Šta su bile vesti u Jugoslaviji 16. marta 1938.? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Dešavanja u Austriji nakon aneksije te zemlje od strane Nemačke i dalje su među glavnim vestima u jugoslovenskoj dnevnoj štampi 1938. godine.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 16. marta 1938.? 2List Vreme 16. marta pre 80 godina piše da „Austrijska vlada više ne postoji“ i izveštava da je Hitler nakon govora u Beču otputovao juče popodne za Minhen. Politička situacija u zemlji uticala je i na sportske aktivnosti, te je objavljeno i da Austrija neće učestvovati u svetskom prvenstvu u fudbalu, a da je dovedeno u pitanje učešće i na ostalim sportskim događajima.

Od vesti iz Jugoslavije najviše pažnje tog dana posvećeno je usvajanju budžeta za koji je u skupštini glasalo 196 poslanika „za“ i 92 „protiv“. Prenosi se i izveštaj sa rasprave o budžetu, jer je vlada Milana Stojadinovića predložila mere štednje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda prenosi reakcije velikih evropskih zemalja na dešavanja u Austriji. Britanska vlada je osudila akcije u toj zemlji i vraća se saradnji sa Francuskom, a tekst o tome nosi nadnaslov „Napori za obezbeđenje mira u Evropi“.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 16. marta 1938.? 3Ovaj list prenosi i izveštaj o govoru Hitlera sa balkona hotela u Beču. „Ja kao vođa nemačkog naroda objavljujem sada pre istorijom ulazak moje domovine u nemački Rajh“, istakao je Hitler.

Pravda prenosi i atmosferu sa poslednjeg dana prvog Međunarodnog salona automobila u Beogradu, ali i tekst o kriminalu u SAD. Kako se navodi, u Americi živi 300.000 ubica na slobodi, a u naslovu se ističe da svakih pola časa ubijaju gangsteri po jednog čoveka.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari