Kreće vakcinisanje radnika "po spiskovima" 1Foto: FoNet/ Kosovo onlajn

Širom Srbije krenule su mobilne ekipe za ubrzanu imunizaciju protiv korona virusa, izveštavaju naši dopisnici. Zasad se uglavnom prave spiskovi po firmama, prevashodno državnim ustanovama i službama, ali je sve više „ponuda“ vlasnika fabrika prema radnicima.

– Vakcinacija zaposlenih u kompanijama u Nišu počeće verovatno već narednih dana, a naše mobilne ekipe su spremne za takav posao, rekao je nedavno direktor niškog Doma zdravlja Milorad Jerkan.

– Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovki kontaktira te kompanije, spiskovi zainteresovanih se uveliko prave, a mi imamo osamdeset mobilnih ekipa, u kojima je 150 lekara i 300 medicinskih sestara i tehničara. Imamo na raspolaganju i sve vakcine koje je Srbija uvezla, rekao je Jerkan za Danas. Bratislav Ilić, poverenik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ za jug Srbije, kazao je da, prema informacijama kojima raspolaže, vakcinacija radnika u niškim i drugi kompanijama u ovom delu zemlje još nije počela.

– U nekim firmama poslodavci anketiraju zaposlene da li su zainteresovani za imunizaciju i koju bi vakcinu da prime. Za sada nema ni nuđenja finansijskih povoljnosti radnicima, kakvih je bilo recimo u Paraćinu, a ni uslovljavanja da moraju da se vakcinišu, rekao je on za naš list.

Direktor niškog Doma zdravlja je dodao da je počela akcija vakcinisanja studenata na pojedinim fakultetima Univerziteta Niš, Mobilne ekipe ove ustanove obilaze i seoske sredine oko Niša, a već su imunizovani zainteresovani žitelji deset sela. One obilaze i starije građane, kao i osobe sa invaliditetom u Nišu i okolini

U Zlatiborskom okrugu, bar za sada i prema zvaničnim informacijama, nema poslodavaca koji nude novčanu naknadu zaposlenima kako bi ih „motivisali“ da se vakcinišu protiv virusa korona. To je Danasu rečeno u Regionalnoj privrednoj komori Zlatiborskog upravnog okruga, ali i sedištima Samostalnog sindikata i Sindikata Sloga.

U Komori kažu da bi ih neko o tome već obavestio ali da, za sada, nemaju takvih informacija. Tokom epidemijskog talasa u novembru i decembru, ta asocijacija je prikupljala podatke o broju obolelih, onih koji su u izolaciji i na bolovanju u preduzećima. U to vreme, kako navode, u takvom statusu je bilo oko tri odsto zaposlenih u tom okrugu. Međutim, nakon toga, Komora nije prikupljala takve podatke, niti su preduzeća u obavezi da ih dostavljaju. S druge strane, kako je rečeno Danasu, trenutno, nijedno preduzeće u tom okrugu nije prekinulo rad, zbog epidemije.

Da u Užicu i okrugu nema firmi koje nude zaposlenima novac za vakcinisanje, potvrdili su i Dragovan Draškić, predsednik Samostalnog sindikata za taj okrug, i Glišo Vidojević, predsednik sindikata Sloga u Užicu.

– Da toga ima, odmah bismo alarmirali javnost, jer smo izričito protiv toga da se bilo ko nasilno vakciniše ili ucenjuje. Ukoliko se to desi, angažovaćemo naš advokatski tim i reagovati“, kazao je za Danas Glišo Vidojević, predsednik užičkog sindikata Sloga.

U Kragujevcu proces imunizacije je dobro realizovan, ali jasno je da postoji potreba da se on ubrza. Prilika je da se, uz podršku Privredne komora Srbije i Regionalne privredne komore Šumadijskog i Pomoravskog okruga, organizovano imunizuju zaposleni u ustanovama i kompanijama. Tim pre što je veliki broj trgovinskih i proizvodnih lanaca već izrazio interes da se uključi u proces imunizacije, rekao je predsednik Regionalne privredne komore Šumadije i Pomoravlja Predrag Lučić, a to je preneo portal kragujevačke gradske uprave.

– Od posebnog je interesa da se izvrši ubrzana imunizacija zaposlenih koji su na svojim radnim mestima posebno izloženi riziku od zaražavanja, a to su veliki trgovinski lanci, banke i čitav niz drugih organizacija koje imaju šalterski tip rada, ocenio je Lučić.

U Savezu samostalnih sindikata Kragujevca kažu da nemaju informacije da se u bilo kojoj firmi ili ustanovi u tom gradu zaposlenima nudi novac da bi se vakcinisali.

– Smatram da je plaćanje, odnosno podmićivanje radnika da se vakcinišu svojevrsna budalaština. Vakcinacija je civilizacijska tekovina i besmisleno je nekome davati novac bi toga postao svestan, kaže za naš list predsednik SSSK Jugoslav Ristić.

Lekari iz novopazarskog Zavoda za javno zdravlje uputili su poziv firmama u gradu, da mogu organizovano svoje zaposlene da dovedu na imunizaciju. Pozivu se odazvalo samo nekoliko firmi. Među njima su Preduzeće za puteve „Novi Pazar put“, turska građevinska firma „Tašjapi“ i nekoliko renomiranih proizvođača tekstila. Na taj način vakcinisano je oko 200 radnika.

– Kada smo pozvali radnike, preporučili smo firmama da naprave interne spiskove zainteresovanih za imunizaciju i da nam najave dolazak, radi obezbeđivanja termina i da ne bi čekali na punktovima, kaže direktor ZZJZ primarijus dr Šefadil Spahić.

Najveći broj vakcinisanih u Vranju je u starosnoj populaciji iznad šezdeset godina, više od pedeset procenata, a među „bojkotašima“ su mladi, lekari, zaposleni u javnim preduzećima i ustanovama. Mali je procenat vakcinisanih i u vranjanskim privrednim kolektivima i kompanijama, kao što su Jumko, Simpo, Alfa plam…

Radnik Geoksa bez iluzija

Italijanska Kompanija Geoks je prekjuče svim zaposlenima (oko 1.500) radnika dostavila upitnik sa više pitanja vezano za vakcinaciju. Radnici Geoks sa kojim je razgovarao novinar Danasa, imaju podeljeno mišljenje o (ne)obaveznoj anketi.

– Ja sam se izjasnio za vakcinaciju, pogotovu što bi sve bilo organizovano na licu mesta. Jedini je problem koja bi nam vakcina bila ponuđena, jer ja, na primer, nemam poverenja u Fajzerovu, kaže jedan od radnika Geoksa insistirajući na anonimnosti. Drugi sagovornik koga smo pitali da nam prokomentariše ovu „ponudu“ poslovodstva na kog su ranije imali primedbe zbog uslova rada i nepoštovanje zaštite, kaže da sada ceni ovakav stav Geoksa.

– Međutim, nemojte uslove rada poistovećivati sa vakcinacijom koja „nije briga za naše živote“, već dil sa državom koja je i dosad podržavala kroz subvencije ovu kompaniju, pa sada treba taj biznis nastaviti, kaže sagovornik Danasa. U italijanskoj kompaniji u Vranju tokom jučerašnjeg dana niko se nije javljao na telefone.

Nova šansa za zaposlenu u Zrenjaninu

U Zrenjaninu je još pre mesec dana, na poziv lokalne samouprave, počela masovna vakcinacija zaposlenih u javnim ustanovama, a sada je mobilizacija za vakcinaciju usmerena na preduzeća. Fokus zdravstvenih radnika, kažu u Zavodu za javno zdravlje Zrenjanin, biće zaposleni koji se do sada nisu dovoljno informisali, niti prijavili za vakcinaciju. Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura kaže da je gotovo svaki peti građanin Zrenjanina vakcinisan, a revakcinisano je 7 449 Zrenjaninaca. Angažovani su i mobilni timovi koji rade po selima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari