Od poricanja do veličanja zločina 1Foto: Beta/Dragan Gojić (Arhiva)

Nekoliko nevladinih organizacija iz regiona izrazile su juče saosećanje sa svim žrtvama vojno-policijske operacije „Oluja“.

„Želimo podsjetiti javnost na ratne zločine počinjene u toj operaciji kao i na državno organizirano poricanje – još nisu otkrivene sudbine nestalih i ubijenih, a za provedeno etničko čišćenje i ratne zločine nisu procesuirani počinitelji. Tražimo da se procesuiraju ratni zločini koji su se dogodili u „Oluji“, a koji su počinjeni u ime hrvatskog naroda, posebno obzirom da se od poricanja i relativizacije ratnih zločina došlo do veličanja istih“, navodi se u saopštenju. Kako se dodaje, dosadašnja državnička retorika Hrvatske je „licemjerna i ne vodi pomirenju, poticanju dijaloga, razumijevanja i empatije za drugu stranu i druge žrtve, kao niti povratku stanovništva u njihove prijeratne domove“. „Potrebno je razvijanje sustava koji će spriječiti nasilje i mržnju, te poticati povratak stanovništva, jer u silnoj brizi za demografiju političke elite u Republici Hrvatskoj nikada ne spominju povratak, a upravo su ovi dijelovi Hrvatske demografski najopustošeniji. Nakon proteka 23 godine od ratnih operacija upozoravamo da ratna retorika u Republici Hrvatskoj ne jenjava već naprotiv svjedočimo militarizaciji društva i sve većem utrošku javnih sredstava u vojne svrhe“, ističe se u saopštenju.

Ove NVO pozivaju Vladu i Sabor Hrvatske da zaustave militarizaciju društva, suoče se s prošlošću, preuzmu odgovornost za ratne zločine u i nakon operacije „Oluja“, kao i za izostanak procesuiranja osoba koje su odgovorne za počinjene ratne zločine. Saopštenje su potpisali: Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb), Srpski demokratski forum (Zagreb), Ženska mreža Hrvatske (Zagreb), Žene u crnom (Beograd) i Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (Sarajevo).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari