Za Batut rizična samo Indija 1Foto: EPA-EFE/STR

Indija je trenutno jedina zemlja koja se nalazi na listi država sa posebnim rizikom od širenja kovida 19, koju je napravio Institut za javno zdravlje Batut, iako postoji niz zemalja u kojima je epidemiološka situacija nepovoljnija.

Iz Instituta Batut nije nam odgovoreno zbog čega države sa većim brojem zaraženih od Indije nisu uvrštene na listu epidemiološki rizičnih zemalja, za čije putnike važe posebne mere, uključujući i karantin.

Prema podacima sa sajta Our world in data, Indija ima 380 zaraženih na milion stanovnika u 14-odnevnom periodu.

Veći broj zaraženih ima međutim još niz zemalja, uključujući Rusiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Portugal, Kipar…

Primera radi, nemački Robert Koh Institut upravo ove države uz desetine drugih stavio je na svoju listu visokorizničnih područja, što znači da se za putnike iz ovih zemalja primenjuju posebne mere.

U sastavljanju svoje liste Robert Koh se vodio sa dva kriterijuma. Prvi – da li je broj zaraženih veći od 200 na 100,000 stanovnika posmatrano u sedmodnevnom periodu, a drugi podrazumeva procenu da li postoji poseban rizik, nezavisno od prethodnog broja zaraženih.

Kojim kriterijumima se vodio Batut pri sastavljanju svoje liste, nije poznato, pošto to nije objavljeno na sajtu ove institucije.

Za sada nijedna od prethodno pomenutih zemalja, a u kojoj se beleži veliki broj novozaraženih poslednjih nedelja, nije uključena na Batutovu listu rizičnih područja, pa se mere karantina trenutno primenjuju samo na putnike iz Indije.

Putnici iz Indije da bi ušli u zemlju moraju da imaju negativan PCR test ne stariji od 48, potvrdu o vakciniaciji ili potvrdu o preležanom kovidu koja nije starija od šest meseci.

Pored toga putnici iz Indije moraju nakon ulaska u Srbiju da idu u sedmodnevni karantin.

Oni takođe odmah nakon ulaska u Srbiju rade PCR test koji ponavljaju i nakon nedelju dana, odnosno po završetku karantina.

Putnici iz Indije privukli su pažnju javnosti nakon što su mediji preneli da je sve veći broj indijskih turista u Beogradu. Ispostavilo se da su stigli  u Beograd sa jednim jedinim razlogom – da nekoliko dana provede u Srbiji kako bi mogli da nastave svoje putovanje ka zapadnim ili arapskim zemljama, u kojima većina studira ili radi.

Kada je delta soj korona virusa zavladao Indijom, veliki broj država zapada i bliskog istoka zabranio je ulazak na svoju teritoriju putnicima iz Indije. To se odnosilo i na one koji u tim državama studiraju ili rade.

U ova područja oni mogu ući jedino ako su prethodno boravili do dve nedelje u zemljama u kojima je epidemiološka situacija povoljna.

U Srbiji je trenutno upravo tako.

Uz to, Indijci u Srbiju mogu ući bez vize. Ta dva razloga bila su dovoljno pa da turističke agencije ponude aranžmane koje su nazvali „karantin ture“.

Pri tome, ne nude se samo takvi aranžmani za Srbiji. Indijske agencije nude karantin ture i preko drugih zemalja uključujući Albaniju, Meksiko, a jedna od njih ima ponudu i preko Maldiva.

Na početku, putnici iz Indije mogli su u Srbiju ući bez obaveznog sedmodnevnog karantina, što je promenjeno krajem prve nedelje jula.

Tada je doneto uputstvo o ograničenju ulaska u Srbiju osobama koje dolaze iz država sa posebnim rizikom, a Institut Batut napravio je svoju listu tih zemalja i na nju uključio samo Indiju.

Kako  su preneli mediji, izmenjeni uslovi za ulazak indijskih putnika stvorili su haos na beogradskom aerodromu, pogotovu zato što mnogi od njih nisu znali za izmenjena pravila.

Neki su planirali da se zadrže samo tri-četiri dana u Beogradu pre nego što nastave svoje putovanje.

Obavezni sedmodnevni karantin, čije troškove sami snose, stvorio im je stoga mnogo problema.

Pored ograničenja koja postoje za putnike iz “država sa posebnim rizikom”, postoje i ograničenja za putnike iz “država zahvaćenih epidmemijom kovid 19”.

Ova ograničenja zapravo se odnose na većinu zemalja sveta i podrazumevaju da osobe koje ulaze u Srbiju moraju imati negativan PCR test ili potvrdu o vakcinaciji odnosno preležanom kovidu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari