
On je istakao da je ta pometnja dovela do toga da se neki marginalni književni junaci oglase i da u emisiji kod Milomira Marića kažu da je to koještarija.
Govoreći o reakciji javnosti zbog toga što se u romanu pojavljuje Desanka Maksimović, Basara je rekao da se po tome vidi „kako se prave afere“ i da iz takvog povoda „kreću ratovi na isti psihološki mehanizam moralne panike i stvaranja osećaja ugroženosti“.
Profesorka Biljana Srbljanović je rekla da ne može da zamisili bilo koji Basarin tekst koji nije prepun jedne vrste humora i „karnevalizacije“ koja ruši svaki autoritet.
Ona je ocenila da je to vrsta oslobađajućeg humora, „da se baš cepačiš od smeha“ i da je vrlo autoironična, ali da sa druge strane govori „veoma mračne stvari o našoj istini“.
Srbljanović je istakla da je u „Kontraenderfinu“ reč o „ur-istini, praistini, koja nas stalno vodi na istu stranputicu, u isti ćorsokak, da je realnost koju živimo zapravo stvorena realnost kao smišljeni zločinački projekat literarnog tipa“.
Ona je rekla da mora da se sakrije sve što se ne uklapa u dogmu „kako mi sebe vidimo očima otrovnih gasova među autoritetima, piscima, čitavoj istoriji“ i da realnost juri „to izmišljeno prikazanje realnosti nama samima“, koje ne može da stigne.
Srbljanović je istakla da za nju važno kako mi shvatamo istoriju, da Basara često piše o tome, a ovog puta zaista iz pozicije „literarnog autoriteta“.
Dodala je da misli da je u pitanju „strašno mračan roman, neopisivo tačan i užasno duhovit, ali pre svega autoironičan i poguban po samoga sebe“.
Srbljanović je kazala da su oni koji su Basaru kritikovali zbog Desanke Maksimović to učinili „prvo da se sakriju iza nje kako ne bi pričali o sebi, a drugo zato što su čitali knjigu samo do 17. strane“.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Jedan od sedam glavnih poroka se zove SUPERBIA.Nisu nam strani niti ostalih šest .Vredi ih prouciti i razgovarati uz ispoved u Crkvi.
Турите на списак и лажну скромност, ако већ није на њему!…
Drago mi je da ste objavili ovaj tekst. Mnogi Basaru više ne čitaju zato što je u ono. Tabloidu koji je neopevana sramota za našu profesiju. Ali ja ga čitam. Redovno. I neću da budem stado koje ide putem ili si za ili protiv….To je danas put Srbije
Заиста је тако! Без слободних Срба, никад неће бити слободне Србије…
NIN-ovu nagradu treba ignorisati. Neka nagrađuju koga hoće, samo im ne davati na značaju.Prezir je sve što zaslužuju.
Kao i ljudi Vašeg soja.
A tu je i Biki S. da ohrabri i podupre palog Eru te mu objasni da to sto on poslusno jede iz ruke psihopate uzurpatora, poji se na valovu Javnog preduzeca, pise svakodnevno u psihopatinom konstruktu od „novina“ i nije neki tezak blam jer se i ona lepo snasla u Kreativnoj industriji powered by Ana B. Mogli ste da naslovite ovaj tekst i sa “ U finalu izbora za ljigu godine nasli su se, sasvim zasluzeno, Biki S. i Babaserigraficar S.“.