Srbija na "crnom vrhu" u Evropi 1Foto: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Juče je registrovan i najveći broj novozaraženih korona virusom (7.780) i najveći broj preminulih (57) od početka epidemije u Srbiji.

S obzirom na konstantan rast novootkrivenih slučajeva, naša država trenutno ima jedan od najvećih brojeva zaraženih korona virusom na 100.000 u Evropi posmatrano kroz period od poslednjih 14 dana.

Sa stopom od 1.010,5 inficiranih na 100.000 stanovnika zaključno sa četvrtkom Srbija se nalazi jedino iza Andore (1.118), Luksemburga (1.266,3), i Gruzije (1.464). Nešto manje brojeve beleže Austrija (988.3), Slovenija (978.8) i Hrvatska (951.3).

Osim Srbije, sve pomenute zemlje zatvorile su ugostiteljske objekte i većinu drugih neesencijalnih delatnosti prethodnih nedelja. Poslednja koja je načinila taj korak je Hrvatska, čiji je premijer Andrej Plenković kazao u četvrtak da će novi paket strožih mera važiti do 21. decembra.

Istovremeno, neke od pomenutih država uvele su određene vidove zabrane kretanja za građane – u Slovenije je recimo na snazi policijski čas koji traje od 21 do 6 ujutru, dok su u Austriji građani pozvani da ostanu kod kuća osim u posebnim prilikama – kao što su odlazak na posao.

U Srbiji za sada nema najave uvođenja novih mera, mada je ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao da „jedina možda mera koja može da donese neki rezultat jeste da zatvorite sve“.

Odgovarajući na pitanje RTS koliko je vremena ostalo do potpunog zatvaranja, on je još rekao „ne mnogo“ jer je „očigledno da se nove mere slabo poštuju“.

Istovremeno, član Kriznog štaba Predrag Kon juče je kazao da s obzirom da se trenutno nalazimo u devetoj nedelji od početka trećeg talasa, bilo je očekivano da broj novootkrivenih slučajeva počne da stagnira odnosno opada.

– To se kod nas još nije desilo, s tim da u Beogradu postoji zaravnjenje i broj novoobolelih se održava na visokom nivou. Očekuje se da će se efekat mera videti naredne nedelje, ali sve zavisi od toga koliko se mere poštuju. Kada bismo svi nosili maske, nijedna duga mera nam ne bi bila potrebna, kazao je Kon.

Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i članica Kriznog štaba, navela je da su najstariji građani „najodgovorniji deo nacije“ i da je trenutno najveći procenat zaraženih korona virusom u grupi do 60 godina.

Epidemiolog Branislav Tiodorović ocenio je da će krajem naredne sedmice ili od sredine decembra doći do postepenog smirivanja epidemiološke situacije.

U Vojvodini kritično

Zdravstveni sistem u Vojvodini je u kritičnoj situaciji. Zaposleni ulažu maksimalne napore da održe funkcionisanje sistema, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine ocenjujući epidemiološku situaciju u pokrajini kao vanrednu, sa daljom tendencijom pogoršanja. Tokom prethodnog dana u Vojvodini je registrovano 1.946 novih slučajeva. U svim opštinama i dalje se registruju visoki nivoi obolevanja. Po broju novih slučajeva i dalje prednjače Novi Sad, Pančevo, Sremska Mitrovica i Kikinda, a potom Zrenjanin, Subotica i Sombor. Situacija je kritična posebno u Pančevu, Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici, navodi Institut. U ovom trenutku u Vojvodini su 21.743 aktivns slučajeva zaraze korona virusom. (R. B.)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari