Izveštaji pokazuju nazadovanje, a ne napredak Srbije ka EU 1Foto: EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Odluka Evropske unije da ne otvori nijedan novi klaster (grupu poglavlja) u pregovorima o članstvu naše države ne predstavlja iznenađenje, ocenjuju za Danas stručnjaci za EU integraciju i pravna pitanja.

Kako ističu naši sagovornici, uprkos ponovljenim tvrdnjama premijerke Ane Brnabić da je u poslednje vreme učinjeno mnogo u domenu vladavine prava, brojne reforme i dalje su „na čekanju“, naročito zadaci koji se odnose na uspostavljanje nezavisnosti pravosuđa.

Podsetimo, na najnovijoj međuvladinoj konferenciji EU-Srbija, održanoj ove sedmice u Luksemburgu, konstatovano je da je Srbija, po novoj metodologiji pregovaranja dosad otvorila „klaster 1“, što su pojedini mediji pogrešno interpretirali kao napredak naše države na evropskom putu.

Komesar za proširenje EU Oliver Varhelji izjavio je da je vođen „suštinski razgovor o tome šta treba učiniti za dalji napredak“ i izrazio nadu da će to dati „novi zamah“.

On je konstatovao da je „Srbija obavila značajan posao proteklih meseci kada je reč o vladavini prava“ i dodao da je moguće „ubrzanje procesa“, što bi značilo otvaranje „klastera 3 i 4“ narednih meseci, „za šta mora i Srbija da se potrudi“.

S druge strane, premijerka Ana Brnabić je rekla da je Srbija bila u potpunosti spremna za otvaranje dva klastera klastera 3, konkurencija i inkluzivan rast, kao i klastera 4, energetika i zelena tranzicija.

„Tu je pohvaljeno sve ono što je Srbija uradila. Mislim da ono što smo uradili poslednjih nekoliko meseci EU još nije videla, nije svedočila da neko tako brzo uradi toliko stvari i na način da oni kažu – sve ste završili“, rekla je Brnabić, uz napomenu da kod pristupanja Unije „uvek postoje i neke političke igre“, prenosi agencija Beta.

Govoreći o tempu Srbije na evropskom putu, Franc-Lotar Altman, nezavisni nemački akademik, kaže za naš list:“Ovakav ishod (neotvaranje nijednog novog klastera) morao je da bude očekivan“.

– Vidite kritički intonirane izveštaje Evropske komisije i Evropskog parlamenta. Takođe, najnoviji „Bertelsmanov indeks transformacije“, o kojem diskutujemo ovih dana, pokazuje da je Srbija nazadovala u protekle dve godine posmatranja u oba segmenta: i u političkoj transformaciji, tako da se sada nalazi na 51. mestu među 137 država (čak i iza Kosova), a u ekonomskoj transformaciji je sada rangirana na 26. mestu, ali je tu „izgubila poene“. Dakle, ocena Brisela i prestonica država članica EU je jasna: nije postignut nikakav napredak, već se nazadovalo u transformaciji i reformama, tvrdi Altman.

Povodom tvrdnji srpskih vlasti o napretku u domenima koji se tiču izgradnje pravne države, Savo Manojlović, predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, konstatuje:“Kada premijerka i predsednik govore o nezavisnosti pravosuđa, to vam je kao da piroman govori o protivpožarnoj zaštiti“.

– EU se zaista pravi da ne vidi šta se dešava ovde, a to je jedno neprimereno ponašanje izvršne vlasti predvođene predsednikom i premijerkom kada je nezavisnost sudova u pitanju. Postoji više presuda Evropskog suda za ljudska prava u kojima se jasno ukazuje da je komentarisanje nečije eventualne krivice od strane predstavnika izvršne vlasti kršenje pretpostavke nevinosti i povreda prava na pravično suđenje. Navedeno stanovište zauzeo je i Sud u Strazburu je zauzeo u predmetu Allenet de Ribemont protiv Francuske, povodom izjava datih na konferenciji za štampu, u kojima su zvaničnici Ministarstva policije izjašnjavali o krivici osobe osumnjičene za ubistvo. Isto je bilo i u slučaju Butkevičius protiv Litvanije zbog izjava u medijima predsednika parlamenta i javnog tužioca, u predmetu Dovzhenko protiv Ukrajine, kao i u mnogim drugim slučajevima. Ovu praksu bi morao da prati i Ustavni sud Republike Srbije, poručuje Manojlović.

Natan Albahari: Stradaju samo „sitni igrači“

Međunarodni sekretar Pokreta slobodnih građana Natan Albahari konstatuje za Danas da „spinovi vlasti postaju sve smešniji i tužniji“. „Pitao bih premijerku Brnabić šta je to tačno urađeno u oblasti reforme pravosuđa? Koliko visokih korumpiranih funkcionera Srpske napredne stranke je uhapšeno i osuđeno? Zašto tužilaštvo ne pokreće istrage, zašto se ignoriše Agencija za borbu protiv korupcije? Na kraju stradaju samo sitni igrači u njihovom međustranačkom obračunu, ali generatori korupcije iz vrha SNS ostaju nedodirljivi. Stalno slušamo od premijerke i ministarke Joksimović kako je Srbija puno toga uradila i kako smo najbolji u svemu, ali nikako da nam pokažu i objasne koji zakon, koja reforma i koja merila su korišćena za taj famozni uspeh. Ukoliko vaš „napredak“ nije videla ni EU, niti su to osetili građani Srbije, onda Vi niste predsednica Vlade već iluzionista. Pokret slobodnih građana je nebrojeno mnogo puta ukazivao na korupciju i kršenje zakona i propisa od strane funkcionera vlasti i verujemo da samo iskrena borba protiv kriminala i korupcije, kao i oslobađanje zarobljenih institucija, može da vrati Srbiju na put ka EU, i omogući bezbedniji, zdraviji i bolji život svih naših građana“, zaključuje Albahari.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari