26. Sarajevo Film Festival: u konkurenciji za nagrade Srce Sarajeva 49 filmova 1Foto: Promo

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – čak 29 filmova će zabeležiti svetsku, 6 međunarodnu, 2 evropsku, 11 regionalnu i 1 bosanskohercegovačku premijeru.

26. Sarajevo Film Festival: u konkurenciji za nagrade Srce Sarajeva 49 filmova 2
Foto: Promo

Ove godine selekcioni tim pod vođstvom Izete Građević, kreativne direktorke Sarajevo Film Festivala, pogledao je 750 filmova: 130 dugometražnih igranih, 220 dokumentarnih, 250 kratkih i 150 studentskih.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Severne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.

 

Takmičarski program– Igrani film2020.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI IGRANI FILM – novčanu nagradu u iznosu od 16.000 evra sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA / REDITELJICU – novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 evra, obezbeđuje Agnes B.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU – novčana nagrada u iznosu od 2.500 evra

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA – novčana nagrada u iznosu od 2.500 evra

  1. GALAKSIJA ANDROMEDA / GALAKTIKA E ANDROMEDËS, More Raça (Kosovo, Španija, Italija, Sjeverna Makedonija, 2020, 80 min.) – svjetska premijera
  2. MAUZER / MAVZER, Fatih Özcan (Turska, 2020, Colour, 86 min.) – svjetska premijera
  3. OTTO BARBARIN / OTTO BARBARUL, Ruxandra Ghițescu (Rumunija, Belgija, 2020, 110 min.) – svjetska premijera
  4. UNUTRAŠNJE OSTRVO / DAXILDƏKI ADA, Ru Hasanov (Azerbejdžan, Francuska, 2020, 79 min.) – svjetska premijera
  5. SVI TI LEPI MALI KONJI / OLA TA MIKRA OMORFA ALOGA, Michalis Konstantatos (Grčka, Belgija, Njemačka, 2020, 105 min.) – evropska premijera
  6. EGZIL / EXIL, Visar Morina (Njemačka, Belgija, Kosovo, 2020, 121 min.) – regionalna premijera
  7. KOPAČ / DIGGER, Georgis Grigorakis (Grčka, Francuska, 2020, 101 min.) – regionalna premijera
  8. MARE, Andrea Štaka (Švicarska, Hrvatska, 2020, 84 min.) – regionalna premijera

 

Takmičarski program – Dokumentarni film 2020.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM – novčanu nagradu, u iznosu od 3.000 evra, obezbjeđuje Vlada Švicarske

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA – nagradu u iznosu od 3.000 evra obezbeđuje Kraljevina Holandija

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA – novčana nagrada u iznosu od 2.500 evra

  1. HOLY FATHER, Andrei Dăscălescu (Rumunija, 2020, 85 min.) – svetska premijera
  2. JEDNA OD NAS, Đuro Gavran (Hrvatska, 2020, 51 min.) – svetska premijera
  3. MIR NAŠE GOSPE, Vladimir Perović (Crna Gora, 2020, 18 min.) – svetska premijera
  4. NEK JE ŠTO ŠARENIJE, Ado Hasanović (Bosna i Hercegovina, Italja, 2020, 16 min.) – svetska premijera
  5. NENAD, Mladen Bundalo (Belgija, Bosna i Hercegovina, 2020, 22 min.) – svetska premijera
  6. U SLAVU LJUBAVI, Tamara Drakulić (Srbija, 2020, 80 min.) – svetska premijera
  7. ZACIJELI ME / HOLD ME RIGHT, Danijela Stajnfeld (Srbija, SAD, 2020, 75 min.) – svetska premijera
  8. ZAVJERA, Šemsudin Radončić (Crna Gora, 2020, 90 min.) – svetska premijera
  9. KUĆA LUTAKA / CASA CU PĂPUȘI, Tudor Platon (Rumunija, 2020, 68 min.) – međunarodna premijera
  10. THE FOURTH CHARACTER / O TETARTOS XARAKTIRAS, Katerina Patroni (Grčka, 2019, 85 min.) – međunarodna premijera
  11. PRIČA MOJIH MAJKI / ANYÁIM TÖRTÉNETE, Asia Dér, Sári Haragonics (Mađarska, 2020, 75 min.) – evropska premijera
  12. ACASĂ, MOJ DOM / ACASĂ, Radu Ciorniciuc (Rumunija, Njemačka, Finska, 2020, 86 min.) – bh. premijera
  13. IZBOR ZA MISS / THE PAGEANT, Eytan Ipeker (Turska, Francuska, Izrael, Njemačka, 2020, 85 min.) – regionalna premijera
  14. MERRY CHRISTMAS, YIWU, Mladen Kovačević (Švedska, Srbija, Njemačka, Francuska, Belgija, Katar, 2020, 94 min.) – regionalna premijera
  15. POVRATAK U EPIPO / VISSZATÉRÉS EPIPÓBA, Judit Oláh (Mađraska, 2020, 84 min.) – regionalna premijera
  16. WOOD, Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger (Rumunija, Kina, Rusija, Austrija, SAD, Peru, Njemačka, 2020, 97 min.) – regionalna premijera

Takmičarski program  – kratki film 2020.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM –  kvalifikacioni film za prijavu za nagradu Oscar® – novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 evra, obezbeđuje Podravka

NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NOMINACIJU ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2020.

  1. ANTIOTPAD, Tin Žanić (Hrvatska, 2020, 18 min.) – svetska premijera
  2. LJUSKE OD JAJA / CHERUPKI, Slava Doytcheva (Bugarska, 2020, 15 min.) – svetska premijera
  3. NEVIDLJIVI / INVIZIBILII, 4inaroom (Rumunija, 2020, 10 min.) – svetska premijera
  4. NJENIM STOPAMA / STA VÌMATA TIS, Anastasia Kratidi (Grčka, 2020, 25 min.) – svetska premijera
  5. PREOKRET / TVIST, Ovsanna Shekoyan (Armenija, 2020, 16 min.) – svetska premijera
  6. VENČANJE / QUXUROBA, Teymur Gambarov (Azerbejdžan, 2020, 21 min.) – svetska premijera
  7. ZBOGOM, VESNA / VESNA GOODBYE, Sara Kern (Slovenija, Australija, 2020, 14 min.) – svetska premijera
  8. MIKROKASETA – NAJMANJA KASETA KOJU SAM IKAD VIDEO, Igor Bezinović, Ivana Pipal (Hrvatska, Srbija, 2020, 19 min.) – međunarodna premijera
  9. BOJNO POLJE / BATTLEFIELD, Jannis Lenz (Austrija, Njemačka, 2020, 8 min.) – regionalna premijera
  10. MAMAVILLE, Irmak Karasu (Turska, 2020, 20 min.) – regionalna premijera

Takmičarski program  – studentski film 2020.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM – novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbeđuje Veće za regionalnu saradnju

  1. ANGINA PECTORIS, Filip Mojzeš (Hrvatska, 2020, 18 min.) – svetska premijera
  2. ANJA, Benő Baranyi (Mađarska, 2020, 19 min.) – svetska premijera
  3. B4, Alen Šimić (Bosna i Hercegovina, 2020, 13 min.) – svetska premijera
  4. BEZ LICA, David Lušičić (Hrvatska, 2020, 14 min.) – svetska premijera
  5. KORENI, Stefan Tomić (Bosna i Hercegovina, 2019, 16 min.) – svetska premijera
  6. LOTOVA ŽENA / LOT’S WIFE, Panagiotis Stergiano (Grčka, 2020, 23 min.) – svetska premijera
  7. MOJ TATA, KLOVN, Sara Ristić (Bosna i Hercegovina, 2020, 24 min.) – svetska premijera
  8. PORODIČNI ODMOR, Katarina Koljević (Srbija, 2020, 19 min.) – svetska premijera
  9. SUŽANJ, Igor Đurić (Bosna i Hercegovina, 2020, 9 min.) – svetska premijera
  10. VELIKA DOSTIGNUĆA, Nikola Vučinić (Crna Gora, 2020, 21 min.) – svetska premijera
  11. CRVENA NIT / FIRUL ROSU, Alexandra Fuscaș (Rumunija, 2019, 5 min.) – međunarodna premijera
  12. RIBE POPUT NAS / FISCHE, Raphaela Schmid (Austrija, 2020, 17 min.) – međunarodna premijera
  13. VELIKA ISTANBULSKA DEPRESIJA / BÜYÜK İSTANBUL DEPRESYONU, Zeynep Dilan Süren (Turska, Japan, 2020, 20 min.) – međunarodna premijera
  14. PRESUDA U SLUČAJU K. / DAS URTEIL IM FALL K., Özgür Anil (Austrija, 2020, 30 min.) – regionalna premijera
  15. ZBOGOM, MALA ULICE! / PÁ KIS PANELOM!, Éva Darabos (Mađarska, 2020, 9 min.) – regionalna premijera.

Sarajevo film festival ove godine će se održati od 14. do 22. avgusta.

Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa

U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.

Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.