Rešeno pitanje otpada iz šabačkog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda 1

Svakodnevno se iz Šapca u Mađarsku odvozi oko 20 tona mulja iz postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Duže od godinu dana to je bio osnovni problem za JKP „Stari grad“, kome pripada postrojenje, a tokom leta i građani u blizini Save su se žalili na nesnosan miris od lagerovanog mulja.

Ovo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda jedno je od tri aktivna u Srbiji, a njegovu izgradnju finansirala je Evropska unija sa oko 20 miliona evra. Planirano je da se otpadni mulj odvozi na regionalnu deponiju u Sremsku Mitrovicu, koju je opet finansirala Evropska unija. Upotrebnu dozvolu potpisala je ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović, ali se ispostavilo da regionalna deponija nije htela da prihvati ovaj mulj. On je lagerovan u okviru postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i tek naknadno je pronađena firma koja je ovaj mulj odvozila.

Godišnje ovo postrojenje preradi oko četiri miliona kubnih metara vode koja je nakon tretmana u postrojenju 40 odsto čistija od savske vode. Planirana druga faza postrojenja obuhvatala je preradu otpadnog mulja, ali za to iz Srbijavoda, kako je rečeno, nema novca, tako da će iz gradskog budžeta u tu svrhu biti izdvojeno 130 miliona dinara. Ovaj mulj može se koristi u poljoprivredi, ali i za proizvodnju energije.

Zarada i iz otpada

Da se od nekadašnjeg otpada može zaraditi primer je i prodaja piritne izgoretine koja je nastala kao nusprodukt šabačke „Zorke“. Bila je formirana čitava deponija u selu Orašcu, a 2000. godine popustila je obaloutvrda, tako da se jedan deo izgoretine sa teškim metalima našao u Savi. Kompletnu količinu preuzeli su Kinezi, koji su imali računa da odvezu ogromne količine, da je prerade i da zarade na tome.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari