Vučićević „za male pare“ vređa i blati 1foto FoNet Božidar Petrović

Zbog laži koje svakodnevno iznosi vlasnik Informera Dragan Vučićević, što preko svog medija što gostujući na Pinku, juče je moralo da se oglasi i Društvo sudija Srbije, navodeći da nije tačno da će Vučićević otići u zatvor i da ta opcija postoji jedino ako ne plati 200.000 dinara, jer je to kazna na koju je osuđen po privatnoj tužbi novinarke Žakline Tatalović.

Vučićević je, naime, kukao po medijima kako će završiti u zatvoru po nalogu “žutih” sudija, ocenjujući presudu kao “skandaloznu” i “strašno nasilje”.

Nije to ni prva krivična prijava zbog koje je kažnjen novčanom kaznom, a broj parnica koje je izgubio zbog tužbi za klevete i laži, sigurno ni sam ne zna. Vučićević je u martu ove godine osuđen pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu za krivično delo uvrede nekadašnjeg direktora programa N1 Jugoslava Ćosića. Ćosić je protiv njega podneo privatnu krivičnu tužbu zbog navoda da je „šiptarski plaćenik“, „sluga mafijaško-tajkunske hobotnice“ i da „obavlja prljave poslove u Srbiji za krvav keš“. Sud mu je izrekao novčanu kaznu u iznosu od 200.000 dinara, isto kao i u slučaju privatne tužbe koju je podnela Žaklina Tatalović.

Ovaj iznos je očigledno mali da bi zaustavio Vučićevića od širenja laži i kleveta, pa se na tapetu njegovog medija sada našao i direktor Newsmax Adria Slobodan Georgiev, “optužen” sa naslovnice da “poziva na krvoproliće u Srbiji”. Nije tajna ni da je vlasnik Informera veliki prijatelj sa brojnim pripadnicima državnog vrha, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji mu sa članovima uže porodice dolazi na privatna slavlja. Stoga ne čudi “sloboda izražavanja” u ovom tabloidu, koja se kosi sa svim profesionalnim i etičkim standardima.

Advokat Jovica Todorović kaže za Danas da Vučićevića štiti sistem u kome nema sankcije za nekulturu i neodgovornost. On dodaje da takav sistem nije izmislila, niti stvorila, ali ga je dovela do “savršenstva“ upravo vlast koju on svojom programskom politikom podržava.

– Suočena sa mnoštvom postupaka za naknadu štete zbog povrede časti i ugleda, ali i krivičnih postupaka zbog krivičnih dela uvrede, naša sudska praksa se “povija kao list na vetru“. Suprotstavljene stranke pred sudom su uglavnom javne ličnost, najčešće učesnici političkog  života, političari i novinari u funkciji politike. Mislim da je nađeno solomonsko rešenje da se na isplatu naknade štete ili plaćanje kazne obavezuju svi koji budu tuženi, ali naknade nisu visoke. Tendencija je da su sve niže. Često su u tim postupcima troškovi, sudske takse i advokatski honorari, mnogo viši od naknade za povredu ljudskog dostojanstva. Iz drugog ugla gledano, pak, pravda ipak biva zadovoljena, makar i simbolično – ukazuje naš sagovornik.

Todorović dodaje da se sudije na ovaj način, izricanjem najmanjih kazni, istovremeno najmanje zameraju “zaraćenim“ učesnicima javnog i političkog života.

– Dakle, stvara se jedan sistem u kome strada samo ono što ne bi smelo. Prvo, to je sloboda izražanja. Jer, može se dobiti “po džepu“ i kada je oštra, javna kritika legitimna, legalna, i društveno poželjna i korisna. Drugo, to su prava ličnosti, jer “za male pare“ ko ima može da vređa i javno blati do mile volje koga mu volja – ističe Todorović.

Prema njegovim rečima, tamo gde javni interes preteže, sudovi moraju da daju prevagu slobodi izražavanja, “pa i kada reči mogu da zabole onoga kome su upućene”, a tamo gde treba zaštiti čast i ugled, naknade i kazne moraju biti visoke.

– Kada je reč o povredama koje su izvršene preko medija, moraju se izricati prema ostvarenom prihodu, tiražu, a ne prema prosečnoj plati… Drugo, mnogo teže, i strepnja mi je jača nego nada da će to naše pokoljenje ponovo dočekatai, da to postane sramota, da naiđe na osudu ogromne većine članova zajednice. Sada, to je, nažalost, većini u društvu  prihvatljivo, pa i zabavno i poželjno – zaključuje Todorović.

Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić ocenjuje za naš list da je Dragan J. Vučićević već odavno “plaćeni propagandni revolveraš” moćnih političara, tajkuna i nekih službi i paraslužbi, “a to svoje ružno zanimanje je usavršio otkako je postao zli megafon Aleksandra Vučića”.

– Nažalost, njegova moć u javnom prostoru je velika, jer pored svog tabloida za bestijalne i brutalne napade na opozicione političare, nezavisne medije i novinare i svakog ko na neki način oponira režimu, koristi i opskurne televizije sa nacionalnom frekvencijom, i zaista može svakom koga je uzeo na nišan da nanese ozbiljnu štetu i bol, i na kraju krajeva, nacrta mu metu na leđima – ističe naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, protiv takvih kao što je Vučićević, u ovakvom poretku nema valjanog odbrambenog mehanizma.

– Jer, on je moćnik, koji između ostalog i u privatizovanoj BIA uživa poseban status, a i bogataš koji se namlatio para zahvaljujući državnim subvencijama i poslovima, tako da mu sudske kazne ne predstavljaju veliki problem. To što sada na sva usta kuka zbog presude kojom je osuđen za uvredu je samo nova predstava za već hipnotisane gledaoce jutarnjih programa Pinka i Hepija i čitaoce njegovog tabloida, a i njegova očigledno iskonska potreba da širi zlo i još više napokosti našoj koleginici Žaklini Tatalović – zaključuje Željko Bodrožić.

Društvo sudija: Sudije nisu “žute”

Društvo sudija Srbije saopštilo je juče da je glavni i odgovorni urednik lista „Informer“ Dragan Vučićević po privatnoj tužbi novinarke Žakline Tatalović zbog vređanja na Tviteru, osuđen na novčanu kaznu od 200.000 dinara koja će biti zamenjena kaznom zatvora ako taj iznos ne plati u roku od tri meseca od pravosnažnosti presude.

U saopštenju, Društvo sudija podseća da su sudovi samostalni i nezavisni u svom radu, te da sudske odluke ne mogu biti predmet vansudske kontrole i da ih može preispitati samo nadležan sud u zakonom propisanom postupku.

„Iako ih na prvi mandat bira Narodna skupština, sudije nisu ‘žute’ ili drugih boja (čime se implicira da su pod uticajem određene političke stranke) već da svoju funkciju obavljaju u skladu sa zakonom i Ustavom, te je bez uticaja koja je vladajuća većina bila na vlasti u vreme izbora konkretnog postupajućeg sudije, koja je inače izabrana 2019. godine“, navodi se u saopštenju.

Đilas: Ni sam ne znam broj dobijenih presuda protiv Vučićevića

Lider SSP Dragan Đilas sigurno je najčešće spominjana osoba od strane Vučićevića, što u Informeru, što gostujući na Pinku. Đilas kaže za Danas da protiv Vučićevića ima devet dobijenih pravosnažnih presuda, a da ni sam ne zna koliko prvostepenih. Interesantno je da je Viši sud u Beogradu u junu prošle godine zabranio Informeru da piše laži o lideru SSP.

„To uključuje i više puta ponovljene neistine da je Dragan Đilas tajkun, i da je dok je bio na vlasti sam sebi obezbedio 619 miliona evra, i u džepove strpao stotine miliona evra“, saopštila je SSP nakon sudske odluke. Kako je navedeno „ako Dragan J. Vučićević opet objavi takvu neistinu time će svesno prekršiti zakon, jer je to u suprotnosti sa ovom sudskom zabranom, i u tom slučaju će dnevni list ‘Informer’ morati da plati sudske penale u iznosu od 100.000 dinara“.

Da li je Vučićević u međuvremenu plaćao penale, nije poznato, ali je sa starom praksom i retorikom nastavio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari