Nemačke novinarske organizacije oštro su kritikovale nemačku saveznu vladu zbog toga što je odbila da izda akreditacije za 20 novinara koji su želeli da izveštavaju sa samita G8 od 6. do 8. juna u Hajligendamu. Savezni ured za štampu (BPA) obavestio je novinare da im akreditacije nisu izdate na preporuku Saveznog ureda za suzbijanje kriminala (BKA).

Nemačke novinarske organizacije oštro su kritikovale nemačku saveznu vladu zbog toga što je odbila da izda akreditacije za 20 novinara koji su želeli da izveštavaju sa samita G8 od 6. do 8. juna u Hajligendamu. Savezni ured za štampu (BPA) obavestio je novinare da im akreditacije nisu izdate na preporuku Saveznog ureda za suzbijanje kriminala (BKA). Za samit G8 akreditovalo se oko 4.700 novinara iz zemlje i sveta. Kolege kojima su odbijeni zahtevi za akreditaciju su već tokom priprema za samit veoma kritički pisali o temama vezanim za probleme globalizacije. Odbijeni novinari međutim još nisu mogli da saznaju šta im BKA zamera.
Udruženje nemačkih novinara (DV) saopštilo je da vlasti „moraju da navedu valjane razloge, ako već smatraju da kolege koji su ostali bez akreditacije predstavljaju bezbednosni rizik“. „Kako stvari stoje prema našim saznanjima, nameće se utisak da kritičko izveštavanje sa samita G8 treba da bude ugušeno“, navodi DV. Dodaje se da je državna bezbednost odbijenim kolegama uskratila informacije o razlozima za neizdavanje akreditacija.
Savezni ured za štampu sve optužbe vezane za ovaj slučaj odbacio je kao neosnovane i naglasio da je reč o minimalnom broju odbijenih zahteva. Istaknuto je da se „na skupove ove vrste ni novinarima ne može dozvoliti pristup bez bezbednosne provere“. Ukazano je da je istovetna procedura primenjena i kod akreditacija za prošlogodišnje Svetsko prvenstvo u fudbalu u Nemačkoj.
Ovaj slučaj povod je za nastavak ionako žestoke kritike levo-liberalnog dela nemačke javnosti na račun oštrih bezbednosnih mera za samit G8. Oko Hajligendama već je zatvorena 2,5 metara visoka i 13 kilometara dugačka žičana ograda, a 300 stanovnika ovog mestašceta do kuća mogu da stignu samo uz opsežnu ličnu proveru i kontrolu automobila. Ograda je koštala oko 12,5 miliona, čitava organizacija samita oko 120,5 miliona evra. Učesnike skupa obezbeđivaće 16.000 policajaca. U akciji će učestvovati i nemačke oružane snage sa oko 1.100 vojnika. Vojna avijacija kontrolisaće vazdušni prostor nad Hajligendamom, a oko mesta sastanka patroliraće i jedna fregata i devet čamaca nemačke vojne mornarice, od čega dva minolovca. Najavljene demonstracije protivnika globalizacije biće održane u više desetina kilometara udaljenim mestima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari