Pešić: Stefanović nije "najgluplji" u životu već kao ministar 1Foto: Medija centar

Presuda Višeg suda u Beogradu izaziva zebnju, strah i nepoverenje – kaže za Danas sociološkinja Vesna Pešić komentarišući za Danas presudu Višeg suda u Beogradu kojom moraju da plate 200.000 dinara ministru policije Nebojši Stefanoviću zbog povrede ugleda.

Stefanović je tužio Vesnu Pešić i Peščanik zbog teksta „Dosoljavanje“ od 13. maja 2016. Ona je napisala da je „glupa“ Stefanovićeva izjava za RTS da policija nije mogla da reaguje na rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici u Savamali jer bi sebe dovela u opasnost od pokidanih električnih kablova.

Vesna Pešić smatra da je presuda sa gledišta dosadašnje prakse sudova – neodrživa i u isto vreme protivna praksi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Ona planira da uloži žalbu Apelacionom sudu i ističe da ovakvi slučajevi treba da dobiju podršku javnosti, pre svega zbog slobode izražavanja u situacijama kada je u pitanju kritika javnih funkcionera i vlasti.

– U mom satiričnom tekstu apsolutno nisam imala u vidu ličnost Stefanovića, već njegovu funkciju. Kada sam rekla da je ispao „najgluplji“ nisam mislila u životu već kao ministar. To sam istakla na kontru njegovog objašnjenja da te noći, za vreme rušenja u Savamali, policija nije mogla da reaguje zato što bi se na taj način dovela u opasnost da strada od otvorenih kablova – ističe Pešić i dodaje da to smatra izuzetnom glupošću, jer je policija trebala da spreči situaciju koja je dovela do rušenja 12 objekata.

– Nije normalno da šef policije prvo štiti policajce a ne građane i njihovu imovinu. Zato smatram da je ta presuda potpuno van uobičajenog zakonodavstva koje se odnosi na ovakve slučajeve, i očekujem da će Apelacioni sud na osnovu žalbe da odbije prvostepenu presudu – kaže Pešić. Prema njenim rečima, u Zakonu o policiji stoji da je jedan od načina kontrole policije upravo javna kritika.

– Kako ovo nije javna kritika ministra za jedan događaj koji je apsolutno bez presedana u našoj bližoj i daljoj prošlosti? Presuda koja brani takvo ponašanje policije i ministra Stefanovića je prosto neverovatna. Javnost je potpuno svesna da je rušenje bilo nelegalno, i da je država bila suspendovana, jer samo sa rešenjem za rušenje možeš da rušiš, ali ne noću pod fantomkama. Stoga, presuda da je to što je te noći u Beogradu rađeno bilo ispravno i da se stane u odbranu ministra Stefanovića, to zaista izaziva i zebnju i strah i nepoverenje – naglašava Pešić.

Na pitanje Danasa da li smatra da je ministar policije iskoristio svoj medijski i politički uticaj da bi dobio ovakvu presudu, Vesna Pešić odgovara da „ne može da zna da li je ministar iskoristio svoj uticaj na sud“.

– U ovakvim situacijama to nije ni potrebno, jer ako bi ta presuda bila u korist ministra zato što je ministar, jer sudija ne želi da dovede sebe u opasnost, onda to ne mora da bude direktan pritisak, već može i sam taj sudija da zaključi da li hoće tako da postupi ili neće. Stoga ne verujem da je tu postojala neka zavera – zaključila je Pešić.

Viši sud u Beogradu presudio je da sociološkinja Vesna Pešić i urednice portala „Peščanik“ Svetlana Lukić i Svetlana Vuković solidarno isplate 200.000 dinara ministru policije Nebojši Stefanoviću za povredu ugleda i časti, ali i troškove postupka u iznosu od 95.100 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari