Da nam živi, živi preduzetnik

Ostavite komentar


  1. U zemlji Srbiji radnička klasa i sindikati odavno ne postoje. Ako smatrate ovo malo roštiljanja nekakvim urancima i lamentiranjem, onda stvari gledate iz pogrešnog ugla.

  2. Uvek lepo objasnite ekonomsku logiku (tj. život) na razumljiv i logičan način. ŽIVEO PRAZNIK (NE)RADA!

  3. Ja sam preduzetnik manje vise neuspesan. Znam mnogo preduzetnika. Na zalost preduzetnici su alavi! Zato i ulaze u to umesto da se uhlebe negde i maltretiraju alave preduzetnike porezima i nametiam. To je ceo trik

  4. „Preduzetnici su „izvor“ inovacija i tehnološkog napretka…“

    Navedite nam nekoliko tih inovacija koje su kreirali ovi nasi preduzetnici, i sa tim svojim inovatorstvom stvorili te imperije?

  5. Sindrom socijalizma nikada nije iskorenjen ovde i politika jednakih stomaka je kocnica razvoja. Jednom jedan privrednik iz zemlje bivse Juge mi je objasnio moral radnika posle raspada starog sistema. Ako mu das malu platu nezafovoljan. Ako mu das veliku platu nezafovoljan koliko ovaj zaradjuje na meni kad mi je dao ovoliku platu. Veliko opasuljivanje je jedini lek.

  6. Sve za sta su se izborili srpski radnici, ponarocito poslednjih 40 godina, je to da im ne oduzmu i taj jedan neradni dan za 1. maj.

  7. Lepa oda preduzetnicima uz usputno pljuvanje po socijalizmu, ali ni rec o eksploatisanju radne snage od strane pojedinih preduzetnika, ni rec o mobingu, ni rec o prekovremenim satima koji nisu placeni, ni rec o Zakonu o radu koji je mrtvo slovo na papiru u Srbiji, ni rec o malim sefovima birokratama koji ugnjetavaju zaposlene jer im se tako moze, a da bi se svideli sefu, velikom preduzetniku. Ili jos bolje: koriscenje partijske pripadnosti da bi se preduzetnik obogatio jos vise jer alavost nekih je nemoguce zasititi. Ima i jedan konkretan primer u Francuskoj (gde sam ja sitan preduzetnik od 2009.) da preduzetnik koristi svoju firmu i svoj uticaj za sprovodjenje svojih politickih ideja: Vensan Bolore, pokupovao je medije i izdavacke kuce, a onda otpustio Olivijea Noru koji je decenijama vodio izdavacku kucu Grase (Grasset) da bi na njegovo mesto stavio nekog svog poslusnika koji bi nastavio da radi za dolazak Marin Le Pen na vlast. 130 pisaca je napustilo kucu Grase zbog toga. Kapitalizam gazi ljude, a preduzetnici su njegovi pesadinci. Nije uvek bilo tako, nekad je majstor radio s kalfama i bio im je uzor, nije bilo ugnjetavanja i skrivenih namera… Tejlor i Ford su sve poremetili.

  8. Uvek isto! Zna dobro gdin Brkic da su ljudi ginuli zbog 8 casovnog radnog dana i slobodne nedelje. A da su „preduzetnici“ to ukinuli. Da su oni oslobodjeni poreza (vidi pod Tramp), dok ga mi placamo. Da smo od svoga rada ziveli a sada radimo po dva posla do smrti. Da je nekada radnik mogao da kupi stan, a danas ne moze ni polovna kola. Da „preduzetnicima“, koji zaradjuju milione drzava pomaze, umesto da dobiju otkaz, jer su u problemu. Da danas samo mali broj ljudi zgrce nevidjeno bogatstvo, dok svi ostali muce muku jer su „preduzetnici“ zabranili sindikate! Ima jos. .

  9. Da li je čuveni gospodin Miša bio ikad preduzetnik ? I da li zna koliki je procenat uspešnih i propalih preduzetnika i njihovih porodica kod nas i u svetu ?

  10. Samo da dopunim moj prethodni post: taj isti Vensan Bolore je nasledio svo svoje bogatstvo, dosao covek na gotovo, sin velikog industrijalca koji se svojevremeno druzio s predsednikom Pompiduom. Profesorka je lepo pomenula sve te pomoci koja drzava daje preduzecima i bez kojih bi ona tesko isplacivala tolike dividende, u Francuskoj je to takodje slucaj. Kad su nasi ljudi dolazili masovno u FR da rade u fabrikama Renoa ’60tih godina prethodnog veka, od svoje plate su mogli da kupe – ako su hteli – svoj stan, kola i bar jos jedan stan ili sobicu da izdaju, a danas je to apsolutno nemoguce. I nikome to nije neobicno, sto od rada jedva moze da se prezivi.

  11. Zbunjen sam činjenicom da Danas daje ovoliki prostor g. Brkiću upravo na Dan radnika. Ovaj jeftini pamflet neoliberalnog kapitalizma nam otkriva pravo lice dotičnog autora. Na zapadu ništa novo a u Srbiji jad i beda.

  12. Izuzetan tekst…samo se ne slazem sa jednim stavom u njemu…preduzetnici nisu vazan deo drustvene zajednice nego najvazniji, kao sto ste u daljem tekstu obrazlozili…

  13. Autor u tekstu spominje virus socijalizma. Ipak, zaboravio je na jedan drugi virus. Virus pohlepe. Kad se on jednom useli u organizam, tu ostaje doživotno. Nema leka protiv njega. Uništava ljudsko zdravlje i živote zbog profita. Taj virus nam zamagljuje jednu osnovnu istinu. A to je da čovek, tj. ljudsko biće, ne treba biti rob.

Ostavite komentar


Dijalog

Samo majstor trenutka 4

Samo majstor trenutka

Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda, na poslednjoj konferenciji za medije nagovestio je da više neće obavljati tu funkciju poručivši opoziciji da sačeka još dve godine da on ode, a onda neka sve što je uradio vrate na staro.

Naslovna strana

Naslovna strana za 25. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.