Slijepčević: Krenuli smo potpuno pogrešnim pravcem 1Foto: FoNet Nenad Djordjevic

Sadašnji predsednik Srbije 2012. godine do vlasti je došao na krilima najavljene borbe protiv korupcije, a danas, sedam godina kasnije, ne možete da navedete nijedan predmet sa liste od 24 sporne privatizacije koji je rešen onako kako bi trebalo.

Mislim da smo, kada je vladavina prava u pitanju, krenuli potpuno pogrešnim pravcem, a osnovni problem je to što su neki nekompetentni ljudi u poziciji da donose razne zakone i uredbe, koje su prečesto i međusobno apsolutno kontradiktorne. NJihov je cilj da u određenom momentu posluže svrsi zbog koje se donose i mi već sada imamo niz problema zbog toga, a oni će se, nažalost, u narednom periodu uvećavati – kaže u razgovoru za Danas advokat Dušan Slijepčević, član Saveta za borbu protiv korupcije.

On objašnjava da se novi instituti, poput notara i izvršitelja, preuzimaju kao model iz zapadnih zemalja, ali problem je što su to uređena, organizovana društva, a kod nas to funkcioniše po prijateljskim, partijskim i kumovskim vezama.

– Mi zato više nemamo vladavinu prava. To što izveštaji iz EU ne ukazuju dovoljno na to, govori samo da naš predsednik još uvek ima podršku kako bi završio to što se od njega očekuje. Zato ni izveštaji ne odražavaju suštinu i ne treba skorije da očekujemo promene u sadašnjem funkcionisanju institucija. A svedoci smo da se iz nadležnosti sudova sve više oduzimaju izvršne funkcije, prenose se na nesudske strukture. Problem je što oni to ne znaju da rade, nisu kompetentni, pa se sa sve više problema suočavamo u brojnim oblastima, na primer u predmetima nasleđivanja, nekretnina… – kaže naš sagovornik i upozorava da će posledice tek u narednom periodu postati mnogo vidljivije.

Dodaje da smo i kod sudova, uprkos prividu da predmeti po određenom ključu dolaze do sudija, svedoci da nije tako, jer se sastav sudskih veća stalno menja, formiraju se ona koja su u stanju da ispune želje funkcionera različitog nivoa. To je jedan od mehanizama da predmeti padnu podobnim sudijama, ali vladajuće strukture uz to sve više provlače svoje kadrove, tako da su skoro i uspeli da obezbede odluke koje njima odgovaraju.

– Takav sistem ustanovljen je u svim sferama, a potvrda je što postoji strašno veliki broj predmeta koji nisu ni izašli iz policije, tužilaštva, iako za neke od njih vlada veliko interesovanje u javnosti. Čak i da uđu u postupak, ja bih, posebno za najveće od njih, smeo da potpišem kakva će presuda biti, jer se na svim nivoima radi tako da odluke institucija budu u funkciji vladajuće stranke. Tu nema prava – kaže Slijepčević.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari