Nova "vlada Unije" na teškim ispitima iz demokratije 1Foto: OLIVIER HOSLET/EPA

Članovi nove Evropske komisije neće imati nimalo lake zadatke, budući da je neophodno unaprediti vladavinu prava u EU, ali nominacija nekih od kandidata za članove EK budi sumnje u iskrenost zvaničnog Brisela da očuva demokratske principe na kojima počiva Unija.

To ocenjuju za Danas stručnjaci za evropsku integraciju. Krajnji rok za izbor narednog saziva EK, odnosno „vlade EU“, jeste 31. oktobar, budući da odlazećim „EU ministrima“ mandat zvanično ističe 1. novembra.

Johana Dajmel, nezavisna nemačka analitičarka za Zapadni Balkan, kaže za Danas da je novoizabrana predsednica EK Ursula fon der Lajen „učinila nažao Evropskoj uniji nizom nominacija“ za nove evropske komesare.

– Kada se pogleda lista nominovanih za EU komesare, neki komesari zaista mogu da pobude sumnje kada je reč o njihovom poštovanju vladavine prava. To uključuje Belgijanca Didijea Rejndersa, predloženog za komesara za pravosuđe, koji se, prema izveštajima belgijskih medija, suočava sa optužbama za korupciju i pranje novca, ističe ona.

Naša sagovornica smatra da je nominacija Mađara Lasla Tročanija za komesara za proširenje u novoj EK „ozbiljno problematična“. Kako precizira, „on je veran saborac“ mađarskog premijera Viktora Orbana „i zagovornik Orbanove neliberalne demokratije“.

– Nominacija Tročanija je, prema mom mišljenju, rezultat rizične političke kalkulacije Ursule fon der Lajen, što podrazumeva da će njega „odbaciti“ Evropski parlament, ali je predsednici Evropske komisije bilo potrebno da ga kandiduje zarad sopstvene pozicije tokom glasanja – kako bi dobila glasove Orbanovih poslanika. Sama činjenica da su neki od kandidata pod istragom za korupciju predstavlja ozbiljan udarac za kredibilitet i prestiž Evropske unije. Svako ko očekuje da će se ovaj „tim“ ozbiljno zalagati za vladavinu prava i da će ga ozbiljno shvatiti političke elite, naročite one u regionu Zapadnog Balkana, može samo da bude sanjar. Nada se, stoga, polaže, u članove u Evropskog parlamenta, da će odbiti pomenute kandidate za evrokomesare, naglašava Dajmel.

Erki Bahovski, estonski spoljnopolitički novinar i bivši zvaničnik Evropske komisije, navodi za naš list da će EK imati težak zadatak – „da, s jedne strane, ne izazove gnev Poljske i Mađarske tako što bi postala institucija koja isključivo izriče kazne, a, da, istovremeno, održi na snazi evropske zakone i jedinstvo“.

– Kao što znamo, vladavina prava će biti uglavnom „u rukama“ dvoje novih komesara, Vere Jurove, predložene za potpredsednicu EK, koja bi trebalo da se bavi „vrednostima i transparentnošću“, i Didijea Rejndersa. Ali nije jasno šta će biti konkretni zadaci nominovanih, budući da Ursula fon der Lajen i dalje to razmatra. Činjenica da Jurova dolazi iz istočne i centralne Evrope onemogućava Poljskoj i Mađarskoj da optužuju Zapadnu Evropu da ih kinji, dok Frans Timermans, predložen za potpredsednika EK, koji bi bio zadužen za ekologiju, dolazi iz Holandije. Daleko ozbiljniji jeste plan da se davanje evropskih subvencija uslovi poštovanjem vladavine prava, što promoviše Finska, koja trenutno predsedava EU, a to je izazvalo ljutnju Mađarske. Fon den Lajen je na putu da primeni takav plan. Što se tiče gospodina Rejndersa, postoji mogućnost da on ne dobije zeleno svetlo Evropskog parlamenta, budući da je pod istragom. Najverovatnije će Mađarska i Poljska biti na kraju razočarane, iako su uspele da spreče da Timermans postane predsednik EK, precizira Bahovski.

Mekalister ostaje zadužen za Srbiju?

Pojedini izvori Danasa iz Evropskog parlamenta tvrde da je „gotovo sigurno“ da će Dejvid Mekalister ostati na funkciji izvestioca za Srbiju EP. Prema njihovim rečima, Mekalister, funkcioner Evropske narodne partije, i „čovek od najvećeg poverenja“ nemačke kancelarke Angele Merkel i Ursule fon der Lajen, „u poslednjih pet godina upoznao je do tančina situaciju u Srbiji“. S druge strane, ima i onih koji tvrde da se „do poslednjeg dana neće znati ko će obavljati tu funkciju“. Zagovornici takve teze za naš list objašnjavaju da je „sve stvar dogovora poslaničkih grupa“.

– Pojedine poslaničke grupe u EP će se nadmetati da njihovi predstavnici dobiju pozicije izvestioca za države poput Severne Makedonije i Turske, jer su to izazovne i prestižne funkcije, dok je pozicija izvestioca za Srbiju prvi izbor Evropske narodne partije, kažu predstavnici diplomatskih krugova iz Brisela za Danas.

Mekalister je nakon majskih izbora za EP izjavio da je Spoljnopolitički odbor EP, na čijem je čelu, dobio mnogo novih članova, a da odlaze neki od najiskusnijih, kao što su Eduard Kukan, Knut Flekenštajn, Čarls Tanok i Ivo Vajgl. „Ovo će biti nova generacija EP parlamentaraca i nadam se da ćemo naći kolege iz svih članica EU koji su zainteresovani za Zapadni Balkan“, kazao je on.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari