Juratović: Srpske vlasti da se kritički suoče s prošlošću 1Juratović Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Nemačko iskustvo nam govori da je jedino moguće ostvariti zajedničku bolju budućnost distanciranjem od ratnih zločina, ali mi to do dan-danas još nemamo u Srbiji, kao ni u cijeloj regiji. Srpska politika ima ozbiljan problem njene vjerodostojnosti i kritičnog sučeljavanja s tamnim poglavljima vlastite povijesti.

Relativiranje ili čak negiranje zločina, odnosno pravdanje zločina zločinima drugih ne pridonosi prijeko potrebnom međusobnom povjerenju regije Zapadnog Balkana, kaže za Danas Josip Juratović, poslanik nemačke Socijaldemokratske stranke u Bundestagu, komentarišući intervju koji je prošle sedmice premijerka Srbije Ana Brnabić dala za radio Dojče vele.

Prema mišljenju Juratovića, „dok srpska politika ne krene putem NJemačke, po pitanju nemačkog zločina u Drugom svetskom ratu, time što je jasno preuzela krivicu pokretača zla i jasno najstrože osudila počinioce zločina, a susjedi Srbije ne krenu, pak, putem Francuske, pružanjem ruke pomirenja i praštanja, svi su narodi u regiji Zapadnog Balkana osuđeni na bijedu“.

– EU, kojoj navodno svi teže, jeste prije svega projekt mira koji nas obavezuje da se držimo principa demokratskih vrijednosti a ne samoposluga iz koje ćemo uzeti ono što nam treba, smatra nemački poslanik.

Gostujući u emisiji „Zona konflikta“ na radiju Dojče vele, Brnabić je, podsetimo, na opasku novinara Tima Sebastijana, da su „međunarodne institucije rekle da se u Srebrenici desio genocid“, uzvratila: „Gospodine, u redu. Neka su rekle. Za Srbiju se genocid u Srebrenici nije dogodio. Odgovorno lice za taj užasan ratni zločin je izručeno Hagu i Srbija je uradila sve što je bilo do nje.“ Potom je Sebastijan upitao premijerku „da li je to za Vas crvena linija koju neće preći“, uz konstataciju: „Vi hoćete da prekrajate istoriju“, na šta je ona odgovorila: „Niko ne prekraja istoriju, mi samo kažemo ono što su činjenice za nas, dala sam Vam odgovor i ponoviću – u Srebrenici se nije desio genocid. Takođe, Vi posmatrate Srbiju kao da je ona neki izolovani sistem. Pogledajte kako zemlje u regionu tretiraju ratne zločince – u drugim zemljama regiona ratni zločinci ili optuženi za ratne zločine imaju uloge savetnika predsednika, ili u vladama, neki su čak i premijeri, dok u Srbiji nema takvih stvari“. Predsednica Vlade Srbije je, takođe, istakla da je „ponosna na to kako se Srbija suočava sa svojom prošlošću“.

Ana Brnabić je u istom intervjuu konstatovala i da u Srbiji postoji sloboda medija i istakla da se ne slaže sa ocenom da se pokreću hajke na novinare i da se pogoršava atmosfera. „Zapravo sam, kao premijerka, sela sa svim predstavnicima medija, pričala sa njima šta možemo da učinimo da dobijemo kredibilnu medijsku strategiju. Pitali su me da lično vodim taj proces – radna grupa je u mom kabinetu i timu, a ne pod ministrom kulture i informisanja. Upravo to radimo sada uz podršku Evropske komisije i Evropske delegacije u Srbiji, Fondacije Konrad Adenauer, OEBS i norveške ambasade u Srbiji“, rekla je ona.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari