OEBS prestaje da prati suđenja za ratne zločine u Srbiji? 1

Projekat po kojem je Misija OEBS-a pratila suđenja za ratne zločine u Srbiji nije prekinut, kako je navedeno, već suprotno, on je istekao i trenutno se razmatra mogućnost njegovog produženja.

Ovo je odgovor koji je list Danas dobio od Ministarstva pravde na naše pitanje da li je tačno da je ovo ministarstvo, na čijem je čelu Nela Kuburović, ukinulo projekat po kojem je Misija OEBS u Srbiji pratila suđenja za ratne zločine, te ukoliko je ova informacija tačna, da nam je detaljnije objasne.

Još šturiji odgovor dobili smo iz Misije OEBS-a u Srbiji, koji su nam napisali sledeće: „Ovo je projekat koji finansira EU. Misija OEBS-a u Srbiji ima status organizacije koja projekat sprovodi.“

Dakle, ostaje nejasno da li će Misija OEBS, organizacija koja uz Fond za humanitarno pravo (FHP), jedina prati svako suđenje za ratne zločine, to činiti i ubuduće. Takođe, javnost je ostala uskraćena i za odgovor kada će Ministarstvo pravde doneti odluku da li će projekat sa OEBS-om nastaviti. Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, projekat ipak neće biti produžen.

Inače, iz Ministarstva pravde nam je rečeno da „država Srbija posebnu pažnju posvećuje procesuiranju ratnih zločina“.

„Efikasno procesuiranje ratnih zločina definisano je i Akcionim planom za Poglavlje 23, te je i sama Vlada Republike Srbije 2016. godine usvojila Nacionalnu strategiju za procesuiranje ratnih zločina, a Tužilaštvo za ratne zločine je izradilo svoju strategiju za istragu i gonjenje ratnih zločina u Republici Srbiji 2018-2023. Tim strateškim dokumentima uspostavljen je i monitoring nad radom tužilaštva, ali predviđeno i jačanje kapaciteta. Srbija je u protekle dve godine značajno unapredila kapacitete Tužilaštva za ratne zločine, kako bi imalo sve neophodne uslove za efikasno procesuiranje okrivljenih za najteža krivična dela protiv čovečnosti, bez obzira na njihovu nacionalnost ili etničku pripadnost“, naglašeno je za Danas iz Ministarstva pravde.

Tačno je da je 2016. usvojena Nacionalna strategija, da je procesuiranje ratnih zločina definisano Akcionim planom za Poglavlje 23 u pregovorima Srbije sa EU, kao i da je Tužilaštvo za ratne zločine usvojilo tužilačku strategiju. Međutim, javnost treba podsetiti na činjenice iz poslednjeg izveštaja FHP-a u kome se navodi da za 33 meseca od usvajanja Nacionalne strategije „nije došlo do napretka u oblasti procesuiranja ratnih zločina“.

„I dalje je dominantno kašnjenje u implementaciji Strategije, a od 15 optužnica koje su podignute od njenog usvajanja, najmanje 12 nije rezultat inicijalnog rada Tužilaštva za ratne zločine, već su ustupljene iz BiH. Suđenja i dalje traju nerazumno dugo, nije zabeležen napredak u oblasti procesnih prava žrtava, broj nestalih lica se ne smanjuje očekivanom dinamikom, saradnja sa Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove u Hagu je i dalje opterećena odlukom Višeg suda u Beogradu da ne izruči članove Srpske radikalne stranke optužene za nepoštovanje Haškog tribunala, ali i sve češćim negiranjem i reinterpretiranjem sudski utvrđenih činjenica u postupcima koji su vođeni pred Haškim tribunalom“, glavni su zaključci Trećeg izveštaja o sprovođenju Nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina FHP-a koji se odnosi na period od 1. juna 2018. godine do 1. decembra 2018. godine.

Takođe, otkako je u maju pretprošle godine na čelo Tužilaštva za ratne zločine došla Snežana Stanojković, vrata za javnost ove institucije su praktično zatvorena. Svakako su zatvorena za Danas. Tužilaštvo nema predstavnika koji bi obaveštavao javnost o radu ove institucije, a i sajt se ne ažurira redovno. Pritom su nedavno, posle tri godine zakašnjenja, objavili nepotpun izveštaj o pojedinim aktivnostima predviđenim Akcionim planom za Poglavlje 23, za koji su iz budžeta Srbije dobili oko milion dinara.

Ove sedmice nema suđenja

Nijedno suđenje za ratne zločine u Beogradu nije zakazano za ovu sedmicu, pa će naredno tek biti održano u ponedeljak, 28. januara. Inače, ovog meseca, najpre zbog novogodišnjih i božićnih praznika zakazano je samo devet suđenja, od kojih već tri nisu održana. Ostala su još tri – suđenja u predmetima „Lovas“ (28. januar) i „Ćuška“ (30. januar), kao i protiv optuženog Željka Budimira (31. januar).

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari