Priznanja za osvajanje slobode i promociju grada 1

Od 2015. godine ustanovljene su Aprilske nagrade, kao najviše priznanje Grada Šapca u spomen na dan kada su Turci napustili ovaj grad 1867. godine.

Zbog specifične situacije izazvane epidemijom koronavirusa, ali i proglašenjem vanrednog stanja 15. marta na teritoriji čitave države, obeležavanje Praznika grada Šapca i dodela Aprilskih nagrada za 2020. godinu bili su odloženi na neodređeno vreme.

Aprilske nagrade biće dodeljene u subotu, 13. juna, u sklopu otkrivanja spomenika Jevremu Obrenoviću.

Kako su mere zaštite u borbi protiv ovog virusa, u drugoj polovini maja počele polako da popuštaju, tako su se počeli sticati uslovi za bavljenje ovim značajnim temama.

Komisija za dodelu Aprilskih nagrada raspisala je 21. maja Poziv za dostavljanje predloga kandidata za dodelu Aprilskih nagrada za 2020. godinu.

Poziv je važio do 5. juna, nakon čega je Komisija je pristupila valorizaciji pristiglih predloga. Na poziv je pristiglo 13 prijava u tri kategorije, za koje se dodeljuje Aprilska nagrada.

U kategoriji Ukupan razvoj i promocija grada Šapca, Aprilska nagrada je dodeljena šabačkom muzičkom bendu Goblini i sportskoj porodici Fajfrić. Goblini su šabački pank rok bend, koji se na muzičkoj sceni nalazi skoro tri decenije. Postali su prepoznatljiv simbol grada, a sami Goblini, bez obzira gde živeli, radili i svirali, uvek pominju Šabac kao svoj grad i opovrgavaju uvreženo mišljenje da je ograničavajuće baviti se muzikom van prestonice. Njihovi nastupi na Šabačkom letnjem festivalu ispisali su sjajne stranice muzičke istorije Šapca. Društvena angažovanost, poziv na buđenje i sloboda iznad svega, svojstveni su članovima ovog benda.

Sportska porodica Fajfrić, je uzimajući u obzir sve sportske uspehe koje su članovi ove porodice postigli u svetu rukometa nesumnjivo postala najbolji promoter grada Šapca. Petar Fajfrić, osvojio je zlatnu medalju na OI u Minhenu 1972. godine, dve bronzane medalje na svetskim prvenstvima u Parizu 1970. i u Berlinu 1974. Godine. Miljka Fajfrić bila je uspešna rukometašica i osnivač RK Mačva iz Bogatića. Zoran Fajfrić je bio dugogodišnji igrač RK Metaloplastika sa kojim je osvojio titulu juniorskog prvaka SFRJ. Bio je juniorski reprezentativac, a šest puta je nastupao za seniorsku reprezentaciju SFRJ. Sandra Kolaković, rođena Fajfrić, sportsku karijeru je započela u ŽRK Medicinar, sa kojim je osvojila skoro sve što se moglo osvojiti u mlađim kategorijama. Bila je dugogodišnja igračica RK Budućnost iz Podgorice, osvajač bronzane medalje sa reprezentacijom SR Jugoslavije na Svetskom prvenstvu u Italiji 2001. godine, dok je sa ekipom RK Krim iz Ljubljane osvojila Ligu Šampiona u rukometu.

U kategoriji Razvoj demokratskih vrednosti i poštovanja ljudskih prava i sloboda, Komisija je Aprilsku nagradu dodelila uzbunjivaču iz Valjeva Aleksandru Obradoviću.

Kao uzbunjivač i nadasve hrabar čovek koji je uhapšen jer je ukazao na trgovinu oružjem u koju je umešan i otac ministra policije. Svojim hrabrim postupkom i rešenošću da istraje u borbi za istinu, Aleksandar Obradović je probudio nadu u društvu Srbije. Kako sam kaže: ,,uhapšen je a da ništa nije ukrao, nikog nije prevario i ništa nije slagao“, a sve što je rekao je istina za koju postoje dokazi. Grad Šabac visoko ceni savestan postupak i nesebičnu borbu za istinu Aleksandra Obradovića jer su vrednosti kojima se Obradović rukovodio – principi stabilne i prosperitetne zajednice u kakvu raste Šabac.

U kategoriji Razvoj sela, poljoprivrede i mesnih zajednica Aprilska nagrada dodeljena je MZ Prnjavor i poljoprivredniku iz sela Krivaja kod Šapca, Živodaru Aleksiću.

MZ Prnjavor, okupila se oko ideje direktnog odlučivanja i pokazala snagu opšteg interesa jedne zajednice. Kroz jedinstven model kojim je Grad Šabac omogućio da se sazna šta je prava narodna volja, meštani Prnjavora direktno su odlučili šta je najbolje za razvoj njihove sredine. Novac od poreza na imovinu, vraćen iz gradske kase, uložili su u uređenje centra, asfaltiranje ulica, postavljanje trotoara i tako pokazali šta znači kada se moć odlučivanja o trošenju novca od poreza na imovinu prebaci u ruke građana.

Živorad Aleksić Buba, zemljoradnik iz Krivaje je poznat je po izuzetnim prinosima u gajenju jagode. To je najznačajniji brend Pocerine, a sam Aleksić poznat je po tome što je plaćao deci ekskurzije za njihovo angažovanje u berbi jagoda. Jagodu gaji neprekidno 42 godine a na njegovom imanju svake godine u radovima oko jagode posao nađe 12-13 sezonskih radnika u trajanju od dva meseca. Nešto najlepše što Srbija ima da ponudi u poljoprivrednoj proizvodnji.

Tekstovi su deo projekta, koji se sufinansira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari