Posle optužbi, Ministarstvo se odlučilo za razgovor 1

Nakon jučerašnjeg saopštenja u kojem su nevladine organizacije optužene za iznošenje „paušalne ocene“, Ministarstvo rada se odlučilo za konstruktivan pristup problemu sistemskog zlostavljanja dece ometene u razvoju na koji je ukazano u izveštaju „Zaboravljena deca Srbije“.

Kako je Danasu rečeno, predstavnici organizacije Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S juče popodne su imali sastanak sa ministarkom Darijom Kisić Tepavčević.

Maja Popović iz MDRI-S navodi za Danas da je na sastanku dogovoreno da svi napori usmere ka onim problemima čije rešavanje ne zahteva vreme.

– Odlično je što smo imali komunikaciju. Mi smo na sastanku izneli nalaze iz izveštaja, dok su oni predstavili njihovu perspektivu. Dogovoreno je da se fokus stavi na konkretne stvari koje u kratkom vremenskom periodu mogu da se poprave i zakazan je sledeći sastanak na kojem treba da se precizira šta je to što može da se uradi, navodi Popović.

Ministarka za rad Darija Kisić Tepavčević je izjavila da Ministarstvo do sada nije imalo konkretne prijave o tome, saopšteno je iz Ministarstva. Dodaje se da je na sastanku, na predlog ministarke, dogovoreno da se u narednom periodu oformi stručni tim, u kome će biti i predstavnici Ministarstva i predstavnici Inicijative, a koji će ponovo obići ustanove, ustanoviti situaciju i izneti konkretna rešenja za poboljšanje položaja korisnika. Kisić Tepavčević je naglasila da je Ministarstvo uvek spremno za razgovor sa svim organizacijama koje se bave zaštitom korisnika socijalne zaštite. Ona je na sastanku istakla da Ministarstvo do sada nije imalo konkretne prijave o kršenju prava korisnika u ustanovama socijalne zaštite, a na koje je, kako se navodi u saopštenju Ministarstva, mogla da ukaže i Inicijativa odmah pošto je saznala za njih 2019. godine, kada je izvršila monitoring.

Ovom sastanku je prethodilo saopštenje Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja u kojem su pozvali grupu nevladinih organizacija, koje su iznele tvrdnje o sistemskom zlostavljanju dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u ustanovama socijalne zaštite, da neodložno i hitno dostave jasne dokaze o tim navodima.

„Iznošenje paušalnih tvrdnji o ovako ozbiljnom kršenju zakona i standarda, bez toga da su nevladine organizacije dostavile nadležnim organima jasne dokaze, krajnje je neodgovorno i neozbiljno, sa jasnim ciljem urušavanja sistema socijalne zaštite i uznemirenja javnosti“, navodi se u saopštenju ministarstva.

Izveštaj zbog kojeg je reagovalo ministarstvo nedavno su objavile organizacije Disability rights international (DRI) i Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S.

Nakon saopštenja, više predstavnika ove organizacije je za medije istaklo da su posete institucijama na osnovu kojih je sačinjen izveštaj izvedene na osnovu sporazuma sa ministarstvom i da su predstavnici ministarstva bili prisutni prilikom tih poseta. Takođe je rečeno da su nalazi iz izveštaja dostavljeni ministarstvu pre objavljivanja.

Podsetimo, u izveštaju pod nazivom „Zaboravljena deca Srbije“, ukazano je na kršenja ljudskih prava koja se i dešavaju u institucijama socijalne zaštite.

„Tokom niza godina, DRI, MDRI-S i brojne druge organizacije su ukazivale Vladi Republike Srbije na veoma loše uslove, zlostavljanje, zanemarivanje i nečovečno postupanje koje je i dalje prisutno u institucijama. Vlada Srbije nije preduzela adekvatne korake niti pozvala počinioce na odgovornost. U ustanovi 6 na primer, smrad urina, znoja, fekalija i prljave posteljine je bio preplavljujući“, između ostalog stoji u izveštaju.

U izveštaju se dodaje da je Srbija „zaboravila na decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom“.

„U ovom trenutku, deca sa smetnjama u razvoju čine oko 80% dece koja žive u institucijama, gde su često pomešana sa odraslima i gde im preti doživotna segregacija. I dalje se vrši prijem odojčadi i dece mlađe od tri godine koja ostaju u institucijama – praksa koja nanosi bespovratne posledice po njihov fizički i psihički razvoj, poput poremećaja vezivanja, koje mogu trajati doživotno“, između ostalog stoji u izveštaju uz dodatak da je dominantan uzrok napuštanja institucije – smrt.

SSP: Ministarka, obiđite ustanove

Stranka slobode i pravde poručila je ministarki za rad Dariji Kisić Tepavčević da „sedne u kola“ i koliko odmah sa saradnicima obiđe svaku ustanovu koja se pominje u studiji „Zaboravljena deca Srbije“, koju je priredila grupa nevladinih organizacija. „Trebalo je još jutros da krenete umesto što navode iz studije nazivate paušalnim, tražite od nevladinog sektora da dostavlja dokaze nadležnim i optužujete ih za uznemiravanje javnosti i urušavanje sistema socijalne zaštite, navodi se u saopštenju SSP. U pitanju su deca, gospođo ministarko. Deca koja su zlostavljana u ustanovama socijalne zaštite. Deca i njihovi roditelji. LJudi, gospođo ministarko“, navodi se u saopštenju SSP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari