Utakmice u žarištu korone 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIC

Broj zaraženih korona virusom u Srbiji nastavlja da raste (prema zvaničnim informacijama, juče je otkriveno 137 novoobolelih, a broj pacijenata na respiratorima bio je 24), otvaraju se ponovo kovid bolnice, stavljaju se u pogon dodatne laboratorije za obradu testova, kovid ambulante širom Srbije su prepune pa pacijenti čekaju po više sati na pregled, skoro je nemoguće postalo uraditi test na virus na sopstveni zahtev…

U takvim okolnostima u sredu uveče odigrano je finale Kupa Srbije, u Nišu, gradu koji je označen kao jedno od žarišta, uz prisustvo više hiljada gledalaca (prodato je 10.000 karata što je polovina kapaciteta stadiona).

Nekoliko sati pre početka utakmice, epidemiolog Branislav Tiodorović upozorio je da je ovakvo okupljanje rizično. Ovo upozorenje malo je značilo jer kako se moglo videti na snimcima, navijačima ni na kraj pameti nije bilo da poštuju mere socijalnog distanciranja i ostalo.

Malo je zemalja trenutno u Evropi u kojima se sportski događaji organizuju uz prisustvo publike.

Izuzetak predstavljaju Belorusija koja je postala poznata po tome što čak ni u vreme kada je bilo najviše obolelih nije zabranjivala posete stadionima i fudbalske mečeve, dok je u Hrvatskoj odnedavno dozvoljen povratka navijača na tribine uz propisane mere distanciranja.

Poslednja odluka koja se tiče javnih okupljanja u Srbiji objavljena je u Službenom glasniku 12. juna i u njoj se navode samo ograničenja za broj ljudi u otvorenom prostoru (do 500), dok ne postoje bliže odredbe za javna okupljanja.

Okupljanja na otvorenom bila su definisana prethodnom Naredbom o zabrani okupljanja u Srbiji, koja je objavljena 10. juna, a koja ne postavlja nikakva ograničenja što se tiče javnih skupova.

U ovoj naredbi navodi se između ostalog „na javnim mestima na otvorenom prostoru na celoj teritoriji Republike Srbije dozvoljena okupljanja, s tim da rastojanje između prisutnih lica iznosi najmanje jedan metar.“ Kako je ova tačka brisana iz trenutno važećeg dokumenta objavljenog 12. juna, ostaje nejasno da li su i u kom obimu dozvoljena javna okupljanja.

Fudbalske utakmice počele su u Srbiji ponovo da se igraju krajem maja. Samo je prvo kolo odigrano bez prisustva publike, dok su se potom navijači vratili na stadion.

Povodom spekulacija da je derbi između Crvene zvezde I Partizana, odigran 10. juna, doprineo širenju virus u Beogradu, epidemiolog Predrag Kon kazao je da podaci sa terena to ne potvrđuju, ističući da je i na tribinama moguće održavati distancu ako se „razgovara sa navijačima“ i „objasni im se“.

Derbi je inače odigran istog datuma kada je u Službenom glasniku objavljena prethodno pomenuta naredba koja ne postavlja ograničenja što se tiče javnih okupljanja.

Ovoj naredbi prethodio je dokument od 29. maja, u kome se okupljanje na otvorenom ograničava na 1.000 osoba.

Na poslednjoj sednici Kriznog štaba, koja je održana u ponedeljak, stručnjaci su predložili da se uvede obavezno nošenje maski u javnom prevozu, dok o okupljanjima nisu diskutovali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari