Radovanović: Nije narod loš. Loši su oni koji ga vode 1Foto: FoNet/ MC

Činjenica da je u toku današnjeg dana bilo zabeležno više od pet hiljada novozaražnih nije bila dovoljna da Krizni štab za suzbijanje virusa korona pooštri restriktivne mere.

Jedina konkretna odluka, kako je nakon sednice pojasnila predsednica Vlade Ana Brnabić, je da se pooštri kontrola poštovanja postojećih mera.

– Zamolila sam inspektore da rade svoj posao, kazala je premijerka Srbije Ana Brnabić, dodajući da su od jutros već pooštrene inspekcijske kontrole u ugostiteljskim objektima i javnom prevozu. Ona je u više navrata tokom obraćanja medijima pomenula “ličnu odgovornost” građana, insistirajući da je njoj savest čista.

– Država je svoj posao uradila odlično. Krizni štab je uradio sve, pa i više od svojih mogućnosti. Pobedili smo sve evropske zemlje, osim možda Veliku Britaniju. Kada bi bilo lične odgovornosti, bilo bi mnogo drugačije, kazala je Brnabić.

Ovakvo isticanje bezgrešnosti države, uz implicitno optuživanje građana za epidemiloga i člana organizacije Ujedinjeni protiv kovida Zorana Radovanovića predstavlja nepristojnu zamenu teza. On se, međutim, u jednom slaže sa premijerkinim izlaganjem.

– Srbija jeste u svetskom vrhu zemalja, ali po višku smrtnosti od oko 30.000. Kada se porede razorni efekti korona virusa na živote građana, nalazimo se u samom svetskom vrhu. Tu smo odmah iza Perua, a sa Severnom Makedonijom i Bugarskom se borimo za medalju. Da biste bili tako visoko plasirani, morate da počinite mnogo grešaka, kaže Radovanović.

On naglašava da nisu građani odgovorni za pogoršanje epidemiološke situacije, već političari koji su svesno dozvolili da kršenje važećih protivepidemioloških mera.

– Ne postoji loš narod. Loši su oni koji ga vode. Narod je sluđen kontradiktornim informacijama koje plasiraju predstavnici vlasti i prodržavni mediji. Građani više ne veruju struci, već se okreću internetu i informacijama iz komšiluka, navodi Radovanović.

Osim što je odlučeno da se ne uvode nikakve nove mere, na sednici Kriznog štaba odlučeno je i da se naknadno donese odluka o uvođenju kovid sertifikata koji bi ograničili ulazak građana u pojedine objekte u zatvorenom. Kako je objasnila Brnabić, ova odluka se ne bi odnosila na maloprodajne objekte, jer je “protivustavno onemogućiti ljudima da kupuju hleb i mleko”. Kovid sertifikati bili bi obavezni prvenstenveno za ugostiteljske objekte. Finanlna odluka, precizirala je Brabić, biće doneta u narednih nekoliko dana.

Oklevanje Kriznog štaba da predloži uvođenje kovid sertifikata prema rečima Zorana Radovanovića ima isti uzrok kao i odluka da se dozvoli kršenje postojećih mera.

– Krizni štab je disreditovano telo u kojem odluke donose isključivo političari. A političaru koji se za sve u ovoj zemlji pita, jedini kriterijum je rejting i ispitivanja javnog mnjenja. Da većina građana podržava kovid pasoše, oni bi već bili uvedeni. Isti je slučaj i sa postojećim merama, Krizni štab je imao na raspolaganju mehanizme da osigura njihovo sprovođenje, ali to naprosto nisu činili, ističe Radovanović.

Pravo vreme za pooštravanje kontrole, navodi on, bilo je u junu ove godine kada smo imali oko 50 obolelih dnevno.

– Međutim, tada su iz Kriznog štaba rekli da čekaju da se pojavi 500 obolelih. Tri dana kasnije smo imali hiljadu zaraženih dnevno. Sada nije vreme za pooštravanje kontrole postojećih mera, već za pooštravanje samih mera, naglašava Radovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari