
Još se mastilo nije osušilo na papirima sačinjenim 4. septembra, a već dve nedelje kasnije, njihova delegacija koju su činili predstavnici Međunarodne razvojne finansijske korporacije DFC, sekretarijata za energetiku i trgovinu SAD i specijalni izaslanik američkog predsednika za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel obišla je Kosovo i Srbiju.
U javnosti se zna da su teme bile jezero Gazivode i energetika, kao i procedure za osnivanje predstavništva DFC-a u Beogradu, ali o čemu se konkretno razgovaralo nije poznato.
„Jedna zajednička izjava, jedna virtuelno otvorena kancelarija, jedan predsednički orden i mnoštvo poklona. To je bilans posete Srbiji i Kosovu delegacije koju je predvodio američki diplomata Ričard Grenel sa ciljem da potvrdi privrženost sporazumu koji su dve strane potpisale u Vašingtonu“, napisao je Bi-Bi-Si Njuz na srpskom, sumirajući posle dva dana rezultate tih susreta.
Slična situacija, sa možda malo više detalja, dogodila se i protekle nedelje kada je američka delegacija po drugi put boravila u regionu.
U njenom sastavu bila su i dva stručnjaka, inženjera za energetiku i za vode, oba iz Nacionalne laboratorije severozapadnog Pacifika kod Sijetla, čiji je zadatak da izrade studiju izvodljivosti kako bi i Srbi i Albanci mogli ravnopravno da koriste jezero Gazivode.
Ukoliko bi Priština i Beograd mogli da se dogovore o nekoj vrsti zajedničkog suvereniteta nad tom akumulacijom, to bi moglo da bude dobra ekonomska osnova za predstojeće pregovore između dve strane.
Podsetimo, jezero se najvećim delom nalazi na Kosovu, njegove vode hlade turbine elektrane „Obilić“, regulišu snabdevanje strujom na toj teritoriji kao i vodosnabdevanje na severu pokrajine.
Ali akumulacija se puni iz vodotokova sa srpske strane, i ukoliko bi se taj izvor zatvorio, Kosovo bi imalo električnu energiju samo za ključne institucije, poput bolnica.
U prilog srpskoj strani ide i to što je akumulacija izgrađena iz kredita Svetske banke koji je otplaćuje naša država.
Druga tema na stolu, čini se za Amerikance mnogo značajnija, bila je diversifikacija energetskih izvora, prostije rečeno tragali su za modelima kojima bi se smanjila zavisnost Srbije od uvoza gasa iz Rusije.
To je deo njihovih strateških ciljeva, da snize ukupnu zavisnost Evrope od ruskog gasa, jer bi time umanjili i politički uticaj Rusije na Starom kontinentu a pre svega u regionu Balkana gde je i najveći.
Ambasada SAD u Beogradu ocenila je za Danas da je poseta američke delegacije bila izuzetno produktivna.
– Kao što znate, ova interagencijska delegacija predvođena Ministarstvom energetike SAD još jednom je pokazala posvećenost američke vlade normalizaciji ekonomskih odnosa između Kosova i Srbije. Ovom posetom započinjemo niz razgovora na tehničkom nivou koji treba da se nastave u narednim mesecima. U sastavu delegacije bili su inženjeri i eksperti za energetsku politiku sa ciljem da pomognu vladama Kosova i Srbije u preduzimanju koraka koji predstoje u primeni pojedinih elemenata vašingtonskih sporazuma postignutih 4. septembra pod okriljem Bele kuće, posebno onih delova sporazuma koji se odnose na diversifikaciju izvora snabdevanja – navodi Ambasada i dodaje da su se članovi delegacije sastali sa predstavnicima resornih ministarstava Srbije i Kosova, predstavnicima elektroprivrede, vodoprivrede i poslovne zajednice, ali nije naznačeno sa kojim tačno predstavnicima su vođeni razgovori i šta je bilo na dnevnom redu.
Razgovori se nastavljaju
Iz Ambasade SAD u Beogradu naglašavaju da su se vašingtonskim sporazumima „dve zemlje“ između ostalog obavezale na energetsku diversifikaciju i zajednički rad na studiji izvodljivosti vezanoj za jezero Gazivode i ističu da su „započeli razgovore sa više nadležnih predstavnika i Kosova i Srbije“ kao i da su spremni da nastave da se bave tim temama.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
zure dok je tramp na vlasti jer ako nekim slucajem dodje bajden na vlast, ima da ih ispali na mars da tamo regulisu vodotokove i sl.
Развлачење није амерички манир, Марице…
Ne žele Amerikanci da smanje uticaj Rusije nego da povećaju svoj a Ruse da obankrote.
Trazili naftu?
ne. vodu. 🙁
Ne dam Gazivode!
Dosla je da gleda Zvezdu u LP
Pozdrav
Koliko ce kostati transport za dopremu americkog gasa iz skriljaca?
KOLIKO PUTA ce americki gas biti skuplji od ruskog za krajnjeg potrosaca koga niko nista ne pita?
Sta ce biti sa ruskim gasom koji pokriva 80% potrosnje u Srbji?
Mali insert iz vrlo poucnog clanka na sajtu Saveza energeticara Srbije:…“Gasprom je zvanično objavio da je za izgradnju gasovoda Turski tok kroz Srbiju u svom planu investicija za 2019. godinu izdvojio oko 60 milijardi rubalja. Ukupna ulaganja u srpski gasni sistem u naredne dve godine mogu da dostignu 1,4 milijarde dolara. U Srbiji, koja još ne podleže energetskim propisima EU, Gasprom će moći da direktno ulaže novac u izgradnju cevovoda i da bude njegov vlasnik.
Prema rečima šefa Gasproma Alekseja Milera, gasovod će se protezati od srpsko-bugarske do srpsko-mađarske granice, dužine 403 km. Kako se navodi u materijalima ove kompanije, u 2019. godini će potrošiti na podmorsku deonicu „Turskog toka“ 26 milijardi rubalja i još 17,7 milijardi rubalja na tranzitni deo kopnene trase na teritoriji Turske…“(https://www.senerges.rs/veliki_projekti_l.html)
Kakvo gubljenje vremena i energije s tom ubogom Rusijom..
Postrojavala ove mapetovce i djavolje vojnike koje su nam okacili oko vrata ko mlinski kamen u dubokoj vodi
Gledaju sta ce uzeti u zamenu za dugove koje Srbija nikada ne moze da vrati.To nema nikakve veze sa sadasnjim i buducim predsednicima jer su krediti dosli iz privatnih fondova.
@Milan, kad će Amerika vratiti naše zlato koje je držano u Njujorku gde je bilo tačno 41 666 kg. To nikad posle Drugog svetskog rata nije vraćeno. Kažu to je za humanitarnu pomoć i Trumanova jaja koja su nam slali kao i troškovi koje su imali. Kod njih ništa nije besplatno. Daleko im lepa kuća. U Londonskoj banci je bilo 31000 kg. Prodato je za devize 20000 kg, dok 11000kg nikad nije vraćeno.. Zlato u Sarajevu 1174kg zaplenile ustaše, kao i. 3000kg u šipkama Zagrebačke filijale.
Sta su radili? Pa sta bi mogli. Jeli,pili,i je.ali,na nas racun.
Albanci sa Kosova i Metohije dobijaju podršku sa Zapada prvenstveno zbog toga da bi engleska mornarica zauzvrat od Albanije imala pristup albanskoj obali, ali i zbog lobista koje su Albanci sa Kosova i Metohije angažovali u SAD i nekim evropskim zemljama da zastupaju njihove interese.
SAD su takav svoj problem nestasice vode u Kaliforminji vrlo lako resili time sto su iscrpli sve pre meksicke granice i nije ih briga da zalivaju svoje kalifornijske baste iako Meksiko trpi nestasicu. Dvostruki arsin u nasem slucaju je ocigledan. Onaj ko je investirao i odkle se napaja ima prednsot!