Zategnuti politički odnosi i tenzije u Evropi ne popuštaju 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na naslovnoj strani Pravde 7. juna 1939. je, kao i prethodnih dana, najvažnija vest poseta Kneza Namesnika i kneginje Olge Berlinu.

U međuvremenu, zategnuti politički odnosi i tenzije u Evropi ne popuštaju, te je jedna od glavnih vesti tog dana bila i ta da će “u odgovoru na rusku notu Engleska i Francuska predložiti novu formulu tripartitnog sporazuma“.

Zategnuti politički odnosi i tenzije u Evropi ne popuštaju 2Na drugoj strani Pravda donosi i vest o tome da u trenutku dok se u Moskvi i Londonu vode pregovori o garancijama baltičkim zemljama “ministri inostranih poslova Letonije i Estonije stižu u Berlin kako bi potpisali Pakt o nenapadanju”.

U prvom izdanju 7. juna Pravda piše i o pokušaju atentata na vojvotkinju od Kenta u Londonu, dok se u drugom izdanju bavi saslušanjem osumnjičenog za pokušaj ubistva.

Naslovna strana drugog izdanja Pravde je, za razliku od prvog, bila gotovo u potpunosti posvećena sahrani “značajnog naučnog pisca i rodoljuba Pavla Popovića”. Sahrani profesora univerziteta u penziji Pravda je posvetila gotovo cele dve strane.

Od vesti iz kulture ovaj list u svojoj “umetničkoj hronici” izdvaja “Prvu izložbu  jugoslovenskih umetnika u skandinavskim zemljama”, podsećajujući u tekstu da je tih dana u Zagrebu boravio i čuveni američki arhitekta Frank Lojd Rajt.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Zategnuti politički odnosi i tenzije u Evropi ne popuštaju 3Na živopisnoj naslovnici Vremena 7. juna pre 80 godina našlo se nekoliko vesti. Od neuspelog atentata na vojvotkinju od Kenta do teksta o poseti Kneza Namesnika Nemačkoj. U kratkoj vesti naslovljenoj “Knez-Namesnik u Drezdenu”, Vreme obaveštava svoje čitaoce da je “Kneževski Par stigao na “Karinhal”, imanje g. Geringa”.

Vreme u izdanju od 7. juna 1939. piše i o oružanom sukobu između japanskih i sovjetskih trupa kod Vladivostoka, strahovitom požaru u Bukureštu, kao i o tome da će “ministar Rajha g. Gebels” govoriti u Dancingu “povodom nedelje kulture”.

Veliki prostor Vreme je naslovnoj strani dalo i izjavi g. Cvetkovića (predsednika Vlade) o sporazumu, koju je dao obilazeći poplavljene krajeve u Hrvatskoj.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari