Šaip Kamberi: Manjinska opozicija 1Foto: FoNet/ Ljiljana Stojanovic

Svoj treći poslanički mandat u Skupštini Srbije Šaip Kamberi počeo je konkretno i iskreno narušavajući horsko jednoglasje aktuelnog sastava srpskog parlamenta.

Njegova kritika Dačićevog izbora na mesto predsedavajućeg, uz jasno podsećanje na ulogu socijalista u vremenima od pre dvadeset i više ne samo na prostorima juga Srbije već i šire izazvala je poslaničke reakcije vladajućih „na nož“.

Replicirao mu je i sam predsednik SPS.

Veću minutažu od očekivane Kamberi je dobio i na konferenciji predsednika Srbije, nakon što je kritikovao izbor novog kabineta premijerke Brnabić u kome su predstavnici albanske nacionalne zajednice, ali i Bošnjaci ostali bez ministarske fotelje. Šef države optužio ga je za „ignorisanje izborne volje 42 odsto Srba u Bujanovcu“, jer naprednjaci ne participiraju nakon poslednjih lokalnih izbora u lokalnoj vlasti u ovoj opštini.

– Na ovaj način predsednik Srbije pokazao je da i dalje ne postoji namera vlasti da se rešavaju nagomilani problemi u Preševskoj dolini vezano za ekonomska, obrazovna i pitanja daljeg razvoja Bujanovca, Preševa i Medveđe – ocenio je nakon prvog i jedinog sastanak pre dva meseca sa Vučićem albanski poslanik. Najavljeni sudski postupak protiv predsednika Nacionalnog saveta Albanaca Ragmija Mustafe zbog „isticanja zastave Republike Albanije“ iz septembra ove godine ocenio je kao „glupost“, navodeći da „problem nije u zastavi već u pokušaju nametanja neke druge zastave“. „Tužba se može podneti, novčana kazna se može izreći, ali zastava se neće promeniti“, rekao je.

Kamberi sa velikim iskustvom iz civilnog sektora, jer je osnivač i dugogodišnji direktor Odbora za ljudska prava, kada se otisnuo putem politike, ne spada u red zastupnika radikalnih političkih stavova.

Uvažava i sagledava situaciju u realnosti i uvek barata proverljivim činjenicama, ne povisujući ton kada za to ponekad ima potrebu.

Nije slučajno što ga je oktobra 2018. godine lično Riza Haljimi predložio za svog naslednika na mestu najstarije albanske Partije za demokratsko delovanje (PDD).

Od početka briselskog dijaloga zalagao se da i Albanci iz „Preševske doline“ budu deo pregovaračkog paketa, smatrajući da samo tako mogu da se „suštinski rešavaju problemi“ ove etničke zajednice.

Održava stalne kontakte kako sa vlastima u Prištini, tako i sa Vladom u Tirani i blizak je sa predsednikom Edijem Ramom i šefom diplomatije i evropskih integracija Gentom Cakajem.

U ovakvom sastavu srpskog parlamenta Kamberi je već na startu pokazao da može da bude ravnopravan i neprijatan sagovornik pogotovu na teme vezane za probleme manjina, svestan činjenice da brani „čast i čest“ drugačijeg mišljenja od nametnute hvalospevne dosade.

Po zanimanju je pravnik. Oženjen je i ima dvoje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari