Zloupotrebe državnog novca za medije preko GONGO organizacija 1Foto: Pixabay/350543

Oko dve milijarde dinara javnog novca u medijskom sektoru svake godine dodeli se na konkursima uglavnom tabloidima i medijima bliskim vlasti zbog zakonskih propusta koje zloupotrebljavaju udruženja civilnog sektora osnovana uz pomoć vlasti, tzv. GONGO organizacije, pokazalo je istraživanje Balkanske istraživačke novinarske mreže (BIRN).

BIRN je predstavio rezultate istraživanja „Javni konkursi i komisije: Medijska udruženja karika u lancu korupcije“, koje za period od 2015. do 2018. godine sistematski obrađuje postupak dodele sredstava medijima kroz konkurse za javno sufinansiranje sadržaja i utvrđuje koruptivne mehanizme koji su korišćeni za izvrgavanje zakona.

U periodu od 2015-2018. godine u radu konkursnih komisija za sufinansiranje medijskih projekata od javnog interesa učestvovalo je 38 organizacija. Reprezentativna udruženja (UNS, NUNS, NDNV, ANEM, i Lokal press) su u vrhu liste po zastupljenosti njihovih članova u konkursnim komisijama. Ipak, iako veća, poznatija udruženja u zbiru imaju veliki broj predstavnika u komisijama, njihov uticaj je sa godinama opadao da bi od 2018. godine primat preuzele GONGO organizacije – nevladine organizacije koje su osnovane uz pomoć vlasti i sarađuju sa vladajućom strukturom, utvrdilo je istraživanje.

Po zastupljenosti u komisijama ističu se četiri udruženja koja su označena kao GONGO – PROUNS, FIJET, ComNet, i RAB. Ova udruženja su imala svoje predstavnike 163 puta u konkursnim komisijama. Istraživači su uvidom u veb prezentacije udruženja i analizom delovanja ovih organizacija u konkursnim komisijama uočili znatno odstupanje između njihove prisutnosti u konkursnim komisijama i njihovog delovanja van ovih procesa.

„Zabrinjavajući je podatak i da određeni broj udruženja koja su učestvovala u komisijama nije registrovano kao privredno udruženje, a ova udruženja često nemaju ni svoje internet prezentacije, podaci o projektima i referencama izostaju, kao i podaci o broju članova na osnovu kojih bi se mogao steći uvid u njihovo funkcionisanje“, navodi se u zaključku ovog istraživanja BIRN-a.

Svake godine na ovaj način medijima se distribuira oko dve milijarde dinara javnog novca, a komisije, po definiciji, igraju ključnu ulogu u njihovoj raspodeli. Javni konkursi za sufinansiranje medijskog sadržaja su najvažniji mehanizam finansiranja medija, posebno onih na lokalnom nivou. Komisije su ključna karika u konkursnom procesu jer daju predloge i ocene projekata koji mediji podnose, a na osnovu kojih lokalne samouprave kasnije dodeljuju novac, objašnjeno je kroz istraživanje.

Podseća se i da su medijska, novinarska udruženja i organizacije civilnog društva kroz brojna istraživanja ukazala na nedostatke u primeni ovog instrumenta koji proizilaze iz nedovoljno precizno definisanih odredbi u Zakonu o javnom informisanju i medijima i Pravilniku o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja.

„Prisutno je i nepoštovanje procedura u praksi, uključujući nepravilnosti u proceduri raspisivanja konkursa, u njegovom sprovođenju (nedovoljno transparentan proces izbora članova komisija, nejasni kriterijumi za procenu predloženih projekata, neadekvatna obrazloženja odluka ili odsustvo obrazloženja prilikom dodele sredstava), i u kontroli efikasnosti i korisnosti dodeljenih sredstava (kvalitativnoj analizi finansiranog sadržaja). Nedostatak sankcija za nadležne organe u slučaju kršenja zakona je takođe istaknuto kao problem“, rezimirao je BIRN.

Neke od glavnih preporuka za sprečavanje zloupotreba upućuju se Ministarstvu kulture i informisanja od koga se zahtevaju izmene i preciznije definisanje Zakona i Pravilnika, posebno definisanje pojma „medijski stručnjak“ uz jasne kriterijume i nadzor nad primenom zakona.

Nepoznati „stručnjaci“ daju pare tabloidima

U izveštajima medijskih organizacija posebno se apostrofira problem sastava konkursnih komisija odnosno imenovanja ljudi koji nisu medijski stručnjaci ili su u sukobu interesa, kao i davanje prednosti nedovoljno poznatim medijskim udruženjima da učestvuju u konkursnim komisijama. Komisije u kojima su bili članovi ovih udruženja dodeljivale su novac mahom provladinim tabloidima ili firmama, dok su relevantna udruženja izostavljana iz učešća u komisijama.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari