Književnoj publici festivala Grad teatar vrlo uzbudljivo veče priredio je Borivoje Adašević, pripovedač i romansijer, koji se prvi put predstavio na Trgu pjesnika u Budvi. Autor koji je na književnoj sceni u regionu postao prepoznatljiv po originalnosti, ali i po provokativnim temama u svojim delima („Ekvilibrista“, „Iz trećeg kraljevstva“, Čovek kuće na bregu“, „Krf“), govorio je o odnosu pojedinca i zajednice, o tome da li pisac treba da se bavi dnevno – političkim događajima, ili su suštinske književne teme one lične, životne, intimne, kao što su ljubav, smrt, smisao postojanja ….
– Zaboravili smo da pišemo lične knjige, pišemo političke pamflete, zbog toga je vrlo malo tog ljudskog traga u pisanju onoga što čini književnost. I u literaturi i realno, vidljiv je i taj nedostatak iskrenosti u našim životima, vladavina laži nad nama samima, i zato i u književnosti proizvodimo nešto što nije život, što samo imitira život. Danas je u opticaju masovna proizvodnja „mrtvih knjiga“, koje se bave nečim čime književnost ne bi smela da se bavi – istakao je Adašević.
On je otvorio i pitanje sazrevanja pojedinca, zaključujući da je ono umnogome omeđeno sazrevanjem društva, nacije, duhovnog ambijenta u kojem se živi…
Sazrevanje jednog društva koje je nezrelo po svim pitanjima, vrlo je dugotrajan i neizvestan proces. Postoje periodi iz kojih se iz relativno stabilnog stanja zapada u neku vrstu ekstremizma, kao što se to dogodilo u Srbiji devedesetih godina, a koja je pre toga ipak bila neko stabilno, građansko, civilno društvo. Normalni ljudi su taj prelom doživeli kao šok, a naprosto, to je fenomen koji samo dokazuje da su ti procesi i promene u sazrevanju mnogo zahtevniji nego što mislimo – rekao je Borivoje Adašević, ističući da danas na ovim prostorima ljudi pogrešno razmišljaju da je zapadni svet kriv zato što se demokratija ovde nije dobro pokazala, a takvo shvatanje proizilazi iz naših prevelikih težnji i prevelikog idealizma da demokratija može da reši sve naše probleme. Veliko interesovanje budvanske publike izazvalo je i ovogodišnje gostovanje Ateljea 212 – na sceni na Svetom Stefanu višeminutnim ovacijama ispraćena je predstava „Otac na službenom putu“, po tekstu Abdulaha Sidrana, u režiji Olivera Frljića. U glumačkoj ekipi u kojoj su Branislav Trifunović, Hana Selimović, Gligorije Marinković, Feđa Stojanović, Ivan Jevtović, Aleksandra Janković, Aljoša Vučković, Miodrag Krstović, Erol Kadić, Danica Maksimović… velikanu srpskog glumišta, Vlastimiru Đuzi Stojiljkoviću, poklonilo se prepuno gledalište Svetog Stefana.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


