Todorović: Suprotstavljanje ratnim zločincima jedini put do mira 1

Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) pokrenula je kampanju za prikupljanje novca kako bi platili kaznu koju je doneo Apelacioni prekršajni sud zbog protesta aktivista i aktivistkinja YIHR protiv političke promocije osuđenog ratnog zločinca Veselina Šljivančanina.

Na tribini čiji je organizator bila Srpska napredna stranka (SNS), a koja se 17. januara prošle godine dogodila u Beški, govorio je Veselin Šljivančanin, osuđeni ratni zločinac zbog zločina počinjenih na poljoprivrednom dobru Ovčara u Hrvatskoj.

– Cilj svega je da nastavimo da aktivno podsećamo državu i političare da je mir fundamentalna vrednost svakog društva koju ne bi trebalo ugrožavati ovakvom ili sličnim promocijama – ističe za Danas Sofija Todorović iz YIHR. Svi zainteresovani građani svoj doprinos mogu dati preko INDIEGOGO platforme na kojoj je objavljena kampanja za skupljanje sredstava.

– Odlučili smo se da to uradimo na ovaj način, jer je potpuno transparentan i jednostavan za informisanje. Platforma daje mogućnost da se uključe i ljudi iz celog regiona na isti način kao i građani Srbije – ukazuje Todorović, dodajući da je do sada prikupljeno gotovo 70 odsto od ukupne sume koja je potrebna.

Upitana da prokomentariše presudu, Danasova sagovornica odgovara da svoj čin na tribini u Beški aktivisti i aktivistkinje YIHR smatraju elementarnom građanskom dužnošću, „nastojimo da iskoristimo sva raspoloživa pravna sredstva kao bismo uspeli da pokažemo da protest protiv promocije osuđenog ratnog zločinca nikako nije narušavanje javnog reda i mira, već potpuno suprotno“.

– Suprotstavljanje heroizaciji ratnih zločinaca je jedini siguran put do javnog i regionalnog mira. Mislim da ova presuda potpuno pogrešno oslikava ko se u Srbiji bori za bolju budućnost i regionalnu saradnju, a ko ovo sistemski onemogućava – naglašava Todorović i dodaje da nikada nije ni postojala potpuna rešenost da se sa određenim oblikom falsifikacije prošlosti prestane.

– Relativizacija počinjenih zločina učinila je da je sve čemu danas svedočimo, nažalost, samo logičan sled događaja. Ona je pre svega prijemčiva i savršeno se naslanja na sve mitove, zablude i narative koje negujemo od devedesetih. Nismo imali političare koji su bili spremni da sa ovakvim praksama nedvosmisleno raskinu, i da svoje napore ulože u obrazovanje mladih o prošlosti i trajni mir. S druge strane, preuzimanje odgovornosti ne odgovora mnogima, jer je određeni deo njih upravo produkt tog vremena – ukazuje Todorović.

Na naše pitanje da prokomentariše nedavnu izjavu premijerke Srbije Ane Brnabić u intervjuu za Dojče vele da u Srebrenici nije bilo genocida, sagovornica Danasa odgovara da ta izjava predstavlja kontinuitet u negiranju zločina, i da je to upravo ono što nas je dovelo ovde gde smo danas kada je u pitanju (ne)suočavanje sa prošlošću.

– Stidim se njene izjave, kao izjave premijerke zemlje iz koje sam i u kojoj živim. Osećam se postiđeno kada premijerka moje zemlje negirajući presude međunarodnih sudova svesno produbljuje sve postojeće etničke netrpeljivosti u regionu. Takođe, u istom intervjuu još jednom je ponovila pogubnu rečenicu koja glasi da ako je Srebrenica genocid onda su svi građani Srbije za njega krivi te da Srbija ne može biti kolektivno okrivljena. Ja se ne osećam krivom, niti sam kriva za zločin koji se desio kada sam imala tri godine, a kada govorim o Srebrenici govorim o genocidu u Srebrenici. Ovo je jedna veoma opasna manipulacija koja se često koristi da bi se izgradili argumenti za nepriznavanje genocida u Srebrenici. Važno je da Srbija genocid prizna, bez suvišnog ali, jer postoji obaveza Srbije da poštuje presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Još je važnije da to uradi kako bi iskazala poštovanje žrtvama i time postavila valjan temelj za izgradnju mira generacijama koje dolaze – naglašava Sofija Todorović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari