Šausberger: U EU se na gubi identitet 1Foto: Freeimages/Paivi_Tiittanen

Države koje nameravaju da postanu članice EU strahuju da će ulaskom u Uniju izgubiti deo svog kulturnog identiteta, što nije tačno, rekao je predsednik austrijskog Instituta regiona Evrope Franc Šausberger.

On je istakao da evropska zajednica veoma radi na očuvanju pojedinačnih identiteta regija i država, kao i na građenju evropskog identiteta.

Predsednik Skupštine Vovodine Ištvan Pastor je na konferenciji Instituta regiona Evrope „Kulturno nasleđe-dodatna vrednost za regione“, rekao da kulturno nasleđe Vojvodine predstavlja šarolikost i raznobojnost kultura i jezika, da je to posledica višenacionalnog prostora, i ambijenta na koji smo svi ponosni.

Kada govorimo o očuvanju kulturnog nasleđa svih nas, moramo naglasiti da to iziskuje otvorenost i sposobnost razumevanja šta je kome bitno, kao i o?čvanje tog nasleđa bez obzira kom narodu ono pripada. To je vrednost vojvođanske politike, jer bez obzira na vlasti koje su se menjale, oduvek je postojao mehanizam za očuvanje ravnomernog uvažavanja i podržavanja različitih kulturnih identiteta”, istakao je Pastor.

On je kao primer dobre prakse naveo radove na obnavljanju nedavno otvorene Sinagoge u Subotici koja predstavlja kulturni dragulj ovog područja, a na čijoj obnovi su snage udružili vlasti na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou, država Mađarska, udruženja za zaštitu spomenika kulture, kao i brojni stručnjaci i radnici iz različitih zemalja.

Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević naglasila je da je Vojvodina reprezentativan prostor za ovu konferenciju jer je kroz prethodne vekove bila mesto susretanja, preplitanja i međusobnog prožimanja različitih naroda, kultura, vera, pa i civilizacija.

„Drugi valjan razlog da Novi Sad bude doma?in ove konferencije jeste naš odnos prema značaju kulturnog nasleđa i njegovog očuvanja. Baš kao što je nacionalna šarolikost pokrajine spojena u sklad kojim se ponosimo, tako i čuvanje svega što su nam ostavili vekovi koji su za nama i generacije koje su u njima živele, bez obzira kojoj civilizaciji, naciji i konfesiji da su pripadali, smatramo prvorazrednim zadatkom i obavezom“, poručila je ona.

Ona je naglasila i da kulturno nasleđe treba prevashodno čuvati na regionalnom nivou, ali isto tako predstavlja univerzalnu vrednost koja treba da je dostupna svima.

Organizator konferencije, predsednik austrijskog Instituta regiona Evrope (IRE) iz Salcburga i član Komiteta regiona Franc Šausberger istakao je da je cilj konferencije razmena iskustva i primera dobre prakse očuvanja kulturnog nasle?a, s obzirom na činjenicu da ono ima veliku vrednost za gradove, regione i države, kao i da igra veliku ulogu u stvaranju budućnosti Evrope.

„Države koje još nisu članice Evropske unije, a imaju nameru da to postanu, obično imaju strah da ?e ulaskom u EU izgubiti deo svog kulturnog identiteta, što nije tačno. Evropska zajednica veoma radi na očuvanju pojedina?nih identiteta regija i država, kao i na građenju zajedničkog, evropskog identiteta“, rekao je Šausberger.

On je dodao da se taj identitet može jačati i kroz evropske institucije koje imaju opredeljena sredstva za tu svrhu, te da je potrebno samo pripremiti dobre projekte.

Šausberger je naglasio da je kulturno nasleđe veoma bitno za ekonomski razvoj, navodeći primer Salcburga iz koga dolazi, a koji je, prema njegovim rečima, postao najrazvijeniji region Austrije upravo koristeći potencijale kulturnog nasleđa u svrhu razvoja turizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari