Sud neće doprineti pravdi i pomirenju 1Škeljzen Malići

Prvo pojavljivanje Hašima Tačija i njegovih saboraca iz Glavnog štaba OVK juče u Specijalnom sudu za ratne zločine na Kosovu u Hagu, koji je neka vrsta farsičnog nastavka Haškog tribunala, neće mnogo doprineti uspostavljanju mira, sigurnosti i saradnje između Albanaca i Srba.

Štaviše, ubeđen sam da ovaj sud neće doprineti ni uspostavljanju pravde za žrtve, zbog čega je navodno i utemeljen – ocenjuje za Danas Škeljzen Malići, kosovski analitičar, filozof i publicista.

Ovom sudu, ističe on, manjka princip univerzalnosti pravde, s obzirom na to, kako kaže, očiglednost selektivnog traženja pravde samo za srpske žrtve na Kosovu, kao i žrtve koje su bile viđene kao saradnici srpskog režima.

– Nema ni najmanjih indicija da je pokušano da se istraže i procesuiraju organizovani masovni zločini nad Albancima koje je počinila Srbija, a gde su žrtve bili civili, odnosno deca, žene i starci. Ovi zločini nisu namireni pravdom. Ako su i procesuirani na Haškom tribunalu ili na srpskom specijalnom Sudu za ratne zločine, ta je pravda veoma selektiva. Nije, recimo, suđeno odgovornima koji su organizovali prekopavanja i sahranjivanja albanskih civilnih žrtava na vojnom poligonu u Batajnici i 16 drugih masovnih grobnica u Srbiji – ističe Malići.

Sagovornik Danasa smatra da je na Kosovu trebalo na vreme formirati sud za ratne zločine.

Međutim, napominje on, treba imati u vidu da do 2008 godine, pa i nekoliko godina potom, kosovske institucije nisu imale samostalne ingerencije u domenu sudstva.

– Kontrolu nad sudskim sistemom imali su UNMIK i EULEX. Oni su i organizovali istrage i suđenja ratnim zločinima počinjenim na Kosovu, a suđeno je uglavnom Albancima i pripadnicima OVK i to otprilike u srazmerama kako je to činio i Sud za ratne zločine u Srbiji -tvrdi Malići.

Prema njegovim rečima, Specijalni sud u Hagu, koji je nominalno kosovska institucija, uveliko je kompromitovan ne samo zbog etničke jednostranosti u traženju pravde, već i zato što je Tužilaštvo očigledno namerno politizovano u aferi miniranja srpsko-albanskog dijaloga koji je trebalo da bude održan u Vašingtonu jula meseca.

– Pre mesec dana izbio je još veći skandal provaljivanja strogo poverljivih dosijea Specijalnog suda, sa imenima i izjavama svedoka koje terete komandante OVK, svedoka koji su trebali biti apsolutno zaštićeni! Najveći skandal je ipak to što ni višegodišnja istraga nije našla dokaze o trgovini organima, što je bio glavni narativ Dika Martija, a i motiv da Savet Evrope traži formiranje Specijalnog suda. Bez narativa o „Žutoj kući’ u Albaniji, Savet Evrope ne bi uopšte tražio formiranje Specijalnog suda. I šta sad? Svakako i za onih 100 žrtava, za koje su optuženi Tači i saborci, pravda treba biti zadovoljena. Ali, ova optužba ne može zadovoljiti simetriju zločina koju su htele propagirati srpske vlasti. Zapravo, suđenje u Hagu može se vrati kao bumerang pretenzijama o simetriji. I u Srbiji je već postavljeno pitanje realne asimetrije zločina, između ostalog i od strane ratnog ministra Šainovića, koji priznaje da pati od nesanica zbog masovnih egzekucija civilnih žrtava na Kosovu – kaže Malići.

Šta je sa masovnim grobnicama u Srbiji

Malići smatra da će Tužilaštvo teško dokazati komandnu odgovornost Hašima Tačija za oko 100 ubistava koja se pominju u optužnici. „Ali, šta je sa 16 masovnih grobnica u Srbiji, gde ne spada samo Batajnica, za koje vlasti u Srbiji znaju, ali ih skrivaju? Apsolutna opstrukcija pravde koja bi trebala poslati u Hag i Dačića pošto je ućutkivao domaće potkazivače ratnih zločina“, zaključuje Malići.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari