Silovanje Botaničke bašte 1Foto: Radenko Topalović

Institucija „Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet, Institut za botaniku i Botanička bašta ‘Jevrmovac'“ (skraćeno Botanička bašta) nalazi se u samom centru Beograda, omeđena ulicama Takovskom, Vojvode Dobrnjca, 29. novembra, donjim delom Palmotićeve i Dalmatinskom.

Botanička bašta osnovana je 1874, na predlog Josifa Pančića. Kralj Milan Obrenović je 1889. godine poklonio Velikoj školi u Beogradu imanje koje je nasledio od Jevrema Obrenovića, za potrebe botaničkog vrta, uz uslov da nosi naziv „Jevremovac“.

U Botaničkoj bašti živi oko pet stotina stabala drveća, žbunova i zeljastih biljaka, a sa staklenom baštom, tu je oko 2000 biljnih vrsta iz celog sveta. Preko puta Botaničke bašte, od 1981. do 2015. živeo sam i ja.

Jedne letnje večeri, 2010, moje komšinice vrane tek što su zaspale u visokim krošnjama drveća, kada je iz bašte krenulo da gruva kao na Egzitu.

Neki kreten je odlučio da tu dovuče bend koji će, uz ful ozvučenje, opušteno da prangija, bez obzira na nas u neposrednom komšiluku, a ne mareći uopšte za ekosistem koji u bašti postoji decenijama.

Vrane su se uznemirile, počele su da grakću i gaču, pa su, u sred mraka, poluslepe, odletele na udaljene krovove. Kako li je bilo ostalim životinjama?

Nama, ljudskim komšijama, bilo je odvratno. Ako im se ne sviđa sat ili sat i po gruvanja iz Botaničke bašte, ljudi ipak mogu da stave čepove u uši, da zarone glavu u lavor pun vode, da zatvore prozor i otpanje muziku koja im se više sviđa. Biljke i životinje Botaničke bašte su bespomoćne.

Manijaci iz CEBEF-a već treću godinu zaredom, u poslednjoj nedelji jula, organizuju teror nad biljkama, životinjama (i ljudima koji žive kraj) Botaničke bašte, pod nazivom „Garden Sessions“.

Iz večeri u veče bendovi prangijaju, možda nešto tiše nego da su na Egzitu (komšije, pišite „Danasu“ koliko je bučno), ali za ovakav prostor sasvim neprimereno. Kako je moguće da su glasovi protiv ovoga tako retki.

Ah, da, pričamo o Beogradu, gde su glasovi protiv svakog oblika uništavanja grada tradicionalno retki. Umesto da bendove nabiju na brisani prostor pod nazivom Trg Republike i nazovu ovu letnju manifestaciju „Goli otok sessions“, gradski očusi su rešili da svojim sumanutim projektom išamaraju nedužne biljke i životinje jedne od retkih beogradskih prirodnih oaza.

Muzičare razumem. Sezona je. Svirali bi i ispred porodilišta, samo dok kaplje kinta. CEBEF takođe razumem. To je deo banditske vlasti, koja nema razumevanja za ekologiju, a i da ga ima, veće razumevanje imaju za brzu zaradu i bedni marketing.

Ne razumem upravu Botaničke bašte. Na njihovom sajtu mole građane da ne žvrljaju grafite po ogradi, ali učestvuju u teroru nad sopstvenim stanovnicima.

Deo biologije su doduše i ljudi, a uloga čoveka na planeti je uništenje biljnog i životinjskog sveta. Možda je manifastacija „Garden Sessions“ edukativnog karaktera.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari