovog teksta i dalje dodaje kako će „posle osvećenja spomenika Avala primiti stotine hiljada rodoljubivih hodočasnika“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari