Kako olakšati život žene na selu? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Njenim rasterećivanjem i boljom higijenom, prenose Pravda i Vreme. Oni pišu još i o humanitarnom društvu „Siromašni mališan“ iz Čačka koje pomaže deci, ali i o prezimenu koji drži rekord u rasprostranjenosti.

O akciji Jugoslovenskog ženskog saveza da spasi ženu na selu, pisao je list Vreme.

Kako olakšati život žene na selu? 2

Predsednica ovog saveza Leposava Petković objasnila je da udruženje trenutno radi na rasterećivanju žene na selu kako bi ona mogla da ima zdrav podmladak.

-Zaštita dece, ne može da se reši ako se ne obezbedi i zaštita matera, jer je svako dete vezano za majku. A poražavajuća je stopa smrtnosti žena usled nehigijenskih prilika tokom porađaja i nakon njega.

-Svi propisi o zaštiti majke radnice ne obuhvataju ženu radnicu na selu. Dok je radnica-porodilja u varoši zaštićena i pre i posle porođaja, uz pravo na vreme dojenja deteta, dotle seljanka donosi svoje novorođenče s poljskog rada kući ili se porađa u najprljavijim prostorijama, a sutradan mora da nastavi sa radom. Stoga je smrtnost žena na selu strahovita, zaključila je Petković.

Ovaj savez poziva da se sledi primer doktora Polkcera iz Obrenovca koji je pokrenuo kurs za poverenice-babice. On je izabrao bistre seljanke koje pripadaju njegovom zdravstvenom području na četvoromesečni kurs.

To su žene koje su snabdevene svim higijenskim stvarima i koje vode računa o porodiljama u svom selu. Imaju obavezu da upute seljanke kako da vode pojačanu ličnu higjenu, naročito pri ishrani i nezi odojčadi, kao i da ih šalju lekaru čim se pojavi neki ozbiljniji slučaj.

U Pragu ima 18 hiljada ljudi sa prezimenom „Novak“, prenosi Vreme. Svaki narod ima prezimena koja su jako raširena, pa ih dele mnogo porodica koje nisu ni u kakvoj rodbinsoj vezi.

Kod Nemaca su najučestalija prezimena Majer i Šmit kojih ima na stotine hiljada. Kod Srba su to Jovanović i Popović. Međutim, češko prezime Novak drži rekord prema svojoj raširenosti.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Gandi ne želi da stvara neprilike Velikoj Britaniji, prenosi list Pravda. Kako se Britanija nalazi u teškim vremenima, Gandi je izjavio:

Kako olakšati život žene na selu? 3

-Najenergičnije protestujem protiv tvrđenja koje bi bilo protivno sledećem: Ne želim ni na koji  način da stvaram neprilike Britancima, naročito u ovom vremenu kada je za njih u pitanju život ili smrt.

Komentarišući poslednji sastanak sa Kongresom, Gandi je dodao:

-Sve što tražim od Kongresa je da se putem građanske neposlušnosti izbegne svaki moralni uticaj britanske vlade, jer bi taj uticaj omeo saradnju Kongresa. Nalazim se usred raznih sumnji s jedne i bezakonja sa druge strane. U takvoj atmosferi, moram hiljadu puta da razmislim pre nego što budem odlučio da naredim građansku neposlušnost.

Humanitarno društvo „Siroti mališan“ iz Čačka proslavilo je osam godina od osnivanja, prenosi Pravda. Ovo društvo je u toku 1939. godine obezbedilo odeću za 51 dete. Humanim radom i odgovornošću uprave do sada je odeću dobilo preko 300 dece.

Ovo je utešilo mnoge siromašne roditelje, a obradovalo decu. Društvo pomažu kako bogati Čačani, tako i sitni činovnici i zanatlije, koji za svaki praznik doniraju novac, od kog se kasnije kupuje odeća i obuća siromašoj deci.

Beogradska filharmonija održaće svečani koncert povodom stogodišnjice od rođenja kompozitora Petra Čajkovskog. Pravda piše da će se koncert održati 7. maja u sali Kolarčeve zadužbine. Na repertoaru će se naći remek dela Čajkovskog: „Romeo i Julija“, koncert u D-dur za violinu i i orkestar i simfonija broj VI.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari