Marković: Predložili smo Amfilohiju obustavu primene zakona do odluke sudova 1Duško Marković Foto: Beta/ Skupština Crne Gore/ Igor Šljivančanin

Premijer Crne Gore Duško Marković saopštio je jutros da su predsednik Crne Gore Milo Đukanović i on predložili mitropolitu crnogorsko-primorskom Srpske pravoslavne crkve (SPC) Amfilohiju Radoviću obustavu primene Zakona o slobodi veroispovesti do izjašnjenja Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava i nastavak dijaloga, ali da je Mitropolit, uprkos tome, pozvao na nastavak litija, a SPC nastavila kršenje zakona u svakoj prilici.

„Kao što vam je poznato, i kako sam saopštavao javnosti, u više navrata odazivao sam se i sastajao sa mitropolitom Amfilohijem, a povodom Zakona o slobodi vjeroispovesti i drugih važnih pitanja koja su se nametala u odnosima države i pravoslavne crkve. Tako je bilo i pre nekoliko dana, kad smo se pozivu mitropolita Amfilohija sa episkopom Joanikijem, odazvali ja i predsednik države Milo Sjukanović, kao najviši predstavnici izvršne vlasti u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.

Taj sastanak, kako se dodaje, bio je „potvrda poštovanja prema Mitropoliji i drugim eparhijama Srpske pravoslavne crkve, ali i potvrda trajne opredeljenosti za dijalog i traganje za zajedničkim i najboljim rešenjem“.

Razgovor je bio „sadržajan, dug i konstruktivan i okončan je jasnim predlozima koje smo predsednik Đukanović i ja saopštili, a čiji cilj je izlazak iz trenutne situacije koja opterećuje ukupni društveni ambijent. Konkretno – Vlada je bila spremna da obustavi implementaciju Zakona o slobodi veroispovesti sve do trenutka dok o njegovoj ispravnosti odluku ne donesu Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Paralelno sa tim, ponudili smo i za sledeću sedmicu predložili nastavak započetih pregovora na ekspertskom nivou, za šta se Vladin tim pripremao tokom prethodnog perioda“, saopštio je crnogorski premijer.

On je kazao da te činjenice građani i vernici nisu mogli čuti od crkvenih velikodostojnika.

„Nažalost, sa druge strane je kao odgovor usledio poziv mitropolita Amfilohija da se organizuju litije, što se tumači kao nastavak nerazumevanja i konfrontacija koje u Vladi ne želimo, jer one predstavljaju smetnju našem građanskom skladu i prosperitetu. Pored odbijanja dijaloga, a samim tim i mogućnosti da se pronađe održivo rešenje, Srpska pravoslavna crkva nastavlja sa kršenjem zakona u svakoj prilici, pa i kad je u pitanju uspostavljena praksa nelegalne gradnje u okviru crkvenih imanja, i izvan njih“, rekao je Marković.

Navodeći da je „Crna Gora demokratsko društvo evropskih i evroatlantskih vrednosti u kojem su dozvoljena javna okupljanja dogod ona ne ugrožavaju prava drugih“, i dodao da će „vlada obezbediti njihovo ostvarivanje u skladu sa zakonom i aktuelnim pravilima“.

„Dakle, najavljene litije moraju biti organizovane na način koji podrazumeva primenu epidemioloških mera i preporuka, uz istovremeno poštovanje zdravlja i života svih građana, a sve u duhu jednake primene zakona, što je standard koji obavezuje svakog pojedinca i svaki kolektivitet“, dodaje se u saopštenju.

„Uz poziv na poštovanje zakona, Mitropoliji i eparhijama Srpske pravoslavne crkve i dalje ostavljamo mogućnost da u okviru dijaloga i pravnog sistema Crne Gore zajednički tražimo rešenja u najboljem interesu pravoslavnih vernika. Naša namera je da ostavimo ambijent i nasleđe koje neće biti opterećenje generacijama koje dolaze“, dodaje se u saopštenju premijera.

Vlada Crne Gore je, kako se naglašava, otvorena za dijalog i traženje rešenja, ali ne za ucene i pritiske, a dok se do toga ne dođe, zakoni će važiti za sve u Crnoj Gori, pa i za Srpsku pravoslavnu crkvu i njene vernike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari