Nasilje nad ženama i devojčicama i dalje gorući problem 1Foto: FoNet/Božana Pavlica

Istanbulska konvencija je umnogome unapredila sisteme zaštite žena žrtava nasilja, ali još uvek nijedna od zemalja potpisnica nije uspela u potpunosti da implementira njene zahteve, rečeno je na konferenciji povodom deset godina od potpisivanja Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Kako je pandemija naročito pogodila ranjive grupe, uključujući i žene, ona je osvetlila probleme i ponovo aktualizovala pitanje nasilja i rodne ravnopravnosti.

– Ovo je poziv za sve nas da promislimo zašto je nasilje toliko rasprostranjeno i kako da ga prevaziđemo. Problem nasilja je duboko ukorenjen u društvu i kulturi i od velikog značaja je prevazilaziti rodne stereotipe i unapređivati sisteme zaštite žrtava nasilja – rekao je Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji.

Biljana Branković, članica GREVIO, naglasila je važnost implementacije Konvencije, koja nudi dobar okvir za prevazilaženje problema nasilja, i koja „može ne samo da promeni naše živote nabolje, nego i da ih sačuva“.

– Mnoge države podstiču žene da prijavljuju nasilje, ali bez unapređenih institucionalnih odgovora na nasilje kako bi ih adekvatno zaštitile. Kad žrtve prijave nasilje, budu izložene retraumatizaciji, službe su limitirane i ne mogu da im obezbede kontinuiranu podršku, dok krivični procesi traju predugo – navela je Branković.

Iako je Srbija među prvim potpisnicama Konvencije, koju je ratifikovala 2014, nasilje nad ženama je i dalje gorući problem. Kao glavne prepreke, ministarka za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić navodi „nepovezani sistem, nepovezan rad institucija, nepraćenje postupaka i procedura, blage kazne i nedostatak prave evidencije o broju žrtava nasilja“, ali i činjenicu da se „žene i dalje smatraju inferiornim, slabijim i manje značajnim za društvenu zajednicu“.

Istanbulska konvencija danas pokriva 34 evropske države, a ideja je da joj se pridruži što više zemalja kako bi se uspostavio globalni standard zaštite žena i devojčica od nasilja. Konferenciju povodom desetogodišnjice ovog dokumenta organizovala je Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari