Stižu novi zahtevi 1Foto: FoNet/ Dragan Antonic

Na ime odštete osobama koje je sud oslobodio optužbi za ratne zločine, BiH je u proteklih osam godina platila 3,5 miliona bosanskih konvertibilnih maraka (1,6 miliona evra).

Pravni stručnjaci smatraju da je za ove troškove kriv loš rad tužilaca.

Od 2011. godine do novembra 2019. godine bilo je 59 odštetnih zahteva pravosnažno oslobođenih od optužbi za ratne zločine.

Procesuirano ih je 48, jedan zahtev za odštetu je odbijen, jedan povučen, a u dva slučaja je uložena žalba. U sedam predmeta postupak je u toku.

Slična praksa će očigledno biti nastavljena, a portal detektor.ba, piše o dva nova slučaja oslobođenih koji BiH tuže i traže novčanu nadoknadu.

Slavko Milovanović, pravosnažno oslobođen optužbi za zločin počinjen u maju 1992. godine u selu Rešagići kod Srebrenice, tužio je BiH i traži odštetu za vreme provedeno pod merama zabrane koje su mu bile izrečene dok je trajao sudski postupak.

Milovanovićev pravni zastupnik Petko Pavlović je na pripremnom ročištu, kome nije prisustvovao niko iz Pravobranilaštva, među dokazima predložio pravosnažnu presudu Suda BiH, zahtev upućen Ministarstvu pravde, sudska rešenja o određivanju i ukidanju mera zabrane koje su bile na snazi skoro 15 meseci, a predložio je i veštačenje neuropsihijatra.

Sud BiH je u novembru 2019. pravosnažno oslobodio Milovanovića optužbe da je, kao pripadnik rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB) Skelani, u maju 1992. godine s grupom pripadnika vojnih, paravojnih i policijskih formacija, u srebreničkom selu Rešagići učestvovao u napadu i naredio paljenje kuća bošnjačkih civila.

Selman Busnov, pravosnažno oslobođen optužbi za ratni zločin na području Kladnja u periodu od maja 1992. do jula 1993. godine, zatražio je u tužbenom zahtevu povećanje iznosa naknade nematerijalne štete sa 6.000 na 11.000 konvertibilnih maraka, zbog vremena koje je proveo pod merama zabrane.

Kenan Hadžimuhović, pravni zastupnik Busnova, je kazao da je njegov klijent imao psihičkih smetnji zbog četvorogodišnje zabrane napuštanja države i jednogodišnje zabrane mesta boravka.

Safija Kreštalica iz Pravobranilaštva BiH je rekla da zahtev Busnova nema činjenični niti pravni osnov, te da su mere zabrane bile nužne za pravilno i zakonito vođenje postupka, kao i da one ne predstavljaju osnov za naknadu nematerijalne štete.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH je u maju 2019. potvrdilo prvostepenu presudu kojom je Busnov, zajedno s još šest osoba, oslobođen optužbi za nezakonito zatvaranje srpskih civila u Stuparima kod Kladnja, kao i njihovo premlaćivanje i nečovječno postupanje.

Srbija isplatila 1,8 miliona

Viši sud u Beogradu do sada naložio da se onima koje su sudovi u Srbiji oslobodili optužbi za ratne zločine, odnosno onima protiv kojih su optužbe odbačene, isplati oko 1,8 miliona evra za odštetu i refundiranje sudskih troškova. Prema podacima koje je nedavno objavio BIRN, Srbija je oko 878.000 evra isplatila u ime naknade štete za neosnovani pritvor i oko 941.000 evra za pokrivanje sudskih troškova postupka onima koji su oslobođeni krivice. Najviše novca je isplaćeno oslobođenim optužbi za učestvovanje u mučenjima i ubistvima oko 200 ljudi na farmi Ovčara pored Vukovara, nakon što je grad pao u ruke JNA i srpskih paravojnih jedinica. Optuženima koji su oslobođeni krivice u slučaju Ovčara ukupno je dodeljeno oko 468.000 evra za pravne troškove i oko 327.000 na ime odštete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari