Kralj fudbala koji nije voleo svoj nadimak: Ko je bio Pele, za kojim danas plače ceo fudbalski svet? 1

Edson Arantes do Nasimento, mnogo poznatiji kao Pele, po mnogima je najveći fudbaler koga je svet ikada imao. Naravno, osim za Argentince, oni veličaju svoje Maradonu i Mesija.

Pele je za prvi tim Santosa debitovao 1956. godine, mesec dana pre nego što je proslavio 16. rođendan, da bi samo 10 meseci kasnije obukao dres brazilske reprezentacije u utakmici sa najvećim rivalom, Argentinom.

Sa 17 godina je postao najmlađi fudbaler Svetskog prvenstva 1958. godine u Švedskoj, i to je dugo, sve do 1982. godine bio svetski rekord. Međutim još dva rekorda sa tog Mundijala i danas su u vlasništvu legendarnog kralja fudbala.

Pele je najmlađi strelac u istoriji Svetskih prvenstava sa 17 godina i 239 dana, ujedno i najmlađi osvajač zlatne medalje. Imao je tada deset dana više. Ta dva rekorda teško da će ikad iko dostići.

Prvi gol te ‘58. postigao je u četvrtfinalnoj pobedi nad Velsom od 1:0. Zatim je zabio het-trik u polufinalu sa Francuskom, da bi u finalnom meču dva puta zatresao mrežu domaćina turnira, Švedske. I sve to sa 17 godina.

Četiri godine kasnije Brazil je u Čileu odbranio titulu svetskog prvaka, ali je Pele doživeo tešku povredu već na početku takmičenja. I 1966. u Engleskoj bio je žrtva grubih čuvara zbog čega je Brazil prerano završio turnir. Međutim ‘70. bio je veliki povratak i Karioka i Pelea.

Kralj fudbala, kako su ga mnogi nazivali, predvodio je Brazil do treće titule prvaka sveta, što nije uspelo ni jednom svetskom fudbaleru pre ni posle njega. Istovremeno, tim Brazila u kome su te 1970. pored Pelea još bili Rivelinjo, Žairzinjo i Tostao, smatra se najboljim koji je ikada igrao na Mundijalima.

Brazil je u finalnom meču pred 107.000 gledalaca na stadionu Acteka u Meksiko Sitiju pobedio Italiju sa 4:1. Pele je fantastičnim pogotkom u 19. minutu otvorio goleadu u ovom spektakularnom meču.

Bio je to Peleov oproštaj od Svetskih prvenstava, dok je poslednji meč u dresu Karioka odigrao baš protiv Jugoslavije 18. jula 1971. godine pred 150.000 gledalaca na čuvenoj Marakani u Riju. Utakmica je završena nerešeno 2:2.

Pele nije bio strelac na toj oproštajnoj utakmici, ali golovi su pored nezaboravnih igara svakako obeležili njegovu fantastičnu karijeru. Samo u dresu reprezentacije Brazila postigao ih je 77 na 92 meča.

Ukupno računajući utakmice u dresu Santosa, potom i njujorškog Kosmosa postigao je neverovatnih 1281 gol na 1363 utakmice. Na svetskim prvenstvima nikada nije bio prvi golgeter, ali je sa ukupno 12 postignutih golova na 14 utakmica jedan od najboljih strelaca svih vremena.

Po fudbalskom umeću svakako je prvi. Jedan, jedini, neprevaziđeni, jednostavno Pele. Reč koja je postala sinonim za Kralja fudbala.

Mada on sam, otkrio je da čuveni nadimak, po kome je postao poznat širom sveta, zapravo nikad nije voleo. Stekao ga je još u detinjstvu od drugova koji su ga zadirkivali zato što ga je majka stalno dozivala da prestane sa šutiranjem konzervi I krpenjača, peleada.

Po drugoj verziji nadimak Pele dobio je zbog svog tadašnjeg ljubimca i golmana Vasko da Game Bilea, koga je on pogrešno izgovarao kao Pele, pa su dečaci počeli tako da ga oslovljavaju. Ta reč na portugalskom jeziku nema nikakvo značenje, dok na hebrejskom znači – čudo!

I za kraj još jedna zanimljivost. Roditelji su ga zvali Edson, a to ime su mu dali po čuvenom američkom pronalazaču Tomasu Edisonu, samo što su odlučili da iz imena izbace slovo „i“. Ipak, napravljena je greška u izvodu iz matične knjige rođenih gde je zaveden kao – Edison.

Pele naravno nije bio nikakav pronalazač i naučnik, ali je u svetu fudbalu stekao najviše moguće zvanje. Fudbalu je posvetio ceo život sve do smrti 29. decembra 2022. Zato i jeste kralj ove igre.

Izvor: Sport Klub

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari