Camera obscura i njeni kreativni potencijali 1

Moderna fotografija paradoksalan je fenomen. Nikad nije bilo jednostavnije da se fotografiše, ali što je fotografija pristupačnija, to se manje razume proces koji leži u njenoj biti.

Danas se fotografiše u digitalnoj tehnologiji, sve jedno je li to mobilni telefon ili špigel-refleks-kamera. Što jednostavnije nastaje fotografija, to su kompleksniji procesi koji stoje u njenoj pozadini i sve je teži odrediti tipičan stil pojedinačnih fotografa.

Svaki događaj dokumentovan je slikama, pa se čini da stvarnost nikad nije bila opsežnije “odslikana” no što je to danas slučaj. U svetu koji je u sve većoj meri prožet slikama, taj fenomen paradoksalnosti fotografije odražava se na primeru nivelizacije vizuelne kulture.

Knjiga “Fotografija: Jedan priručnik analognih kreativnih tehnika” (Marco Antonini, Sergio Minniti, Francisko Gomez, Gabriele Lungarella, Luca Bendandi: “Fotografie: Ein Handbuch der analogen Kreativtechniken”, “Prestel Verlag” 2015) namenjena je ljudima koji fotografiju ne smatraju ni uzvišenim umetničkim gestom, niti samo redukovanim tehničkim procesom, već koji je u prvoj liniji smatraju manuelnim umećem.

U njoj su predstavljeni projekti, intervjui i portreti fotografa-umetnika, koji fotografiju kao medijum i fotografe kao pionire vizuelnog stavljaju u središte. Mnogi od fotografa o kojima je u ovoj knjizi reč, sami sa oduševljenjem grade svoje kamere. Njihov rad raslojava se, pod novom svetlošću, na sastavne delove, šireći definiciju o tome šta je zapravo kamera. Neke od ovde opisanih tehnika proširuju granice standardizovane fotografske tehnologije.

Ovde je reč i kompleksnim hemikalijama i vegetativnim sastojcima pri izradi slika. Fotograf je, u jednu reč, i botaničar i hemičar, umetnik i mađioničar, teoretičar i konstruktor. Fotografije koje su reprodukovane u ovoj knjizi premašuju granice konvencionalnih predstava o lepoti i definišu je svaki put na novi način kao eksperimentalni proces.

U pet poglavlja knjige, “korak-po-korak”, detaljno su opisani putevi analognih tehnika i njihovih inovativnih potencijala. Knjiga je prožeta intervjuima sa autorima u pojedinačnim foto-oblastima. Tako je nastalo delo “How-to-priručnik analognih tehnika”. U vreme kad pametni telefon eksponencijalno podstiče “selfi-entuzijazam”, ovakve knjige deluju didaktički.

Otuda ovu knjigu kreativnih analognih foto-tehnika preporučujemo ne samo retro-nostalgičarima, već i selfi-entuzijastima, kakao bi možda bolje prozreli u magičnu tajnu fotografije kao “camera obscura” (“mračne komore”).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari