Poslednji udisaji

Ostavite komentar


  1. Prilike u kojima smo mogu se svesti na jednu rečenicu. „Konsolidovali su se i sada su jači nego ikada.“ Šta to znači? Imaju iza sebe sve bitno u državi za očuvanje vlasti (resore sile, pravosuđe, finansijske i qudske resurse, medije) i sada je samo „tehničko pitanje“ kako će svoje naume realizovati. I ako na izborima osvoje samo 2% glasova, te ne pređu cenzus, biće pobednici tih izbora. Jer, njihovi i sprovode izbore i proglašavaju pobednika.

  2. Kupujem redovno Radar jer je zaista ozbiljna novina. Na portalima, uključujući i ove nezavisne, ima previše tabloidnih, estradnih vesti. Za ozbiljan medij, u bilo kojoj formi, bih rado dao pare.

  3. Apsolutno je dobra analogija i apsolutno se slažem sa porukom teksta prema kojem ne smemo biti pasivni posmatrači (ton je doduše pesimističan, verovatno da bi nas malo protresao i tako stimulisao). Možda bi pomoglo ukoliko bi novinari, novinarska udruženja i druge javne ličnosti intenzivirala kampanju za pretplate i edukovale javnost o tome da je to praktično jedini mogući način da se izbegne gušenje medija. Ja sam se pretplatio na nekoliko novina, ali sam u razgovoru sa puno ljudi koji prate slične medije shvatio da je malo ko i razmišljao o toj opciji. Verujem da bi jedan deo ljudi bio spreman za akciju ako bi pred sobom imao konkretan predlog šta da uradi i ukoliko bi te male i konkretne akcije bile široko promovisane. Naš medijski prostor generalno stvara osećaj bespomoćnosti, ali mislim da deo nas koji smo laici ne bi smo bili imuni na sprovodivu akciju ako bi nam se ona očiglednije ponudila.

  4. Sjajan tekst, mnogo istine na delu. Verujem, možda naivno da ipak mora otići ovo čudo sa vlasti, jer sve je odveć jasno.

  5. Au Nemanja,težak i smrtno ozbiljan tekst.Ne znam za druge,pretplatu ću plaćati,makar na 2 mesta.Neka je po 10 € i to mi je ok,da kažem,nije mi puno.Ali ima nas raznih,kojima jeste puno,nekima je već svejedno,nažalost.

  6. Da se malo vise “radilo“ a ne pisalo mozda danas ne bi dosli do ovoga,svi imaju nesto da kazu,da konstatuju da napisu,a niko ne iznosi resenje ni ideje sta dalje,kako jednom za svagda ukloniti ovog pitona koji nas sve vise i steze i davi ,dakle dosta nam je reci,predjimo na dela,oni deluju uveliko zato su ispred nas,a sta mi cekamo ??

  7. Lep,slikovit opis stanja.Zakljucak: nije ON gotov. Gotovi smo mi. Nazalost, to smo i zasluzili.

  8. Gospodin Rujević opet i iznova pomera neverovatno visoke domete svoje inače ultrakvalitetne kolumne.
    Nakon ove najave nema dileme – ovo „društvo“ definitivno „tone u mrak jednoumlja i legalizovanog bezumlja“ procesima „preobraćenja poslednjih oaza“ gde se može pročitati i opravdana kritika aktuelne vlasti i alternativa postojećim katastrofalnim rešenjima i odlukama (ruku na srce toga ređe ima ali još uvek ima).
    Doduše za neke (ne tako malobrojne) nastupa napokon „zlatna era medijskog uravnoteženja“ u „carstvu“ Informera, Pinka i Srećne TV.
    Autor članka iako sasvim opravdano ne polaže mnogo nade i vere u ono što se ovde definiše kao javnost, nudi i moguće – drugačije rešenje – masovnijim odzivom za plaćanje pretplate medijima u „zagrljaju pitona“ no kada je ovdašnji mentalitet u pitanju – hajde da budemo blagoglagoljivi i samo izrazimo umerenu skeptičnost.
    Postoji moguće još jedan, „sporedni“ izlaz iz otrovnog stiska“ a to je da se iskoriste prednosti tehnologija XXI veka i nađe recimo alternativni put dolaska informacija do zainteresovanih ali to je već u rukama kompetentnih „gerilaca otpora“ protiv pošasti kakva tamani I guta sve pred sobom što proceni kao moguću opasnost na putu.

  9. Dodao bih da je ovo slična situacija onoj kad razbojnik tuče nekog dosta slabijeg na ulici ali niko ne prilazi da slabijem pomogne. Malo je u ovoj zemlji hrabrih pojedinaca a kamoli grupe ljudi svesnih da je jako važno pomoći i da tim činom ustvari pomaže(mo) sam(i) sebi. Previše je onih koji će okrenuti glavu jer prosto nemaju hrabrosti da učine bilo šta. Autoru veliko hvala za odličan opis stanja u kom se nalazimo. Hvala svima koji rade za pomenute medije i koji sada trpe strašan pritisak. Možda i ne zavređujemo da takvi ljudi svakodnevno rizikuju egzistenciju, normalan život i porodice da bi kukavice, većina stanovnika države Srbije na kraju okrenula glavu.

  10. Najezio sam se od istinitosti i uzasa koji je Nemanja kao i obicno maestralno prikazao u ovoj kolumni. Zivimo u vremenu kakvo ni Kafka ni Orvel najverovatnije nisu u ni svojim kosmarima videli.

  11. Hvala arapskim parama, arapskim fondovima i arapskim šeicima za sve što su uradili za srpski narod i za razvoj demokratije u Srbiji. Samo još da vidimo kojim atraktivnim parcelama i povlasticama ćemo plaćati prijateljske „usluge“ i povlačenje milijarderskih konaca po belom svetu, kako bi se ugasio medij koji prati barem polovina Srbije.

  12. Odličan tekst. Šteta što ga nisam u potpunosti izpratila jer sam gubila svest dok me je obmotavao u ritmu mog disanja. Tako mi i treba kada nisam tekst pročitala u jednom dahu.
    Ali, ostavimo “dihanje“ po strani pa da se pozabavimo nekim detaljima iz teksta. Koliko se sećam, deo redakcije NIN-a koja je prešla u nedeljnik Radar u okviru United Media je bila egzaltirana svojim odlaskom i priključenjem novom projektu slobodnog i profesionalnog nedeljnika, nezavisnom od političkih, ekonomskih i drugih interesnih grupa, sa liberalnim političkim opredeljenjem. Kad ono … ispade da su giganti novinarstva kao Milišić i Ćulibrk, naivni kao devojčice, jer ne potrajaše ni dve godine. Sa druge strane, nije mi jasna uređivačka politika Danasa, ako je uopšte ima. Da se ponovim: Politika Neka cveta hiljadu cvetova nije isto što i koncept Ko u klin, ko u ploču. Ako nekom nije jasno o čemu pričam, pričam o sledećem. Ne možete imati glavnog ekonomistu lista koji ponedeljkom hvali privatnu inicijativu, i kolumnistu koji u četvrtak kuka nad svojom tužnom sudbinom jer će nove gazde najverovatnije da ga presaviju. Mislim, to dvojstvo (tržišni liberalizam i beneficium sine kura) teško može da se materijalzuje u vidu jedinstva koji će nastati kroz borbu suprotnosti (Marks7Smorke) i samo može da zaludi čitaoce. Evo moj slučaj …. već sam otkačila načisto.

  13. Jedna kolumna od Dežulovića je naučna fantastika za sve tkz kolumniste Danasa!
    Hoćete objaviti ili mora biti:
    Maestralno
    Neponovljivo
    Sjajno…
    I ostale gluposti!

  14. Samo za Vas!!! ako moze bez objave? Istina kao i voda, uvek ce naci put do pravih ljudi. Defetizam i lamentovanje su kontraproduktivni. Slamcice za disanje u ovoj mutnoj vodi mogu se naci – stil pisanja, malo izmedju redova, aluzije, nedovrsene misli…

  15. Generacije i generacije su silom prilika, pod Turcima, “uvežbavale“ ćutanje, pokornost, sklanjanje u stranu. A kad je krenuo masovni otpor i okupator najzad oteran, nova, narodna i ne mnogo pismena vlast, imala je ipak sluha za obrazovanje i kultutru. Današnji radikalski režim, posle više od 200 godina, nema sluha ni za obrazovanje ni za kulturu. Uz hronični manjak građanske svesti, dodatno sistemski zatirane od aktuelnog režima kič – medijima, rasadnicima nemorala i prostote, imamo vlast po meri dovoljno velikog dela naroda.

  16. Dobar tekst, ali! Grupa medija nestaje, ne samo zato što vlast hoće da ih kupi i ućutka već, pre svega, zato što trenutni vlasnik pristaje da ih proda! Jer, sve je na prodaju, samo je pitanje cene. I narod, i policija, i sudstvo, vojska, i sve institucije – raja u opticaju. Manje sa našim parama, a više sa svojim iz sive zone, vlast će da izvrši inženjering, napuni skupštinu i sve bitne institucije svojim falangama, i to vam je “prvi milion“. Dalje je sve “legalno“.
    Mi bi da izborima “promenimo sistem“, a borimo se protiv jednog jedinog čoveka, očekujući da će sve da se uruši kad ga smenimo. Neće, trebaće nam dvadeset godina mudrosti, stabilnosti i truda da saniramo štetu, i možda uspemo.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 27. i 28. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.