
U pitanju su futurističko-mitološki portreti koji s pridodatim nadrealnim kvalitetima, fantastičnim kostimima ili nekim drugim atributima. Osobe na slikama su, kako se navodi, neka vrsta ikoničkih predstava portretisanih, njihovih sopstvenih kvaliteta i slabosti. Prezentovani su tako da upućuju na opšta mesta kao što su rodna i polna ravnopravnost, problem izolacije, konflikta, društvene mimikrije i slobode. Poseban deo ciklusa čini triptih sa motivom svinje koji Jelača koristi kako bi se pozabavila fenomenom dvostruke etike imajući u vidu različite tretmane kroz koje prolazi ova domaća životinja.
„S druge strane umetničin autoportret deluje kao polje preispitivanja sopstvene uloge odluka i stavova unutar sistema, odnosno, datih pravila igre. Polifono okruženje u kome se prepliću religije, represije, duhovne i fizičke granice čoveka, autorka reflektuje kroz osećajnu i subverzivnu naraciju i simboliku kreirajući imaginarijum koji predstavlja sasvim autonomnu i moguću Paralelnu realnost“, ističe se u tekstu kataloga. Izložbu će pratiti i video ostvarenje na kome autorka trenutno radi. „Paralelnu realnost“ biće dostupna publici do 28. maja.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.