Ratovi iz devedesetih ne treba da budu tema u kampanji 1Foto: Medija centar

Ne mislim da bi ratni zločini trebalo da budu tema izborne kampanje, niti mislim da će ijedna stranka ili organizacija koja učestvuje na izborima tu temu potencirati.

To ocenjuje za Danas Zoran Dragišić, funkcioner i poslanik Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije, u odgovoru na pitanje da li ratni zločini treba da budu tema predizborne kampanje, u okviru serijala tekstova o stavovima učesnika na izborima o suočavanju sa ratnom prošlošću.

Prema rečima sagovornika našeg lista, ratovi su odavno završeni, pa ta tema nema više ni smisla ni značaja za društvo.

„Prilično sam siguran da tu temu nijedna stranka neće staviti u predizborni program. Optuženi za ratne zločine su odavno otišli u Hag, isporučeni su Tribunalu, osuđeni… Tako da ne vidim smisao ovakvog pitanja – ističe Zoran Dragišić za Danas.

Dodaje da građane na predstojećim izborima najviše zanimaju ekonomska pitanja, standard, odnosno to kako će živeti, a ne ratne devedesete godine.

Upitan da li je osuđenim ratnim zločincima mesto u Skupštini Srbije, funkcioner i poslanik Srpske napredne stranke kaže da nema pravnih prepreka da to bude slučaj.

– Ne postoji nikakva pravna prepreka da oni koji su odslužili kazne za ratne zločine ne budu poslanici u parlamentu. Ako građani glasaju za njih, oni imaju pravo da budu poslanici. Uostalom, odslužili su kazne i slobodni su ljudi. Dakle, imaju svo pravo da se kandiduju i budu u Skupštini – napominje Zoran Dragišić za Danas.

Kada je reč o statusu i mogućnostima pomoći civilnim žrtvama rata, sagovornik našeg lista ističe da su izbeglice odavno zbrinute.

– To je isto bilo jako davno. Nemamo više izbeglica iz ratom pogođenih područja. Koliko znam, tu je postojao i dalje postoji ozbiljan državni program, pa je većina dobila smeštaj i neophodnu pomoć. Ponavljam, ratovi su odavno završeni i ne vidim razlog za pominjanje ove teme, jer ne postoji više razloga za to – smatra Zoran Dragišić.

Rane su već zaceljene

Ukoliko govorimo o traumama koje su mnogi ljudi preživeli u ratovima devedesetih, dodaje sagovornik Danasa, „naravno da se zalažem da im treba omogućiti psihološku, medicinsku, svu pomoć koja je odgovarajuće za takve slučajeve“. „Rane iz devedesetih su već zaceljene, s obzirom na to da je prošlo čak dve i više decenija od završetka, odnosno početka rata“, zaključuje Zoran Dragišić za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari