Radovanović: Podaci o broju zaraženih i neuvođenje dodatnih mera ukazuju na "tiho prokužavanje" 1Zoran Radovanović Foto: Mila Teokarević (Arhiva)

Država treba da kaže da li se odlučila za „tiho prokužavanje“, pošto podaci o broju zaraženih korona virusom, ali i neuvođenje dodatnih mera ukazuju da je možda na delu takav epidemiološki pristup, rekao je danas za N1 epidemiolog Zoran Radovanović.

Radovanović je, govoreći o mogućnosti da je na delu „tiho prokužavanje“, rekao da je u Srbiji u prvoj nedelji novembra bilo više zaraženih nego u 17 nedelja od početka epidemije.

„Možda je došlo do promene politike, pa je sada na delu pristup ‘hajde da se sada svi zaraze, pa šta bude'“, naveo je Radovanović.

Ocenio je da epidemiološka situacija jeste ozbiljna, a da to kako će se dalje razvijati zavisi od mera koje bi mogle da budu uvedene.

On je ponovio da bi prva nova mera trebalo da bude ono što su uradile i druge zemlje – zabrana rada klubova i noćnih barova.

„To sam već rekao, pa mi je jedan političar zamerio kako ne vodim računa o ekonomiji, ali takva odluka mora da bude strateška, i da se u njeno donošenje uključe svi stručnjaci, pa i ekonomisti, pa neka izračunaju koliko šta košta“, rekao je Radovanović.

Radovanović: Podaci o broju zaraženih i neuvođenje dodatnih mera ukazuju na "tiho prokužavanje" 2

Prema njegovom mišljenju, danas su „daleko realnije“ cifre o broju zaraženih, koje se svakodnevno saopštavaju, u odnosu na početak epidemije.

„Na početku pandemije podaci su bezočno krivotvoreni – krajem marta bilo je 85 novozaraženih, a predsednik je govorio da neće biti mesta na grobljima“, podsetio je Radovanović.

On smatra da su političari i krizni štab izgubili  svaki kredibilitet zbog te „igre sa brojevima“, a smatra da objašnjenja da stroža kontrola ne može da se sprovede zbog manjkavog zakonskog okvira – „ne piju vodu“.

„Skandal je da posle osam meseci pandemije tvrdite da nemate zakonski okvir – a postoje odgovarajući zakoni, pa čak i Zakon o prekršajima može da se primeni“, savetuje Radovanović.

Na pitanje šta da rade građani u ovakvoj situaciji, on je naglasio da se treba pridržavati već poznatih zaštitnih mera, i posebno naglasio važnost nošenja maski.

„U civilizovanom društvu se građani drže onoga što im kaže vlast, u ovom slučaju zdravstvena vlast. Ali ako od vlasti stižu kontradiktorne poruke, ako sama vlast ignoriše ono što je rečeno, ako svako iz vlasti izlazi sa svojim tumačenjem, onda ste prepušteni sami sebi“, upozorio je Radovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari