EP u parastreljaštvu: Ristić i srpski tim objedinili titule šampiona sveta i Evrope 1Jokić, Savanović i Ristić sa medaljama Foto: Streljački savez Srbije

Srpski strelci su na najbolji mogući način završili učešće na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem za paraolimpijce, koje je danas završeno u beogradskom „Bel ekspo“ centru.

U poslednjoj disciplini programa, u gađanju puškom iz ležećeg stava u kategoriji SH2, Dragan Ristić je osvojio zlatnu medalju. Ujedno je predvodio tim Srbije ka tituli šampiona Starog kontinenta. Naši reprezentativci su ponovili uspeh sa svetskog šampionata u Južnoj Koreji ove godine, kada je Ristić, strelac kragujevačkog „Čika Mate“, osvojio pojedinačno, a ekipa u istom sastavu (Ristić,Jokić, Savanović) timsko zlato.

Srpski takmičari su prvenstvo završili sa četiri medalja, jer je prvog dana Dejan Jokić je „upucao“ srebro, a ekipa bronzu u disciplini R2 takođe u kategoriji SH2 (strelci kojima je potreban stalak prilikom gađanja).

Ristić je kao drugi ušao u finale u kome se dugo vodila izjednačena borba. U završnici se naš strelac „odlepio“ od rivala i slavio sa 255,8 krugova, popravivši za minimalan 0,1 krug dosadašnji svetski rekord Italijana Andrea Liverijanija, koji je danas bio peti.

– Iako iza sebe imam i svetsko zlato, nije mi bilo lako u finalu, možda i teže nego u Južnoj Koreji. Takmičenje pred domaćom publikom, koja od tebe očekuje visok plasman, budi veći motiv za dokazivanjem ,ali i veći stres. Hvala publici, Paraolimpijskom komitetu Srbije, Invalidskom streljačkom savezu Srbije, koji su nam organizacijom takmičenja, dali priliku da se dokažemo u svojoj zemlji. Hvala selektoru Nenadu Pajiću, mom asistentu Vladimiru Pajiću, kolegama iz tima… Nadam se da ću u Tokiju 2020 doći do jedine medalje koja mi nedostaje – do odličja na Paraolimpijskim igrama – kazao je Ristić.

Uz Ristića, danas su gađali i Dejan Jokić (14. mesto), Zdravko Savanović (15) i Zoran Banjac (24). U takmičenju dama u kategoriji SH1, Jovani Pantović je izmaklo finale. Zauzela je deveto mesto, sa minimalnim jednim desetim delom kruga za osmoplasiranom

Rezultati poslednjeg dana

Vazdušna puška kategorija SH2, ležeći (mešovita, muško-ženska konkurencija): 1. Dragan Ristić (Srbija) 255,8 (svetski rekord), 2. Hakan Čevik (Turska) 254,6, 3. Vasilij Kovalčuk (Ukrajina) 232,6… Kvalifikacije: 1. Čevik 628,7, 2. Ristić 626,8… 14. Dejan Jokić 630,9, 15. Zdravko Savanović 630,8…24. Zoran Banjac 626,3… Ekipno: 1. Srbija (Ristić, Jokić, Savanović) 1.898,5, 2. Ukrajina 1.896,8, 3. Francuska 1.892,1…

Vazdušna puška, SH1, žene: 1. Irina Ščetnik (Ukrajina) 249,6, 2. Veronika Vadovicova (Slovačka) 248,0, 3. Cagla Atakal (Turska) 223,9… Kvalifikacije: 1. Vadovicova (Slovačka)624,6… 9. Jovana Pantović 600,1…