Radoslav Rale Zelenović laureat Nagrade "Nebojša Popović" za 2022. godinu 1Foto: Promo/Damir Vujković/FEF Palić

Ovogodišnji dobitnik prestižne Nagrade „Neobojša Popović“ za doprinos promociji i kritičkom promišljanju filmske umetnosti je Radoslav Rale Zelenović, i odluku o novom laureatu žiri za dodelu ovog priznanja doneo je jednoglasno – Ivan Aranđelović, filmski producent, urednik filmskog programa Dvorane kulturnog centra Beograda (predsednik), rediteljka Svetlana Popović, prva dobitnica ove nagrade, i Nikola Radić, teoretičar filma, filmski kritičar i urednik “Filmoskopije”.

Kako je istaknuto u saopštenju žirija, Zelenović je nagrađen za višegodišnje značajne rezultate u oblastima delovanja, koji su vrlo vidljivi, a ogledaju se u zalaganju i trudu u promociji filma i kinematografije, u širenju filmske kritike i teorije, obrazovanju mladih kadrova na početku svog profesionalnog rada u sedmoj umetnosti i stvaranju uslova za što bolje funkcionisanje i dalji razvoj filmskog promišljanja, kulture gledanja filma i dijaloga o filmu, kao i što boljeg funkcionisanja kinematografije.

Nagrada će svečano biti uručena u sredu, 11. januara 2023. u 20 sati, u Dvorani Kulturnog centra Beograda, u okviru filmskog maratona koji je koncipirao Pavle Levi, dobitnik ovog priznanja za 2021. godinu.

Nagradu čine novčani iznos i umetnički predmet/plaketa prema autorskom konceptu Ajle Selenić, koje obezbeđuje Filmski centar Srbije, kao i pravo i privilegija dobitnika nagrade na selekciju filmskog programa prilikom dodele nagrade za narednu godinu.

Kako se podseća u njegovoj profesionalnoj biografiji, Zelenović (1948) je diplomirao 1971. na Filološkom fakultetu u Beogradu, tokom studija bio je član amaterskog filmskog kluba Doma omladine Beograda, za koji je režirao nekoliko filmova, a profesionalnu karijeru započeo je iste godine kao urednik Filmskog programa Doma omladine Beograda.

Na tom mestu je bio do 1979, kada je izabran za urednika Filmske redakcije Televizije Beograd, koju je vodio do 1992, a 1. juna iste godine imenovan je za direktora Jugoslovenske kinoteke . Ovu funkciju, s velikim uspehom, Zelenović je obavljao do 2013, a bio je i na dužnost vršioca dužnosti direktora Jugoslovenske kinoteke do 2. februara 2016. Od 2017. do 2020. godine bio je upravnik Audio vizuelnog Arhiva i Centra za digitalizaciju Srpske akademije nauke i umetnosti.

Zelenović je dao veliki doprinos filmskoj kulturi svojim aktivnim učešćem stvovao u osnivanju filmskih manifestacija poput Festa, Festivala kratkometražnog filma, Filmskog festivala u Sopotu, Festivala filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji, a on je i osnivač i direktor Festivala evropskog filma na Paliću.

Objavljivao je filmske kritike i eseje, pisao je za mnoge časopise i magazine, bio je osnivač i glavni i odgovorni urednik časopisa YU VIDEO od 1982. godine, koji se bavio problemima videa i digitalizacije. Autor je mnogih programa koji su pomogli promociji i popularizaciji našeg filma u zemlji i inostranstvu, a bio je i profesor istorije filma na Fakultetu umetnosti “Braća Karić”. Član je Srpske komisije UNESCO, i 2012. izabran je za člana Evropske akademije za film.

Godišnju Nagradu „Nebojša Popović“ ustanovili su Filmski centar Srbije, Jugoslovenska kinoteka, Udruženje građana “Pogled u svet” / Festival autorskog filma, Fond B92 / Festival “Slobodna zona”, Međunarodni festival dokumentarnog filma “Beldoks”, Radio-televizija Srbije, Kulturni centar Beograd, Otvoreni univerzitet Subotica / Festival evropskog filma Palić i članovi porodice Nebojše Popovića, u želji da sačuvaju uspomenu na izuzetnog profesionalca i čoveka, kao i nasleđe koje je ostavio.

 

 

Njeni dosadašnji laureati su Svetlana i Zoran Popović (2016), profesor Vladimir Vlada Petrić (2017), Milan Vlajčić (2018), Miroljub Stojanović (2019), Srđan Vučinić (2020) i Pavle Levi (2021).

Nebojša Popović (1958–2015) je bio jedan od retkih preostalih svetlih glasova kritičarske profesije. Njegove kritike bile su lucidne i eruditske, britke i moderno prezentovane, tako da istovremeno komuniciraju i sa najširim televizijskim auditorijumom i sa intelektualnom elitom.
Njegovi čuveni razgovori sa vodećim savremenim svetskim i domaćim filmskim autorima u emisiji “Drugi vek” na RTS-u postavili su visok standard kao sveobuhvatne i dubinske, žive, lične interakcije koje su stvarale slojevite portrete sagovornika i često bacale novu svetlost na njihovo stvaralaštvo.

Kao urednik filmskog programa Dvorane Kulturnog centra Beograda profilisao je koncept kvalitetnog umetničkog filma na kojem su ukus formirale generacije gledalaca. Nebojša Popović je svojim celokupnim delovanjem promovisao ljubav prema filmu, kao i njegovo duboko intelektualno promišljanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari