Kolumna Marko Vidojković DanasFoto: Aleksandar Roknić

Pročitao sam u režimskom glasilu „Bljuc“ da će uskoro biti donet novi pravilnik za policiju, koji će konačno spojiti civilnu realnost sa uniformom. Policajci više neće morati da budu glatko izbrijane bezoblične mase, oni će postati prave dase.

Kaže predlog izmene pravilnika da će policajci od sad moći da nose tetovaže i na kratke rukave, a ne kao do sad, da ih preko leta pokrivaju zavojima, flasterima i nalepnicama SNS. Ne samo što je korisna, ova promena biće i lepa. Čemu tetovaža na kojoj su Aleksandar Vučić i Ivica Dačić koji se ljube u usta, ako ne možemo da je vidimo prilikom legitimisanja.

Zar ne bi bilo lepo da se, putem tetovaže, upoznamo sa navijačkom opredeljenošću policajca dok nam, prilikom pretresa bez naloga, gura u džepove paketiće sa nepoznatom praškastom materijom. Realnost govori da sve više policajaca stiže pravo iz ćacilenda, dakle veliki je broj tetoviranih lica i zaista nije fer da nose duge rukave na četrdeset stepeni.

Do sad su u policiji bili dozvoljeni samo glatko izbrijana gospoda i dame, a i Chat GPT zna da je prosečan Srbin neobrijan, tako će vam ga nacrtati. Brijanje za nas predstavlja neviđenu muku i teško glupiranje, kome to treba. Novi pravilnik o policiji predviđa da će policajac moći da nosi urednu bradu dok je u uniformi – a šta je to uredna brada?

Je li to brada Nikole Pačića, ili Dragoslava Račića, možebit i brada Draškovića Vuka, a zašto da ne i brada Porfirijeva. Sve su to uredne brade, nisam siguran šta bi uopšte mogla biti neuredna brada, ali sam siguran da je brada na panduru pravi potez, stara pesma lepo kaže „Niko nema što Srbin imade, kilo ku..a i po’ kile brade“.

Za starije žrtve policijskog terora predviđeni su policajci sa brkovima, stare dobre brke, kakvih ih se sećaju iz doba SFRJ. Kad brka prasali pendrekom, može samo osmeh da vam iskoči na licu, eto zato je potrebno da ima i brkatih policajaca, a ne samo zato što su brkovi ponovo u modi.

Kaže ovde „pirsing“. Pa dobro, to su te mladalačke novotarije. Pandur sa izbušenim ušesima, obrvom ili alkom na nosu biće kompletan samo ako ispod uniforme nosi kožne gaće i u marici, pred uhapšenima, igra ples na šipci za koju su vezani. Samo se šalim, uopšte nisam konzervativan, da se ja pitam, policija bi nosila na sebi pentagrame, a u ustima bi im bili jezici rasečeni na pola, da njima mogu da palacaju kao zmije ispod maske kojom se kriju dok su u kordonu.

Kad smo već kod maski kojima policajci štite svoj identitet u kordonu, sa namerom da rodbina ne prepozna na N1, predlažem da ubuduće njihove maske poseduju i primereni print, poput kukastog krsta, kokarde ili ustaškog slova U. Policajcima sa višim činom lepo bi stajale maske Spajdermen, Inspektor Kluzo, Kapetan Miki i Kit Teler. Sve u svemu, građani će posle ovih promena jedva dočekati da budu hapšeni i prebijani.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari