Hadžiaj: Optužbe će zakomplikovati mirovne napore 1Foto: MARTIJN_BEEKMAN_epa

Prema Pravilniku o postupku i dokazima pred Specijalizovanim većima Kosova, sudija ima šest meseci da potvrdi ili odbaci optužnicu protiv Hašima Tačija, Kadrija Veselija i drugih pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Specijalizovano tužilaštvo je nedavno podnelo optužnicu Specijalizovanim većima na razmatranje, koja sadrži 10 tačaka i u kojima se Tači, aktuelni kosovski predsednik, Kadri Veseli, bivši predsednik kosovskog parlamenta i drugi pripadnici OVK, terete za ratne zločine na Kosovu i odgovornost za smrt bar 100 ljudi.

Optužnica je podneta neposredno pred sastanak Tačija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Beloj kući u Vašingtonu zbog čega je kosovski predsednik otkazao susret. Serbeze Hadžiaj, nagrađivana kosovska novinarka sa dugogodišnjim iskustvom izveštavanja o ratu i zločinima na Kosovu, ističe za Danas da je javnost na Kosovu, koja ovaj haški sud inače vidi kao pristrasan, frustrirana zbog podizanja optužnice jer smatra da je to nepravedan potez prema OVK i njenoj borbi za slobodu.

– Generalno, javno mnjenje na Kosovu pokazalo je nepoverenje u ovaj hibridni sud koji se više smatra političkim mehanizmom, a ne institucijom usmerenom da donese pravdu žrtvama – naglašava Hadžiaj.

Prema njenom mišljenju, optužnica za ratne zločine protiv predsednika Tačija je prelomni trenutak, ne samo za Kosovo, već i za Zapad.

– Optužnica je vezala razgovore o normalizaciji i optužbe protiv Tačija za ratne zločine, pa će zakomplikovati mirovne napore. Takođe, postaviće se pitanje o saradnji Tačija i kosovskih vlasti sa sudom u Hagu. Trenutak podnošenja optužnice teško da je mogao biti dramatičniji. Iz Tačijevog tabora su se čule optužbe o zaveri da ne dođe do sastanka u Beloj kući – objašnjava Serbeze Hadžiaj i naglašava da optužnica nije potvrđena, a i ako bude, to ne znači da će optužbe biti dokazane i da će dovesti do osude.

Tači je u ponedeljak veče izjavio da će podneti ostavku optužnica protiv njega, Veselija i drugih lica bude potvrđena.

Kako je javio RTK, građani Kosova podnošenje optužnice ocenjuju kao još jedan pokušaj skrnavljenja rata OVK.

Na primer, Mustafa Dodaj smatra da je zahtev za podizanje optužnice protiv Tačija i Veselija neosnovan i da pripadnici OVK nisu počinili zločine, već su pokazali zrelost i veštine u oslobađanju Kosova.

Osnivanje tzv. Specijalnog suda za zločine OVK, odnosno Specijalizovanog tužilaštva i Specijalizovanih veća Kosova, inicirano je nakon objavljivanja izveštaja tadašnjeg izvestioca Saveta Evrope Dika Martija u kojem se, između ostalog, navodi da je Hašim Tači – najopasniji od „kriminalnih bosova“ OVK.

„Postoje solidni dokumentacioni dokazi koji pokazuju umešanost „Dreničke grupe“ i njenih finansijskih sponzora, u pranje novca, šverc droge i cigareta, trgovinu ljudima, prostituciju, i nasilnu monopolizaciju najvećih kosovskih ekonomskih sektora, uključujući gorivo za vozila i gradnju“, samo je jedan od zaključaka u izveštaju Dika Martija pod nazivom „Nehumano postupanje prema ljudima i nelegalna trgovina ljudskim organima na Kosovu“.

Osim Tačija, u izveštaju se navode imena još nekoliko poznatih članova „Dreničke grupe“ – Džavita Haljitija, Kadrija Veselija, Azema Sulju i Fatmira Ljimaja, koji su, piše u izveštaju, sa Tačijem i drugim članovima, naredili – i u nekim slučajevima lično nadgledali – ubistva, pritvore, batinanje i ispitivanje u različitim delovima Kosova i na teritoriji Albanije između 1998. i 2000. godine.

Izveštaj govori i o „Žutoj kući“, gde su ljudima vađeni organi koji su prodavani u inostranstvu.

Podsetimo Specijalizovano tužilaštvo je saslušalo više od stotinu ljudi, većinom nekadašnjih pripadnika OVK. Ispitivan je i bivši vođa OVK i premijer Kosova, Ramuš Haradinaj, koji je nakon saslušanja podneo ostavku na premijersku funkciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari