U Sjenici alarmantno, u užičkoj bolnici 190 pacijenata 1Zdravstveni centar Užice/Foto: Nenad Kovačević 

Prema zvančinim podacima užičkog Zavoda za javno zdravlje, u Zlatiborskom okrugu je potvrđeno 10 novih slučajeva infekcije korona virusom ali, nezvanično, stanje je mnogo gore. 

Među novoinfociranima, prema podacima Zavoda, nema građana Užica, u kome su pre sedam dana uvedene obavezne mere zaštite, ali inficirane su četiri osobe u Prijepolju, tri u Sjenici, dve u  Priboju i jedna osoba u Požegi. U tom okrugu, od početka epidemije, kaže zvanična statistika, inficirano je 587 ljudi, od kojih se oporavila  181 osoba, a 17 građana je preminulo. 

Ipak, zvanični podaci ne prikazuju relanu sliku. Posebno je loše stanje u Domu zdravlja u Sjenici, koji je u stastavu Zdravstvenog centra Užice. Pojedini lekari iz sjeničkog Doma zdravlja, ali i druge ličnosti, među kojima je i proslavljeni atletičar Asmir Kolašinac, koji je nedavno tom gradu donirao respirator, posredstvom  društvenih mreža, svedoče o alarmantnom stanju i upućuju pozive ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru i Vladi Srbije da hitno pomognu Sjenici.  

„Poštovani ministre Lončar, situacija u Sjenici je dramatično teška, veliki je broj teško obolelih i umrlih. Kapaciteti Doma zdravlja Sjenice su pred kolapsom u šta sam se lično uverio. Veliki broj zdravstvenih radnika je zaražen. Interno odeljenje je prepuno i pretvorilo se u kovid odeljenje, a pacijenti iz sata u sat u pristižu u izuzetno teškom stanju. U Sjenici je gore, nego u Novom Pazaru. Danas je umrlo 10 ljudi. S obzrom na to da se lično poznajemo, imao sam slobodu da vas direktno kontaktiram. Panika i strah je u narodu i zato je jako bitno da se brzo deluje“, piše u poruci koju je Kolašinac poslao ministru.

„Apsolutno vas razumem. Sada će vam se javiti (koordinator Opšte bolnice Novi Pazar, doktor) Mirsad Đerlek i biće sve rešeno“, uzvratio je ministar Lončar. 

S druge strane, prema podacima Zavoda za javno zdravlje Užice, koji su medijima dostavljeni 5.jula, u Sjenici je, od početka epidemije, inficirano 58, oporavilo se osam, a preminula je jedna osoba.  

I stanje u užičkoj bolnici je nepovoljno, zbog sve većeg broja pacijenata koji pristižu i zdravstvenih radnika koji su iscrpljeni, a neki od njih su i inficirani.  Gužve su ispred kovid ambulante u centru grada, ali i ispred infektivnog odeljenja. 

Danas saznaje da je u užičkoj bolnici, koja nije u statusu kovid bolnice,  trenutno na lečenju oko 190 pacijenata, što je nekoliko puta više nego pre šest dana, kada je zvanično objavljeno da ih je bilo 38. Na respiratorima je osmoro ljudi, a pre šest dana u takvom teškom stanju bilo je petoro pacijenata. U bolnicu bi, kako Danas saznaje, tokom dana, trebalo bi da stigne pet novih respiratora. 

Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, u užičkoj bolnici su, u noći između 3. i 4.jula, umrle dve osobe – jedna iz Čajetine i jedna iz Nove Varoši, ali tih smrtnih ishoda nema u zvaničnim izveštajima.    

Takođe, prema nezvaničnim informacijama naše redakcije, 20 zdravstvenih radnika u toj bolnici je pozitivno na korona virus, a pre šest dana bilo ih je 12. 

Sve te informacije, ali i one još nepovoljnije koje kruže gradom i razbuktavaju sumnju javnosti u istinitost zvaničnih verzija, Danas nije mogao da proveri u upravi Zdravstvenog centra Užice. Direktor se nije javljao na pozive, a osoba u toj ustanovi koja je zadužena za odnose sa medijima je u kućnoj izolaciji, jer je bila u kontaktu sa licem koje je pozitivno na korona virus. 

Vanredno stanje u Arilju

Samo što je ukinita vanredna situacija zbog nedavnih poplava, u Arilju je uvedena vanredna situacija usled pogoršanja epidemološkog stanja. U toj varošici je, zvanično, do sada potvrđen 31 slučaj infekcije, opravilo se 20, a tri osobe su preminule.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari