Prva geotermalna instalacija u Srbiji 1

U Bogatiću su počeli radovi na izgradnji daljinskog sistema grejanja za javne ustanove. To je prvi konkretni korak da se iskoriste prirodna bogatstva, nakon tri decenije od kada su otvorene prve bušotine. Vrednost projekta je 120 miliona dinara, period otplate investicije je osam godina.

Topla voda od 75 stepeni Celzijusovih potiče sa 600 metara dubine, a godišnja ušteda na nabavci energenata iznosi 18 miliona dinara. Opština Bogatić jedna je od tri koje su 2012. godine na osnovu studije izvodljivosti Ministarstva energetike ušla u izbor za finansiranje toplifikacije iz sredstava Evropske unije. Krajem 2013. urađena je sanacija bušotine BB1 u Bogatiću, a narednih godina svakodnevno su mereni osnovni parametri potiska i temperature. Na ovaj sistem daljinskog grejanja biće priključeni: Predškolska ustanova, osnovna i srednja škola u Bogatiću, kao i zgrade Opštine, Suda, Policije i JKP sve ukupno oko 16.000 kvadratnih metara.

– Zbog komplikovane procedure dobijanja građevinske dozvole radovi su malo kasnili, ali će biti poštovan rok od 120 dana do početka grejne sezone. Pre ovoga, u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom u Beogradu izradili smo studiju kompletnih geotermalnih potencijala i resursa na području opštine. U studiji je predviđena druga faza toplifikacije u kojoj će toplotna energija moći da se ponudi građanima i privredi, a krajnji cilj je i proizvodnja električne energije. Ovo je prvi daljinski geotermalni sistem u Srbiji, a Bogatić je postao 251. grad u Evropi sa ovakvim sistemom, kaže Nenad Beserovac, predsednik Opštine Bogatić.

Ovaj geotermalni izvor ima kapacitet od 25 litara u sekundi i sistem neće imati nikakvih gubitaka u temperature i izdašnosti. Utvrđeno je da hidrogeotermalni potencijal Mačve iznosi tri biliona kilovata električne energije, odnosno ovi izvori su vredniji nego izvorište nafte. Pored toplotne energije, ova voda je hemijski i bakteriološki sasvim ispravna za piće, što ima nemerljivu vrednost, pogotovo u vremenima koja dolaze.

Na znatno manjoj dubini, svega desetak metara, nalaze se i podzemne vode koje se mogu crpsti za navodnjavanje. Ovde je bio instalisan sistem za navodnjavanje na hiljadu hektara, ali nakon vraćanja oduzetog zemljišta zemljoradnici se nisu dogovorili sa poljoprivrednim kombinatom, i sistem je, iako vredan oko pet miliona tadašnjih nemačkih maraka, prodat kao staro gvožđe. Posle brojnih najava države da će se raditi sistemi za navodnjavanje u Mačvi je otpočeo značajan posao stabilnog obezbeđivanja vode za više od deset hiljada hektara oranica.

Sa sigurnim vodosnabdevanjem, a poslednjih godina sve izrazitije je povećanje temperature sa sušama, prihodi će biti znatno viši, a Ministarstvo poljoprivrede sa 50 odsto subvencioniše nabavku opreme za navodnjavanje.

Od najbogatije do nerazvijene opštine

Uprkos ovim neizmernim prirodnim bogatstvima, pre svega vode, Mačva je u grupi nerazvijenih opština. Nekad je Vuk Karadžić pisao da je Mačva najbogatija nahija u Srbiji, i otud i naziv Bogatić, a konačno su se stekli uslovi da čitav ovaj kraj bude stvarno bogatiji.

Za kanale 4,2 miliona evra

Planira se čišćenje i osposobljavanje oko 60 kilometara zapuštenih kanala, a sistem će činiti 19 crpnih stanica od kojih su dve već izgrađene. Vrednost radova iznosi 4,2 miliona evra. Svi ovi radovi omogućiće znatno povećanje proizvodnje, da se izmeni setvena struktura čak i da se dobije druga žetva. Za dve godine očekuje se početak izgradnje još jednog sistema u Mačvi kojim će se iz Drine navodnjavati oko 15.000 hektara. U okviru izgradnje sistema koji je povezan sa Savom u planu je i elektrifikacija polja, što će znatno doprineti uštedi energenata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari