Kako su zatvorenici "dobrog srca" uspeli da pobegnu iz zatvora 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

U “današnjem” broju Vremena iz 1938. godine saznajemo zašto je ćerka čuvara tamnice pustila opasne kriminalce, o novim mađarskim zahtevima u sporu sa Čehoslovačkom, kao i odluci suda o rasporedu izlazaka jedne 34-godišnje žene.

U Severnoj Kalorini odigrao se jedan neobičan slučaj: ćerka čuvara tamnice pustila je dva opasna kriminalca jer joj se učinilo da imaju „dobro srce“, kako prenosi list “Vreme”. Ćerka se pred sudom branila pričajući o divnom srcu zatvorenika, i o njihovom obećanju da će pravo iz zatvora- u crkvu. Kada su joj saopštili da su njena dva štićenika odmah posle bekstva iz zatvora ubili jednog šofera, čuvareva ćerka se onesvestila.

Čuvar tamnice pritvorio je svoju ćerku, a zatim podneo ostavku. Ona je osuđena na pet meseci strogog zatvora, a kaznu izdržava u istoj ćeliji iz koje je pustila svoje štićenike.

Kako su zatvorenici "dobrog srca" uspeli da pobegnu iz zatvora 2

Rubrika “Jedan čas razonode” donosi nam još jednu zanimljivu vest iz Amerike- Meri Stonton, 34-godišnjakinja iz Njujorka, tužila je svoje roditelje zato što su je istukli kad se vratila kući tek oko ponoći.

Roditelji su opravdali svoju odluku time što njihova ćerka stanuje kod njih, i da, pre tome, zavisi od njih. Oni su je zabranili da izlazi noću jer “noć nije za devojke”. Pošto je ona prekršila dogovor, zaslužila je kaznu- redovno šibanje.

Na pitanje sudije zašto i dalje živi kod roditelja Stontonova je izjavila da bi se rado odselila, ali da se ne usuđuje da izvede tako smeo podvig. Pored toga, njeni roditelji objasnili su sudiji da ni pod kakvim uslovima neće dozvoliti da im ćerka postane samostalna.

Sudija je najzad doneo odluku- poravnjanje. Roditelji su se obavezali da neće više tući ćerku i da će joj dopustiti da svakodnevno izlazi do 10 sati uveče, a subotom i nedeljom do ponoći.

Na naslovnoj strani „Vremena“ osvanula je vest i o novim zahtevima mađarske vlade koji podrazumevaju da se izvrši referendum u Slovačkoj i Prikarpatskoj Rusiji. Spor je izbio oko Komorana na Dunavu, koji se nalazi tačno po sredini čehoslovačke i mađarske granice.

“Oči svetske javnosti uprte su danas u ovo slovačko-mađarsko mestašce. Izgledi na sporazum između Čehoslovačke i Mađarske svedeni su na nulu, kada se noćas pozno doznalo za zahteve mađarske vlade o referendumu. Sem toga, Mađari zahtevaju da odmah simbolično okupiraju izvesna važnija mesta na čehoslovačkoj teritoriji pored mađarske granice, poput Bratislave, Komorana, Košica i Mukačeva”, prenosi stalni dopisnik lista “Vreme”.

Od “danas” su opet dozvoljena okupljanja i narodna veselja, jer je stavljena van snage “Naredba o zabrani zborova i dogovora”. Kako je objasnio ministar unutrašnjih poslova, ovu odluku je doneo usled promenjene spoljno-političke situacije u Evropi, koja polako donosi mir.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda za 10. oktobar 1938. godine nije dostupno u digitalnim arhivama.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari