Kako je srušena Jatagan-mala? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Beogradsko boemsko i ozloglašeno naselje Jatagan – mala, za koje se masovno saznalo serijom “Senke nad Balkanom”, srušeno je pre tačno 80 godina.

Predsednik beogradske opštine 1938. godine doneo je odluku da sruši 35 kuća u Jatagan – mali. Stanarima i zakupcima je naređeno da se odmah isele, piše Vreme tačno 7. maja 1938. godine.

Kako je srušena Jatagan-mala? 2

Stanari koji se nisu iselili sami, iseljeni su na silu, a naplaćeni su im i troškovi iseljenja, dok je vlasnicima zgrada naređeno – rušenje istih o sopstvenom trošku.

Kao razlog rušenja je navedeno da su objekti bili građevinski nebezbedni, ali i nehigijenski.

Kako je srušena Jatagan-mala? 3

Jatagan – mala je do tada već rušena parcijalno, prvi put je porušeno 13, a drugi put 40 kuća. Ipak, svaki, pa i ovaj put, iseljenici su dobili nadoknadu od opštine.

Istog dana list piše i o tome kako je burno proslavljen đurđevdanski uranak na Košutnjaku.

Tu je i tekst o osuđenici na smrt u Ohaju, koja je prva Amerikanka koja je organizovala konferenciju za novinare – u tamnici.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda donosi vest da je tadašnji američki predsednik Ruzvelt još pre početka Drugog svetskog rata planirao da ukine Zakon o neutralnosti. Iz teksta se zapravo vidi da Ruzvelt nije planirao da se posveti sve većem uticaju Nemačke i rastu nacizma, već da se uplete u rat u Španiji i podrži republikanske vođe.

Kako su živeli karikaturisti pre osam decenija – o tome svedoči tekst iz Pravde i intervju sa tadašnjim slavnim karikaturistom Matušekom u Beču.

Kako je srušena Jatagan-mala? 4

“Ljudi se često ljute na karikaturiste. Jer ne izgledaju na karikaturi kao na fotografiji, već tu ima uvek satire ili čak i pakosti”, priča Matušek. “Ipak, karikatura je nešto slično kao dijagnoza u medicini. A u ljudskoj prirodi jeste da svaku dijagnozu, pa i lekarevu – ne vole, ako nije pozitivna”.

On priča kako su se mnoge poznate ličnosti naljutile na njega. Indijski prorok Krišna – murti navodno je poludeo jer ga je karikaturista nacrtao kao džentlmena u modernom odelu, sa nakitom i u engelskom stilu. Ispod karikature je napisao njegovu izjavu: “Kažem vam, najveća sreća na svetu je – siromaštvo”.

A upravo ovaj prorok bio je poznat po svojoj raskalašnosti i oblačenju po engleskim običajima.

Matušek je posavetovao mlade umetnike da ne očekuju mnogo od profesije karikaturiste. Njih, kaže, ne voli niko – ni oni koje slika, a ni oni koji slike gledaju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari