Konačno rešen problem smeštaja svih eksponata 1Foto: Nenad Kovačević

Radovi nastali tokom ovogodišnje 23. Međunarodne kolonije umetničke keramike „Zlakusa“ izloženi su u Gradskoj galeriji Užice i mogu se pogledati do 7. decembra.

Otvaranju postavke, koju čini oko 80 umetničkih dela različitih formi i poetika, prisustvovali su učesnici kolonije Nada Benc Štuka i Ljubica Lovrenčić iz Zagreba i Andre Jost iz Francuske, koji trenutno živi u Zagrebu, a kojima je publika aplauzom iskazala dobrodošlicu.

Osim njih, u radu kolonije su učestvovali: In Sook Park (Koreja /Austrija) Ariadne Arendt (Velika Britanija), Alenka Gololičić (Slovenija) Carme Serra (Španija), Mohamed Soudy (Egipat), Giuseppe Pippo Altomare (Italija), Peko Nikčević (Crna Gora), Aleksandar Pedović (Srbija), kao i Sofija Bunardžić, akademska slikarka-keramičarka, koja je osmislila i pokrenula tu manifestaciju, za koju je i nagrađivana.

– Iskustvo sa kolonije bilo je nezaboravno, mnogo toga smo otkrili i naučili i nismo mogli da ne dođemo u Užice da vidimo naše radove na izložbi, kazala je umetnica LJubica Lovrenčić iz Zagreba. S druge strane, konačno je rešen problem smeštaja zbirke koju čini više od 1.000 umetničkih eksponata, a koji se nalaze u neuslovnom prostoru u ateljeu Sofije Bunardžić.

– Grad nam je dodelio prostor od oko 200 kvadratnih metara u zgradi bivše kasarne u Krčagovu, gde se nalaze Udruženje vizuelnih umetnika Užica i galerija „Reflektor“. Zahvalna sam gradonačelniku Tihomiru Petkoviću i njegovom zameniku Nemanji Nešiću jer su nakon 23 godine rešili problem smeštaja više od 1.000 eksponata koji su nastali na dosadašnjim kolonijama, rekla je Bunardžićeva, koja je i direktorka Umetničke škole u Užicu, čiji učenici takođe učestvuju u koloniji. Ona se zahvalila Ministarstvu kulture i Gradu Užicu, kao i sponzorima za finansijsku i drugu podršku koloniji.

Da podsetimo, umetnici su u avgustu ovde godine, u radionici Milana Savića u selu Zlakusa, poznatom po majstorima grnčarima, imali priliku da ovladaju jedinstvenom i tradicionalnom tehnikom izrade keramičkih predmeta, koja se u tom selu primenjuje vekovima.

Tanane spone sa tradicijom

Umetnici su letos na koloniji koristili staru tehnologiju, koja podrazumeva korišćenje drvenog točka i specijalne gline pomešane sa mineralom kalcitom, prirodno sušenje eksponata i njihovo pečenje na otvorenoj vatri. Time su ostvarene tanane spone između tradicionalne tehnike i savremenog pristupa u izradi umetničkih dela, što je, osim reafirmacije starog grnčarskog zanata i očuvanja stare zlakuške tehnike kao etnološke vrednosti, cilj te kolonije koja se uspešno organizuje duže od dve decenije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari